foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Předseda ČOV Jiří Kejval
V úterý 21.února zasedal Výkonný výbor České unie sportu (ČUS), který mimo jiné řešil i otázku ruských a běloruských sportovců na olympiádě v Paříži. Výbor v čele s předsedou ČUS Miroslavem Janstou konstatoval, že účast Rusů a Bělorusů pod pěti kruhy je neakceptovatelná.
„Česká unie sportu už 2. února oslovila experty na mezinárodní právo a konzultovala možnosti vyloučení ruských a běloruských sportovců. Za určitých podmínek to možné je. Současné vystupování Jiřího Kejvala je ukázkou pozdního alibi. Kdyby jasné vymezení vůči sportovcům z agresorských zemí myslel upřímně, hned po 25. lednu, kdy MOV souhlasil s prověřením možnosti umožnění startu Rusů a Bělorusů pod neutrální vlajkou, by vyzval české svazy olympijských sportů, aby se obrátily na mezinárodní federace a trvaly na jejich vyloučení. Takhle to udělala například basketbalová federace,“ řekl zde předseda ČUS Miroslav Jansta.
Právě Jiří Kejval, který je už přes dvanáct let předsedou Českého olympijského výboru (ČOV), nemá podle Jansty jednoznačný postoj vůči ruským a běloruským sportovcům.
ČUS a ČOV přitom už před rokem podepsaly prohlášení, ve kterém se mluvilo o podpoře doporučení Mezinárodního olympijského výboru sportovním federacím - nezvat tyto sportovce na akce a kvalifikace po celém světě.
Jako v Barceloně? Ani náhodou, řekla ČUS už na začátku února
ČUS také nesouhlasila s prohlášením šéfa našeho olympijského výboru ve veřejnoprávních médiích, kde uvedl, že se bude projednávat varianta použitá během války v Jugoslávii v roce 1992.
Dodejme, že ve dvaadevadesátém se pod pěti kruhy startovalo v katalánské Barceloně. Po dlouhé době se jednalo o olympiádu, kterou z jakýchkoliv důvodů žádná země nebojkotovala. Z rozpadlé Jugoslávie přijeli zástupci Slovinska, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny.
Srbsko a Černá Hora měly být (kvůli válce) původně vyloučeny. To se ale nestalo. Černohorci a Srbové nakonec startovali jako nezávislí sportovci.
Česká unie sportu začátkem února kvůli výrokům Kejvala svolala radu a reagovala:
„V reakci na nejnovější prezentované aktivity MOV a po konzultaci s některými předsedy sportovních svazů apeluje Rada ČUS na Český olympijský výbor, aby se jednoznačně vymezil proti účasti ruských a běloruských sportovců na olympiádě, a to v jakékoliv formě. Jsme země, která si prošla ruskou okupací a není možné, abychom právě my na základě těchto úmorných zkušeností jakýmkoliv náznakem schvalovali zapojení ruských sportovců do takto významné události, která vyzdvihuje respekt a úctu k soupeři.
Představitelé ruského režimu rozhodně v současné době olympijské myšlenky nesdílí, když zabíjejí barbarským způsobem ukrajinské rodiny nebo sportovce. MOV už byl dostatečně loajální autoritářským režimům, když umožnil na jejich území konání olympijských her. V současné době je však na místě ukázat rozhodnost v tom, že takto nebývale agresivní chování vůči jinému státu do civilizované společnosti prostě nepatří. Kde jinde než na půdě olympismu bychom se proti tomu měli jednoznačně vymezit,“ psalo se v prohlášení ze 7. 2. 2023.

Předseda ČUS Miroslav Jansta (vpravo), kterému v říjnu prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy I. stupně Zdroj: PrahaIN.cz
Stanovisko Výkonného výboru České unie sportu z 21.2.2023
Členové Výkonného výboru České unie sportu, největší české střešní sportovní organizace sdružující 75 národních sportovních svazů požadují, aby se Český olympijský výbor bezpodmínečně vymezil proti účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách, a to v jakékoliv formě, a tento názor jasně, bezodkladně a veřejně prezentoval Mezinárodnímu olympijskému výboru.
Odkládání prezentace kategorického nesouhlasu s účastí ruských a běloruských sportovců v olympijských soutěžích dává prostor pro nesystémové zapojování sportovců Ruska a Běloruska do olympijských kvalifikací a podporuje alibistické postoje Mezinárodního olympijského výboru, který již byl dostatečně loajální k autoritářským režimům, když umožnil na jejich území konání olympijských her.
Zdroj: ČUS
|