Hvězdy z olympiády už brzy v Letňanech. Na evropský závod v lezení zve i Adam Ondra

25. 04. 202208:03
Hvězdy z olympiády už brzy v Letňanech. Na evropský závod v lezení zve i Adam Ondra
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhlížejí start Evropského poháru v boulderingu

Už příští víkend se v letňanském Jungle sport parku uskuteční mezinárodní závod lezců. Mluvíme o Evropském poháru v boulderingu. Tuzemské diváky potěší především účast českých hvězd Adama Ondry a Elišky Adamovské. Neméně zářivá bude i zahraniční družina. Do Prahy přijede třeba Mickaël Mawem, který se na hrách v Tokiu bral pátou příčku.

Nejprve je na místě vysvětlit, co je to vlastně bouldering. Vychází z anglického slova boulder, které znamená balvan. Je tedy druhem lezení bez lana na skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí.

Na olympijských hrách se pak využívá kombinace tří disciplín - boulderingu, lezení na rychlost a obtížnost.

Letňany, místo pro lezce zaslíbené 

Právě Evropský pohár v boulderu přivítá od 30. dubna do 1. května Jungle Sport park v Letňanech. Tedy na místě, kde mají čeští lezci své zázemí. Mohou tak stoprocentně říct, že budou soutěžit v domácím prostředí.

„Letňany pro nás byly logickou volbou. Máme tady reprezentační centrum, máme tu vlastní tréninkovou stěnu, profily, chyty, zázemí. Centrum je pro nás hodně vstřícné, máme tady hodně prostoru. Těžko bychom to někde jinde dávali dohromady. Podmínky pro výkonnostní bouldering tu jsou bezkonkurenční “ okomentoval Jan Bloudek.

Mezinárodní závod pod hlavičkou federace IFSC se do metropole vrací po pěti letech.

„Náročnost roste. To, že u nás byl před pěti lety podobný závod, tak není úplně srovnatelné. Ten, který se teď chystá bude mnohem náročnější. Laťka je mnohem výše. Doufám, že se nám podaří ho se ctí zvládnout.“ dodal předseda Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek.

Hvězda vedle hvězdy

Očekává se účast lezců z dvaadvaceti zemí. Pro oko českého diváka jsou největším tahákem dvě hvězdy lezení nejen u nás. Mluvíme o Elišce Adamovské a Adamu Ondrovi. Zářivé jméno ale přijede i z Francie. V Letňanech se představí Mickaël Mawem, jenž se na olympiádě v Tokiu umístil na pátém místě.

Fanoušci mohou dorazit až od neděle, na semifinálová a finálová klání. Sobotní kvalifikace se uskuteční ve vnitřních prostorách a z kapacitních důvodů nebude přístupná. Závody se pak přesunou do venkovní části, kde je kapacita až 1500 diváků.

K 21. dubnu je prodána přibližně třetina vstupenek. Zakoupit je můžete zde. 

Program nedělních závodů:

8:30 – 11:00 Semifinále ženy

12:30 – 15:00 Semifinále muži

17:30 – Finále ženy

20:30 – Finále muži

21:30 – Slavnostní vyhlášení vítězů

Lezci budou závodit takzvaně On-sight. To znamená, že nebudou seznámeni s jednotlivými bouldery. Závodník je v podstatě vidí poprvé až během časového intervalu, jenž má na jejich přelezení. Lezci často zmiňují, že vymyšlení správného přelezu je někdy obtížnější než samotné provedení. 

A co naši?

V ženské kategorii se představí teprve dvacetiletá Eliška Adamovská. Její nejsilnější parketou je lezení na obtížnost. Nicméně i v boulderingu si dvojnásobná vicemistryně ČR klade nejvyšší cíle. 

„Těším se moc. Vzhledem k tomu, že je to u nás v Praze, tak mi to trochu zvyšuje nervozitu. Je to doma a mám takový vnitřní pocit, že bych to měla dobře zvládnout. V boulderingu je to vždy trochu loterie. Já sem hlavně lanová lezkyně. Mým cílem je finále. Zároveň si to chci hlavně užít,“ okomentovala Eliška Adamovská.

Eliška Adamovská a Jan Bloudek

Organizátoři by si přáli a také očekávají, že se kapacita 1500 vstupenek vyprodá.

„Myslím, že bude skvělá atmosféra. Kdykoliv jsou závody venku, tak to dělá atmosféru samo o sobě. Moc se těším, že přijdou lidé a dost to může ovlivnit podmínky při lezení.“ dodala dvacetiletá lezkyně.

Adam Ondra je připraven

Největším jménem pro oko českého diváka je určitě Adam Ondra. Ten už ve svých dvanácti letech patřil mezi desítku nejlepších lezců ve světě. Před pěti lety posunul hranice lezení. Vytvořil vlastní projekt obtížnosti 9c.

Na olympiádě v Tokiu obsadil šesté místo. Na nedávném Světovém poháru ve švýcarském Meiringenu se umístil na 21. pozici. Semifinále mu tedy uteklo o jeden jediný flek. Teď už se připravuje na příští víkend, kdy se představí v metropoli. 

„Je to první vrcholná akce boulderu, které se budu moct účastnit. Důstojné prostředí tady v Letňanech přispěje k tomu, že to bude super. Venku bude spousta prostoru pro diváky. Doufám, že bude hezké počasí a lidi přijdou.“ řekl Adam Ondra. 

Čtyřnásobný mistr světa z domácího závodu tlak necítí. Naopak se teší na domácí příznivce.

„Já myslím, že mi to pomůže. Je to velká motivace. Kdyby to byla třeba olympiáda nebo mistrovství světa, tak by ten tlak byl větší. Já se moc těším. Závody je třeba dělat i pro diváky. Pokud jsem na závodech a diváci tam nejsou, jako třeba v době covidové, tak je to zvláštní. Za ty roky, co se lezení věnuju, tak jsem zvyklý, že na závodech by měla být bouřlivá atmosféra,“ dodal Adam Ondra.

Eliška Adamovská a Adam Ondra

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných