foto: Diskgolf Stodůlky/Kovový diskgolfový koš. Základ každého hřiště.
V rámci redakce PrahaIN.cz se také zaměřujeme na méně časté a někdy i opomíjené sporty. Během toho jsme narazili na jeden, který vznikl v 70. letech minulého století ve Spojených státech, hrát ho může v podstatě každý a má poměrně hodně společného se světoznámým golfem.
A tím je Discgolf, který je aktuálně jedním z nejrozšířenějších sportů s létajícím talířem. Jak už bylo uvedeno, vznikl v 70. letech v USA a od té doby získává stále více příznivců po celém světě.
Cílem hry je, stejně jako v golfu, dokončit hřiště s co nejnižším počtem úderů, respektive hodů. V golfu se tomu říká par a každá jamka má jiný.
Disk jako takový hází hráči z určeného 'výhoziště' na cíl (jamku), která je zpravidla tvořena ocelovým discgolfovým košem. Průměrná délka jedné jamky bývá 50 – 150 metrů a hráč by ji běžně měl dosáhnout třemi hody. Obdobně jako v klasickém golfu, hráč po prvním hodu vždy hází z místa, kde se disk zastavil a pokračuje, dokud disk nevhodí do diskgolfového koše.
Koš je pomyslnou 'cílovou jamkou' / foto: Diskgolf Stodůlky
Hřiště bývají obecně navržena tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy, keře či vodní plochy a tím ukázali svoje schopnosti házet různé typy hodů. Vítězem se stává hráč, který dokončí celé hřiště (nejčastěji sestávající z 9, 12 nebo 18 jamek) nejmenším počtem hodů.
Výbava na diskgolf nestojí miliony
Na rozdíl od klasického golfu není potřeba drahé vybavení (pro začátek si hráči vystačí s jedním diskem) a hráč nemusí být členem golfového klubu. Na discgolf se používají většinou plastové disky o průměru kolem 20 – 22 cm a hmotnosti od 140 do 180 g. Některé létají rychle a daleko, další pomalu a rovně a jiné se používají na dohazování.
Discgolf je možné hrát prakticky všude, kde je dostatek místa a vhodný terén. Ideální jsou větší městské parky nebo příměstské oblasti s volnými i křovinatými plochami řídce porostlými stromy. Hřiště se běžně staví např. v zámeckých parcích, lesoparcích, na lyžařských svazích, ale také v lázeňských komplexech a podobných rekreačních areálech.
Hřiště na sídlišti Lužiny / foto: Diskgolf Stodůlky
Při volbě jamek se klade důraz na bezpečnost hry a jejich různorodost – střídají se vzdálenosti (běžně od 50 do 200 metrů) a ve vysoké míře se využívá přirozených překážek, tak aby měl hráč na výběr z několika způsobů dosažení cíle. Ve světě již existuje okolo deseti tisícovek discgolfových hřišť s pevně instalovanými koši. Nejvíce, okolo 5000, se jich nachází v USA, kde discgolf hrají desítky tisíc lidí. V Evropě jsou nejdále skandinávské země a z okolních zemí pak Německo s více než stovkou hřišť. V České republice již existuje více než padesátka discgolfových hřišť.
Psali jsme
Již podvanácté startuje sportovní projekt Prahy. V posledním týdnu kalendářního roku si nejen Pražané budou moci zasportovat, a to zcela…
Discgolf je ideální sport na nedělní odpoledne pro celou rodinu. Bez problému jej mohou hrát malé děti i jejich prarodiče. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku, pohlaví ani fyzické zdatnosti. Stačí si jen zvolit cíle ve vhodné vzdálenosti a můžete začít soutěžit. Jako rekreační sport v sobě discgolf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou, a pomáhá tak člověku udržet se v dobré fyzické kondici a odreagovat se od starostí všedních dní.
Hřiště jsou pro hráče často zdarma
Discgolf je také finančně nenáročný.
Kromě disku, který zakoupíte za cca 300 korun nebo si jej půjčíte na hřišti, nepotřebujete žádné další vybavení. Vstup na 90 procent všech hřišť v ČR je zdarma.
Hned několik hřišť pro diskgolf je i na území metropole. Discgolf je v mnoha ohledech zábavnou a dostupnou aktivitou a pokud vás baví něčím házet do dálky a na přesnost, je velká šance, že vás tato hra osloví. / foto: DiskGolf Gruide
Psali jsme
75. ročník Memoriálu Alfréda Nikodéma se i přes nepříznivou epidemickou situaci uskuteční. Tradičně jako každý rok na Slovanském…