Nečekaná oběť vpředvečer konce 2. světové války: tenistka Petra Kvitová

07. 05. 202320:01
Nečekaná oběť vpředvečer konce 2. světové války: tenistka Petra Kvitová
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Tenistka Petra Kvitová

Je až s podivem, kam někteří diskutéři na sociálních sítích zajdou. PrahaIN.cz byla několika čtenáři opět upozorněna na nevybíravé slovní útoky, které se rojí na Instagramu, Telegramu a Facebooku.

Zástupný důvod k nim měla dát před několika týdny sportovkyně Petra Kvitová. Ta totiž v rozhovoru a později na svém profilu na FB uvedla, že má jasný postoj k válce. Stojí za lidmi a hráči z Ukrajiny.

„A podle mého názoru by neměli (tenisté z Ruska a Běloruska, pozn. red.) startovat ani na olympiádě. V tomhle jsem spíše na ukrajinské straně. Cítím to tak, že olympijské hry jsou tu proto, že nechceme na světě válku. Takže to mi dělá starost. A opravdu jsem ocenila, když je Wimbledon loni nepozval,“ zopakovala bronzová medailistka z olympijských her v Riu a bývalá dvojka žebříčku WTA (kompletní citace ZDE).

Její slova se opakovaně objevila přeložená do ruštiny, což zapříčinilo řadu verbálních útoků.

Pokud vynecháme vyložené urážky, útoky se soustředí především na její bydliště, na Monako. Na sociálních sítích opakovaně zaznívá, že „tady (v České republice, pozn. red.) není doma“. Dále, že „když se jí tak líbí penízky, proč je nedává na Ukrajince“ a podobně.

Ačkoli se zdálo, že s odstupem času po citovaných výrocích zavládne klid, opak je pravdou.

Negativních komentářů jsme nalezli mnoho, ať už na sociálních sítích nebo pod články zpravodajských webů.

Petra Kvitová, 2016. zdroj: Commons.wikimedia.org, Peter Menzel, se svolením pro média

Rusko, Bělorusko nevadí

Samostatnou kapitolou, o níž nás informovali čtenáři, je vlákno na platformě Telegram. Tato služba slouží zejména k necenzurované komunikaci a přeposílání jinde nedostupného audiovizuálního obsahu.

Podle toho zde vypadaly názory na držitelku třiceti titulů na šňůře.

„Přidal jsem se tam, protože mě na to upozornil známý, podle mého si to Rusové opět s něčím zaměnili a vpředvečer konce 2. světové války si našli nový terč,“ poznamenal Marek Ch.

Některá ostrá vyjádření jsme ale dohledali i na jejím oficiálním FB profilu s více než 780 tisíci fanoušky (ZDE). „Kvitová, když si otvíráš hubu na Rusy, kteří brání své obyvatele na Ukrajině, tvá fair-play je zřejmě jen o penězích,“ uvedl jeden z pisatelů, konkrétně Jiří S. z Nového Jičína.

Dominik Hašek pro PrahaIN.cz na otázku ohledně přístupu Rusů k válce a angažmá tamních sportovců na mezinárodním poli:

„Nejprve bych chtěl říct, že v tom roce, co jsem tam hrál, by mě v životě nenapadlo, že se něco takového může stát. Vnímal jsem, že Rusko má nějaké problémy, ale spíše vnitrostátní. Nenapadlo mě ani ve snu, že Rusko zaútočí na jinou zemi s cílem získat její území.

Těžko říct, jestli většina tam s válkou souhlasí, ale dle zpráv z věrohodných médií tomu tak spíše je. S největší pravděpodobností většině lidí z Ruska Putin vsugeroval, že na Ukrajině jsou fašisté a oni mu věří. Je však třeba říci, že tam jsou desítky procent lidí, kteří mu nevěří. Ale ti zároveň ví, že pokud budou vedení země kritizovat, tak si tím nijak nepomohou. Naopak vědí, že si pořádně ublíží. A nejenom sobě, ale i svým blízkým. Proto až na výjimky všichni přitakávají či mlčí.

Ale tak, jak jsou nyní nastavena pravidla, tak bohužel kdykoli nastoupí na led, tenisový kurt či do plaveckého bazénu, tak jako občané ruské země jsou tou nejlepší reklamou na ruské činy. Tedy ruskou válku a ruské zločiny včetně genocidy na ukrajinských dětech. To znamená, že kdykoli tito ruští sportovci s námi soutěží, způsobuje to obrovské hospodářské škody na Ukrajině, a především spousty mrtvých ukrajinských lidí, ale i ukrajinských vojáků. A to nesmíme dopustit.“

 

„Už o tom mluvit nechci. Reakce byly a dále bych to nerozváděla,“ reagovala tenistka.

Doplňme, že tenis jako jeden z mála sportů umožnil ruským a běloruským sportovcům po začátku války na Ukrajině startovat na tour. Nesmějí se pouze účastnit týmových soutěží.

Například sobotní finále WTA v Madridu ve třech setech ovládla Běloruska Aryna Sabalenka. Turnaj byl dotován částkou 160 milionů korun (detaily ZDE). PrahaIN.cz si pročetla i několik stovek diskusí na oficiálním profilu WTA na kanálu Youtube (cca 1.500 reakcí je ZDE), kde byly postupně uveřejněny sestřihy zápasů. K účasti Bělorusky se nevyjádřil nikdo.  

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných