foto: HC Sparta Praha, se svolením /Michal Řepík
Až za pár hodin nastoupí ostřílený útočník hokejové Sparty Michal Řepík k utkání proti Vítkovicím v O2 areně, bude to pro něj jistě speciální. V minulosti byl totiž obětí kyberšikany a odporné zprávy adresované své rodině nahlásil policii. Pražský klub chce na podobné věci upozornit v rámci tradiční akce Sparta vzdává hold.
„Michal se mi svěřil s tím, co mu přišlo, a bylo jasné, že takové chování by nemělo zůstat bez následků. Obrátili jsme se na jednoho z našich permanentkářů, který pracuje u Policie ČR, a společně jsme konzultovali možnosti dalšího postupu. Michal je psychicky velmi odolný člověk, ale útoky směřované na jeho rodinu šly daleko za hranice akceptovatelného. V takových situacích je podpora klubu naprosto zásadní,“ vzpomíná pro PrahaIN.cz na tuto nepříjemnou situaci tiskový mluvčí Sparty Marek Táborský.
Srdcaři Sparty v minulosti po jednom z vyostřených duelů přišla celá řada zpráv za hranou. „Jeb... tvoji rodinu, ať ti zdechnou děcka, ty p... pražská,“ zněla například jedna ze zpráv adresovaná šestatřicetiletému hokejistovi. Další se už nesluší zmiňovat.
Klub chce nyní šířit osvětu v rámci tradiční akce Sparta vzdává hold. Letošní ročník, který zahrnuje páteční zápas proti Vítkovicím a nedělní s Litvínovem, se právě tomuto problému bude věnovat.
Velký problém, říká klub
„Podle Sparty se jedná o problém s velkým P. Ano, rozhodně. Jinak bychom tento projekt ani nezačali realizovat. S nevhodnými projevy se pravidelně setkáváme i na našich sociálních sítích, ať už veřejně v komentářích pod příspěvky, nebo soukromě ve zprávách. Kyberšikanu však vnímáme jako celospolečenský problém, který může v krajních případech končit až fatálně. Nečekáme, že náš projekt okamžitě změní chování celé společnosti. Pokud ale pár lidí přehodnotí své jednání a přestane psát nenávistné zprávy, bude to úspěch. A naším největším cílem je zvýšit počet kyberhrdinů, lidí, kteří se odváží veřejně postavit na stranu těch, kteří jsou na internetu šikanováni,“ popisuje naší redakci Marek Táborský ze Sparty.
Podle něj je důležité odlišit konstruktivní kritiku na sociálních sítích od nenávistných komentářů, jejichž cílem je ublížit jednotlivcům nebo týmu. „Bohužel, tohle je realita každého sportovního klubu. Musíme si uvědomit, že sport je o lidech, ne o strojích. Ne vždy se podaří naplnit očekávání, protože úspěch není nikdy zaručený,“ přidává.
Vondroušová, Saka, Upamecano...
Kyberšikana nicméně není problém jen v Česku, potažmo v českém sportu. Najdeme ji prakticky na celém světě. Stačí se podívat na sociální sítě profesionálních tenistů po prohraném utkání. Ti si často musí vyslechnout sprosté urážky, které mnohdy míří i na jejich rodinu. Někteří sportovci si tak svůj Instagram už zabezpečili a omezili možnost komentování svých příspěvků.
Vzpomeňme také na rok 2021, kdy se hrál evropský fotbalový šampionát po celé Evropě a Anglie se dostala až do finále, kde prohrála penaltovou loterii. S kyberšikanou a rasistickými urážkami se pak setkal třeba Bukayo Saka, který neproměnil závěrečnou penaltu.
A takových příkladů bychom našli celou řadu. Zmíníme ještě obránce Bayernu Mnichov Dayota Upamecana, který vloni čelil kyberšikaně po zbytečném vyloučení v osmifinále Ligy mistrů proti Laziu. „Rasistické komentáře na sociálních sítích proti Dayotu Upamecanovi jsou naprosto opovrženíhodné. FC Bayern to nejdůrazněji odsuzuje. Každý, kdo takto komentuje, není fanouškem našeho klubu. Jsme s tebou, Upo!“ zastal se tehdy nejúspěšnější německý fotbalový klub svého hráče.