Nejlepší fotbal v Česku bez Prague Lions: „Chci věřit, že to zásadní nebude,“ říká předseda

30. 03. 202318:34
Nejlepší fotbal v Česku bez Prague Lions: „Chci věřit, že to zásadní nebude,“ říká předseda
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Prague Lions, ilustrační foto

ROZHOVOR: Ačkoli se tradiční tisková konference před startem sezóny nejvyšší soutěže amerického fotbalu konala opět v Praze, Snapbacks liga bude po dlouhých letech bez pražského účastníka. A soutěž tím může utrpět. Nejen o tom jsme se bavili s předsedou České asociace amerického fotbalu Filipem Hobzou.

Jediný pražský celek minulého ročníku a úřadující vítěz Czech Bowlu Prague Lions letos trofej neobhájí. Po loňském triumfu se tým rozhodl, že vstoupí do jediné profesionální soutěže amerického fotbalu v Evropě. Stopa České republiky v European football league (ELF) je pravděpodobně největší revolucí v českých dějinách tohoto sportu.

Soutěž letos začne svůj třetí ročník a kromě Lvů zde budou figurovat celky jako Leipzig Kings, Panthers Wroclaw, Berlin Thunder či Cologne Centurions.

„Zhruba před rokem jsme dostali nabídku od komisaře ligy. A to byla nabídka, co se neodmítá. Bohužel se nám nepovedlo postavit tým na první ligu, ale přihlásili jsme alespoň druhou českou ligu. Tam máme ambice jednoznačně postoupit, aby se tady nejvyšší soutěž zachovala,“ popsal prezident Prague Lions Michal Kozlíček na tiskovce.

Nové posily, podaří se úspěch?

Podle Kozlíčka mají Lions šanci dostat se do play-off. Výběr hráčů má na starosti trenér Zach Harrod, který vybíral především fotbalisty z české ligy, kteří měli ambice hrát v zahraničí. Je však limitován, neboť maximum zahraničních hráčů (importů) v ELF je: čtyři z USA a šest z Evropy.

„Mínus pro českou ligu je, že jsme museli oslovovat i hráče, kteří v příštím roce zamýšleli hrát Snapbacks ligu,“ popsal Michal Kozlíček.

Předseda České asociace amerického fotbalu Filip Hobza doplnil, že se jedná o velký úspěch Prague Lions, ale i celého fotbalu v Česku: „Moji podmínkou bylo, že z toho musí profitovat český fotbal. Lions si uvědomují, že sami nezvládnou nic. Po vyjednávání došlo k dohodě, že Lions budou participovat v reklamních příležitostech, z čeho bude investováno do podpory amerického fotbalu. I díky Lions se český fanoušek může těšit na pořádnou porci zábavy a mediálního obsahu.“

Michal Kozlíček a Filip Hobza. Zdroj: PrahaIN.cz

Atraktivita ligy půjde dolů, co na to předseda?

Velká věc, ale právě Snapbacks liga může trpět. To, že se sníží atraktivita odchodem největšího favorita na vítězství, který si společně s Vysočinou Gladiators s nadsázkou řečeno hrál svoji ligu, není tajemstvím.

Redakce PrahaIN.cz o tom hovořila s předsedou ČAAF Filipem Hobzou už v říjnu minulého roku. Tehdy říkal, že scénářů je opravdu mnoho. V tu chvíli se totiž nevědělo, jestli Prague Lions postaví svoje béčko v první, nebo druhé lize. 

„Tím, že by se Prague Lions v naší lize oslabil, by mohlo Snapbacks ligu vyrovnat. Já jsem schopen v tom nalézt pozitiva. Ale samozřejmě bych byl radši, kdyby klub Lions v české lize zůstal. Určitá ztráta to být může,“ netajil se tím, že by atraktivita celé soutěže mohla utrpět.

A jak to vidí teď, jen pár dnů před startem Snapbacks ligy bez pražského celku? Předsedu amerického fotbalu, pro kterého se jedná už o třicátou sezónu s tímto sportem, jsme vyzpovídali.

Tehdy jste říkal, že scénářů je mnoho, nevěděli jsme, co se vlastně bude dít. Teď už to víme, Lions přihlásili tým do druhé české ligy. Tak jak moc velká rána pro atraktivitu Snapbacks ligy to bude? Zásadní?

Já chci věřit, že to úplně zásadní nebude. Jedna věc je absolutní kvalita, ta logicky musí klesnout, když vítěz ligy nebude v soutěži, to se musí uznat. Na druhou stranu si myslím, že důležité pro atraktivitu soutěže není jen absolutní výkonnost, ale dejme tomu, že prvek překvapení, vyrovnanost. Tím, že Lions budou absentovat ve Snapbacks lize, dává příležitost řadě dalších týmů, které v minulosti končily za nimi. Uvidíme, samozřejmě, že Vysočina Gladiators, jako jakýsi tým s terčem na zádech, vicemistr a tým, na jehož hřišti se bude hrát Czech Bowl, ho bude chtít vyhrát, stejně jako v roce 2021. Je to těžko odhadnutelné, ale může to přinést i nové rivaly, nové srovnání výkonností. Chci věřit, že to pro nás nebude zásadní problém.

Dějiště Czech Bowlu v Jihlavě bylo v rámci favorita soutěže asi logické, že? Nebo jste řešili i jiné varianty?

S ohledem na to, že je to třicátý ročník ligy, pro historiky se snad sluší uvést, že finále to bude dvacáté osmé, protože první ročník se hrála soutěž pouze turnajově bez vyvrcholení v podobě play-off a v roce 2020 se soutěž kvůli covidu nedohrála, nicméně to číslování běží dál.

Jedna z variant byla Praha. Vzhledem k velikosti Prahy by návštěvnost mohla být vyšší. Na druhou stranu v momentě, když pražský tým v lize není, tak to úplně nedává smysl. Další varianta byla v Ostravě, ve Vítkovicích. Tam nám do toho vstoupila, pokud se nepletu, rekonstrukce tartanového oválu. Jihlava byl favorit, ale nebyla to jediná varianta.

Už jste mluvil o tom, že účast Lions v ELF je obrovský úspěch i pro americký fotbal v Česku. I pro vás to musí být velká událost, v tomto sportu se pohybujete od úplných začátků...

Já to opravdu beru v první řadě jako úspěch Lions. Oni dávají ten tým dohromady, oni museli zajistit financování, oni přijali tu výzvu. Ale určitě osobně v tom spatřuji ocenění práce celého českého amerického fotbalu, kdy to skutečně vygenerovalo tým, který přesáhl nejvyšší úroveň v Česku a bude týmem ELF, elitní evropské profesionální soutěže.

Jsem schopen vidět, že je to úspěch fotbalu. A úlohou nás, jako asociace a jejího vedení, je, aby z toho český fotbal profitoval. Probíhala tam intenzivní jednání s Lions, s jejich prezidentem Michal Kozlíčkem. On je můj garant, že ty dohody budou dodrženy a dojde k naplnění všeho, co jsme si vytyčili. Jsou tam dva aspekty. Jeden marketingový, oni stejně budou investovat peníze do propagace, tohle bude částečně probíhat prostřednictvím nás, našich kanálů, našich mediálních partnerů. Lions si budou tenhle prostor kupovat a profit z toho bude investován zpátky do fotbalu, zpátky do projektů, magazínů, přímých přenosů, to je ten přínos. Oni se zavázali, že v případě přestupů hráčů z české ligy k nim, i přesto, že je to mimo jurisdikci české asociace, že nám budou kompenzovat odstupné. Takže přesto, že by nemuseli, tak slíbili, že to budou kompenzovat.

Dáváte si směrem ke Snapbacks lize nějaké cíle? Návštěvnost už překonávala florbal...

Tohle se vždy těžko plánuje. Vždy chceme být větší, s větší návštěvností, s větším počtem přímých přenosů, to je taková přirozená soutěživost a vlastnost, posouvat ten fotbal. Teď je těžké tvrdit, že bychom měli konkrétní cíl, kolik chceme diváků a tak dále.

Máme rekordní číslo průměrné návštěvnosti, kdy jsme se blížili pětistovce. A ano, v komparaci s florbalovou ligou to číslo bylo vyšší. Já věřím, že se k tomuto číslu zase minimálně přiblížíme, třeba se ho podaří překonat. Doby temna v podobě covidu jsou snad pryč. Lidé si ale odvykli, mám informace z Ticketportalu, že návštěvnost napříč segmenty, tedy sport i kultura, klesá, ale snad se to už vrací k normálu. Je to o práci asociace, ale i těch jednotlivých klubů. I v tom je různá kvalita. Některé kluby do toho šlapou perfektně, příklad je Vysočina Gladiators nebo Znojmo Knights, kteří jsou experti na vymazlení svých gamedays. Ty se na tom budou také významně podílet. Je to společný cíl, aby americký fotbal bavil.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných