Už se těším, až trochu zpomalím, říká po oslavách David Tomášek

31. 05. 202412:05
Už se těším, až trochu zpomalím, říká po oslavách David Tomášek
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/David Tomášek

ROZHOVOR: David Tomášek od žáčků vyrůstal na Spartě, ale kariéru otevřel v Pardubicích. Do pražského celku se později vrátil jako hvězdný hokejista, který převyšoval kvalitu extraligy. Ani po čtyřech odehraných sezonách se mu ovšem nepovedlo získat vysněný titul. Teď se mu tento sen splnil v národním dresu, a to rovnou na mistrovsví světa v Praze. „Už se těším, až trochu zpomalím a naběhnu do normálního života,“ říká viditelně unavený, ale ochotný mistr světa David Tomášek v rozhovoru pro PrahaIN.cz.

Co oslavy?

Bylo to super. Jsou to tři, skoro čtyři dny, bylo to opravdu adekvátní tomu, co se povedlo.

Neděle vítězství, pondělí Staromák, v úterý jste ještě zůstával společně s týmem?

Ano, s týmem. Už se těším, až trochu zpomalím a naběhnu do normálního života, bude nějaká dovolená a trochu odpočinek. Tohle jsem v kariéře ještě nikdy nezažil, je to nejvíc, co jsem kdy dokázal a jsem za to vděčný.

Oslavy na Staroměstském náměstí, David Tomášek na snímku vlevo. Zdroj: PrahaIN.cz

V dresu národního týmu jste nebyl poprvé, nicméně poprvé po přestupu do Farjestadu. Cítíte, že jste po odchodu ze Sparty do Švédska jiný, lepší hráč?

Určitě cítím, že mi toho Švédsko dalo hodně v mnoha ohledech a na ledě jsem se to snažil využít. Pak ale čím víc člověk odehraje na mistrovství světa zápasů, a ještě v takové kulise, to se nedá nahradit a jsou to cenné zkušenosti, které věřím, že využiji dál. Je důležité si tím projít a, jak se říká, obouchat se.

Mistrovství světa se hrálo v O2 areně, které bylo dlouho vaším domovem, ačkoli to tak mnoho fanoušků Sparty nebere. Byla to nějaká výhoda? Nebo alespoň symbolika?

Výhoda asi ne, ale asi to trochu symbolické bylo, už jsem tam něco odehrál. Spíš celkově, že to byla Praha, je to doma, já jsem tady odsud, tak to bylo velmi speciální.

V týmu jste se potkal jak se sparťany, tak s hokejisty Pardubic. V uplynulém ročníku extraligy se dlouho schylovalo k tomu, že se ve finále utkají tyto dva týmy. Byť jste odchovanec Sparty, minulost máte i v Pardubicích, tak komu byste přál?

Jsem samozřejmě sparťan. Vyrůstal jsem tady, ale na Pardubice velmi rád vzpomínám, byl jsem tam tři roky a hodně mi pomohli do dospělého hokeje. Mám blízko k oběma klubům, ale samozřejmě na Spartě jsem vyrůstal a odehrál jsem tam toho nejvíc.

David Tomášek ještě v dresu Sparty. Zdroj: HC Sparta Praha, se svolením

Návraty do Sparty z nejlepších soutěží nejsou ojedinělé, podívejme se na Filipa Chlapíka. Je to u vás do budoucna otevřené a je Sparta třeba jediný klub, kam byste se v Česku vrátil?

Samozřejmě nikdy neříkej nikdy. Člověk nikdy neví, jak se vše může vyvinout, protože v hokeji se všechno hodně rychle mění. Samozřejmě by to měl být ten klub, do kterého bych se měl vrátit, ale člověk zažívá spoustu změn a hrají roli různé faktory. Samozřejmě bych se rád jednou vrátil, ale jak jsem říkal, stát se může cokoliv.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných