foto: Jan Hutter pro PrahaIN.cz/Závodnice během jednoho z jamů.
Zajímavý sport, během kterého bojují dívky na kolečkových bruslích bok na bok. Modřiny a zranění jsou na denním pořádku. I přes strhující podívanou, kterou na zápase uvidíte, jsou v České republice pouze 3 ženské týmy. Jeden z nich, pražský Hard Breaking Dolls, v těchto dnech hledá do svého týmu nové tváře.
Původně ženský sport roller derby vznikl v Americe už v 30. letech minulého století. Od té doby si prošel spoustou změn, zejména v oblasti bezpečnosti. Pravidla sportu jsou v celku jednoduchá a trochu připomínají rugby na plochém oválu, kde je 10 jezdkyň na trekových bruslích. 4 blockerky se snaží bránit průjezdu „jammerky“.
Ta má na své helmě hvězdu a její úkol je jasný. Předjíždět boky soupeřek, za což získává body. Tým s více body na konci vítězí. Speciální funkci má i pivotka, která například může přebrat funkci jammerky. Celý zápas probíhá ve dvou půlhodinových poločasech, které jsou rozděleny do kratších částí – jamů.
V České republice je tento sport zatím velkou neznámou. V současnosti se u nás roller derby věnují 3 ženské týmy. Roller Derby Brno – Freakshow, Prague City Roller Derby a Hard Breaking Dolls. Na trénink posledního zmíněného týmu, který byl založen v roce 2014, jsme se s redakcí PrahaIN.cz vypravili.
„K roller derby mě přivedl film Vyfič. Když jsem hledala tým, zjistila jsem, že jich v Česku moc není, a že se můžu připojit až od 18 let. Když jsem se kvůli studiu přestěhovala do Prahy, přišla jsem na trénink a u týmu zůstala,“ říká pivotka Alena Plačková s přezdívkou Medusa.
Psali jsme
Pumptracky pro jízdu na kolech, koloběžkách, bruslích či skateboardech se postupně začínají objevovat na mnoha místech Prahy. Nová dráha byla…
V postupu Hard Breaking Dolls modřiny ani nenalajnovaný ovál nezabrání
Před začátkem se všechny jezdkyně pořádně protáhnou. Jelikož je roller derby velmi kontaktní sport, je nutné být vybaven předepsanými ochrannými prvky. Konkrétně chrániči kolen, loktů, zápěstí, zubů a helmou. „Bez jakéhokoliv z chráničů nemůžou holky trénovat ani zápasit. Kdyby se stal nějaký úraz, přijdeme na nějaký čas o svoji spoluhráčku, to je zbytečný risk,“ říká Kamila Hamplová s přezdívkou Feminist Attack a dodává: „Všechny se derby věnujeme při práci nebo při studiu. S týmem si skvěle rozumíme, protože jsme všechny dobré kamarádky, ale také díky tomu, že nás žene chuť to někam v roller derby dotáhnout.“
Během derby je důležité, aby jezdkyně na bruslích měly dostatečnou kontrolu nad veškerým svým pohybem. „Zběsilost na dráze má za následek ošklivé úrazy,“ říká dále Kamila. To, že se během derby občas nějaké zranění přihodí, potvrzuje jammerka Anežka Michlová s přezdívkou Calamity Agnes. „Moje nejhorší zranění byly přetrhané vazy v koleni,“ říká jezdkyně s hvězdou na helmě.
Po protažení trénují dívky různé situace, které můžou v zápase nastat. Ovál, po kterém jezdí, mají vyznačený pouze barevnými kužely. „Už nějakou dobu se snažíme, aby nám aspoň na zápasy nakreslili dráhu. Bohužel jsme většinou odmítnuté, stejně jako se sehnáním domovské haly,“ říká Kamila Hamplová, podle které mají vlastníci hal zbytečné obavy. „Majitelé se bojí, že naše brusle poškodí podlahu, což je mylná představa. Kolečka a toe-stopy jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, které dráhu neničí. Je to nepříjemná situace, obzvlášť když vidím, jakou raketovou rychlostí se tým posouvá i bez nalajnované dráhy. Neumím si představit, jak by se tým zlepšil s nakresleným obrysem dráhy,“ dodává jezdkyně s povzdechnutím.
Na konci tréninku pořádají hráčky cvičný zápas. Hned během prvního jamu ukázaly blockerky, že jsou připravené zabránit jammerce v průjezdu, anebo ji vytlačit z dráhy. Jammerka Calamity Agnes se všem blockerkám ladně vyhýbá a získává body. I přes svoji skvělou kontrolu na bruslích končí po kolizi s blokem druhého týmu na zemi. Po několika jamech přichází závěrečný hvizd píšťaly. Dívky, které na začátku bojovaly bok na bok, se najednou usmívaly a skládaly si komplimenty k povedeným manévrům.
Na zápasy po celé Evropě
V České republice jsou tedy pouze 3 týmy, ty mezi sebou hrají spíše přátelská utkání. Aby se mohly dívky z Hard Breaking Dolls posouvat výš ve světovém žebříčku, často za zápasy cestují do zahraničí, nebo pořádají domácí zápasy, ne které přijíždějí týmy z celé Evropy. „12. března jsme odehrály zápas v Drážďanech. Ten pro nás byl velmi důležitý, protože jsme požádaly federaci o tzv. „seeding game“. Ta slouží k přezkoumání aktuální pozice ve světovém žebříčku. Během ní se můžeme ve světovém žebříčku buď posunout výš, anebo propadnout. K tomu, abychom si nepolepšily, by musel tým z Drážďan získat za každý náš předjetý bok pět dalších. To se nestalo. A i přes prohru se v žebříčku posuneme zhruba o 10 příček nahoru,“ vysvětluje Kamila po tréninkovém zápase.
Shánět vybavení k roller derby je v České republice složitý úkol
I přesto, že roller derby nevypadá jako nákladný sport, je tomu přesně naopak. Přihlédneme-li cenu chráničů, tak jenom začátečnické brusle stojí kolem pěti tisíc. „V Česku není obchod, který by se specializoval na výrobu vybavení pro roller derby. Většinu věcí sháníme například z Německa,“ říká jezdkyně, která za své poslední brusle nechala téměř 20 tisíc. Naštěstí už Hard Breaking Dolls mají celkem velkou a pestrou členskou základnu, takže před nákupem nového vybavení si lze v rámci týmu leccos půjčit a vyzkoušet. A hlavně se poradit se zkušenějšími hráčkami. Vyšší počáteční investice do kvalitních bruslí se nakonec rozplyne v čase, protože ty vydrží mnoho let.
Další z nákladných položek je pronájem haly, který Hard Breaking Dolls platí z klubových příspěvků, prodaných lístků na zápasy a merche, který si samy navrhují.
Kdy si trénink vyzkoušet?
Trénink jezdkyň z Hard Breaking Dolls se koná dvakrát týdně a trvá dvě hodiny. Pro zájemkyně o tento zajímavý sport probíhá v týmu aktuálně nábor. „Nikdo, kdo přišel poprvé na trénink, nebyl hned mistr. Přidat se k nám může kdokoliv, komu už bylo 18. U nás je to takový sisterhood. Není důležité, jak hraješ, ale jaký jsi člověk,“ shoduje se celý tým.
Předzápasový rituál Hard Breaking Dolls. Zdroj: Jan Hutter
Na náborový trénink není hned potřeba si shánět vybavení, Hard Breaking Dolls vše potřebné zapůjčí. Je ale nutné se na stránkách týmu včas zaregistrovat, aby se brusle a chrániče stihly převézt do haly, kde se otevřený trénink bude konat . Poslední v letošním roce - a zároveň nábor nových hráček - proběhne v neděli 26. března. Zájemkyně si vyzkouší základy sportu a třeba rozšíří řady Hard Breaking Dolls.