foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Italské horské město Cavalese se nachází v autonomní oblasti Tridentsko-Horní Adiže
Od 1. ledna 2022 vstoupil v Itálii v platnost nový zákon týkající se lyžování a snowboardingu. Ti, kteří chtějí sportovat v italských lyžařských střediscích, musí mít povinně sjednáno pojištění odpovědnosti. Novinkou v zákoně je i povinnost nošení lyžařské helmy u osob mladších 18 let. V Itálii také hrozí za postih za lyžování pod vlivem alkoholu. O změnách informoval Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Ti, kteří chtějí sportovat v italských lyžařských střediscích, musí mít povinně sjednáno pojištění občanskoprávní odpovědnosti za škody, které způsobí třetím osobám.
„Na vyzvání také musí prokázat, že toto pojištění mají, což bude nastávat nejčastěji při nákupu skipasu. Při nedodržení této povinnosti může být udělena pokuta až 150 euro,“ uvedl Vlastimil Divoký.
Zároveň se nově mění i to, že v případě kolize a nemožnosti určit viníka srážky, za ni mohou stejnou měrou všichni účastníci.
Itálie je podle průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu po Rakousku druhou nejoblíbenější zimní destinací Čechů.
Alkohol v krvi, trestný čin
Pokud u vás při lyžování namátková kontrola zjistí překročení hranice 0,5 promile alkoholu v krvi, čeká vás pokuta od 250 do 1000 euro, při překročení 0,8 promile pak půjde dokonce o trestný čin.
Další velmi důležitou změnou italské legislativy je povinnost nosit ochrannou helmu. Zatímco dříve povinnost platila pro děti do 14 let, nově se hranice posouvá až na 18 let. Za nedodržování pravidla hrozí pokuta v rozmezí 100 a 150 euro.
V Itálii v současné době platí vícestupňový systém. Jednotlivé stupně – a tím i územní zóny – jsou označeny barevně. Pro bíle označené zóny stačí pro vstup na sjezdovku covidový certifikát, kterým lidé prokazují očkování, uzdravení z nemoci nebo negativní test. Pro lyžování v oranžových zónách pak už pouze negativní test nestačí a v červených zónách jsou lyžařské areály úplně uzavřeny.
Do 31. 1. 2022 se musí všichni přijíždějící z členských států antigenním testem ne starším 24h nebo PCR 48h, včetně dětí od 6 let věku. Očkovaní a uzdravení přijíždějící z EU nemusí po příjezdu do karantény.
Psali jsme
Ztráta pražského dopravního podniku (DPP) na jízdném způsobená poklesem počtu cestujících pandemií covidu-19 by za loňský rok mohla být mezi 750…
Psali jsme
Povinnost očkování pro bezpečnostní složky, pracovníky v sociálních službách či seniory smetla vláda ze stolu. Hasiči, zdravotníci, policisté nebo…