Cestování vlakem a MHD. Florbalová repre se těší na „ekologické“ mistrovství světa

26. 10. 202219:36
Cestování vlakem a MHD. Florbalová repre se těší na „ekologické“ mistrovství světa
foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Tisková konference k MS ve florbale 2022

TISKOVÁ KONFERENCE, ROZHOVOR Již 5. listopadu startuje ve švýcarském Curychu mistrovství světa ve florbale. Národní tým se po úspěchu z Helsinek bude snažit o obhajobu medailového umístění. Švýcarští organizátoři mají jasný cíl a tím je udržitelnost, například rozhodčí budou využívat městskou hromadnou dopravu. Vyzpovídali jsme také elitního útočníka Florbal Chodov Toma Ondruška, který tento krok oceňuje.

Češi začnou nelehkou základní skupinou, ve které figuruje také Švédsko, Lotyšsko a Německo. Skupinu tedy hrají 3 ze 4 týmů, které se utkaly o medaile na Světových hrách. Obtížnost skupiny si uvědomuje i hlavní trenér národního týmu a dodal, že na mistrovství není prostor k žádným chybám ani úlevám, je potřeba koncentrovaný výkon po celou dobu.

Mistrovství se odehraje ve dvou halách. První z nich je zbrusu nová Swiss Life Arena, která se pro akce a veřejnost otevřela tento měsíc. Druhá hala je umístěna nedaleko Curychu a tou je AXA Arena ve Winterthuru. Češi si zahrají v obou těchto halách.

Národní tým zahájí turnaj v sobotu 5. listopadu, a to zápasem proti Lotyšsku. O den později vyzvou Němce a boje v základní skupině završí proti Švédsku 7. listopadu. Zápasy českého výběru bude standardně přenášet ČT sport nebo pro sázkaře Tipsport TV. V minulých letech bylo zvykem, že na youtubovém kanálů IFF všechny zápasy byly přenášené zdarma. Nyní si však za online přenos musíte zaplatit. 

Švýcaři cílí na udržitelnost

Je to již počtvrté, kdy Švýcarsko hostí jednu z vrcholných florbalových akcí. Čechům se zde podařilo v roce 2004 vybojovat stříbrné medaile. Toto mistrovství však bude v jedné věci unikátní, a to zaměřením na udržitelnost.

„Jednou z věcí je určitě to, že se celé mistrovství odehraje v halách, které jsou energeticky málo náročné. Další věcí je zpracování odpadu. Vím, že pořadatelé řešili, z čeho budou vyrobeny ceny pro nejlepší hráče zápasu a členy All star týmu. Rozhodčí se budou zcela nestandardně pohybovat mezi halami veřejnou dopravou, což nebývá zvykem, ale ve Švýcarsku je dobře fungující železnice a vlakové zastávky jsou blízko u hal, tak je to i praktické a udržitelné. Vím, že mají dodavatele na textil pro dobrovolníky, které jsou vyrobené z recyklovatelných materiálů,“ sdělila redakci PrahaIN.cz ředitelka reprezentace Zuzana Svobodová. 

Český tým v rámci udržitelného mistrovství přispěje i svým dílem, kdy nevyužije leteckou dopravu, ale právě železniční. Tým nejprve stráví začátek přípravy na mistrovství v Česku a poté se přesune autobusem do Lince, odkud pojede dále vlakem. Cenově to sice vyjde dráž, ale je to jeden z dílků skládačky, která pomůže snížit uhlíkovou stopu celého mistrovství na minimum. 

„Koncept udržitelnosti v rámci celého Českého florbalu už tady máme skoro dva roky a není to jen o ekologii, ale je to o udržitelnosti celé organizace. To znamená, že pokud nám organizátor akce avizuje, že je hodně aktivní v této otázce, tak pro Český florbal je absolutní prioritou, abychom napomáhali těmto globálním myšlenkám, aby to nebyla izolovaná záležitost čistě jen České republiky, ale nyní jsme poprvé nasáli tu atmosféru, že i někdo ve florbalovém světě se zabývá takovou myšlenkou. Proto jsme okamžitě přispěchali s nápadem, že pojedeme vlakem. Pro nás je to momentálně ideální kombinace nějaké praktičnosti a směru, který tady máme dlouhodobě navržen,“ sdělil pro redakci PrahaIN.cz prezident Českého florbalu Daniel Novák. 

Krajina ve Švýcarsku je nádherná

Redakce PrahaIN.cz vyzpovídala dalšího českého reprezentanta. Na mistrovství se těší i elitní útočník Florbal Chodov a trojnásobný mistr Superligy florbalu Tom Ondrušek. Také on oceňuje snahu o „ekologičnost“ šampionátu. 

Děláš před MS něco navíc? Jak probíhá tvoje příprava? 

Standardní příprava, tréninky, fitko, posilovna. Snažím se dokončit všechny resty v práci a věnovat se dětem. Je potřeba si i odpočinout, tam už si člověk neodpočine. Je každý den pod tlakem. Takže se teď snažím hlavně psychicky připravit na to, co tam člověka čeká. 

Co říkáš na to, že pojedete do Švýcarska vlakem?

Já se na to těším. Mám zprávy, že ta cesta má být moc hezká, krajina ve Švýcarsku je nádherná. Dokonce ta cesta má trvat pouze pět hodin, takže je to srovnatelné s tím, když letíte, let trvá hodinu, musíte přijít dvě hodiny předem a nechat si odbavit tašky, takže myslím, že to vyjde nastejno. My se na to těšíme a zároveň i ve vlaku můžeme utužit vztahy, popovídat si mezi sebou nebo si i něco zahrát. 

Staráš se nějak speciálně o své zdraví před odjezdem?

Snažím se zdraví sledovat a přípravu dělám intenzivněji než v běžném režimu. Snažím se častěji provádět fyzioterapeutická cvičení a regeneraci, s tím souvisí i návštěvy fyzioterapeuta jako prevence. 

Jak se cítíš v pozici jednoho z nejzkušenějších hráčů v sestavě? Cítíš větší tlak?

Asi ano, ale na druhou stranu já jsem hrál celý život jak v Tatranu, tak nyní na Chodově dost pod tlakem. Vždycky jsem byl u těch situací a momentů, kdy se zápasy rozhodovaly. Vždy se na mě tým spoléhal a byl zde tlak. Takže tato pozice mi vyhovuje a je mi vlastní. Těším se na celý turnaj a doufám, že se nám podaří ho zvládnout. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných