Prague Lions před ELF: Posily z Black Panthers? Co naše liga? Scénářů je mnoho

11. 10. 202209:34
Prague Lions před ELF: Posily z Black Panthers? Co naše liga? Scénářů je mnoho
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Americký fotbal, ilustrační foto

Základna amerického fotbalu v Česku šla v posledních letech výrazně nahoru. Výsledkem toho je například účast Prague Lions v profesionální soutěži European league football (ELF). Každopádně pro Snapbacks ligu mohou nastat potíže, odchodem elitního týmu by se mohla snížit sledovanost a popularita. Ke Lvům by mohlo zamířit také několik elitních fotbalistů z Prague Black Panthers, největšího rivala, který v současnosti hraje rakouskou AFL. Vše jsme rozebrali s předsedou České asociace amerického fotbalu (ČAAF) Filipem Hobzou. „Scénářů je hned několik,“ říká.

Týmy Prague Panthers a Prague Lions byly mezi prvními čtyřmi členy ligy amerického fotbalu v Česku. Dnes je to už více jak dvacet let. Základna fotbalu se v Praze, ale i v celé zemi, nepopsatelně změnila.

K lepšímu.

Americký fotbal se začal dostávat k mnohem širší populaci. Kromě České televize, která v posledních letech vysílala vybrané šlágry ligy, a především Czech Bowl, se od minulé sezóny přidal i Premier Sport (pod O2 TV). Bylo to logické, neboť právě na této stanici se nachází výrazná fanouškovská základna zámořské NFL.

Premier Sport odvysílal v sezóně 21/22 pět zápasů jen v základní části.

I stadiony lákají o mnoho víc diváků. Průměrná návštěvnost v základní části se pohybuje kolem 500 lidí. To je víc než na florbal. 

Změny v průběhu let

Prague Panthers, klub ze zakládající čtyřky, která formovala americký fotbal u nás, se v roce 2013 spojil s týmem Prague Black Hawks. Vznikl tak zbrusu nový celek Prague Black Panthers.

Ten se hned připojil do rakouské soutěže AFL.

Posléze se tým ještě vrátil do české ligy, bylo to z důvodu generační obměny. V naší soutěži měli Black Panthers obrovskou nadvládu, po roce 2018 jí opustili kompletně

„Byli dominantní. Proto dala Rada, což je orgán řídící soutěže v asociaci, souhlas, ačkoliv to hlasování bylo těsné. Souhlas k odchodu do Rakouska právě proto, že byli odskočení od zbytku,“ zavzpomínal Filip Hobza, předseda České asociace amerického fotbalu.

V české lize se tak objevil prostor i pro ostatní týmy, třeba právě pro Prague Lions. Tam se v roce 2018 z velké části změnila koncepce a struktura celého týmu. Hlavním trenérem se stal americký kouč Zach Harrod, který tým vede dodnes. 

A úspěch se dostavil.

Lvi hned v sezóně 2019 ovládli Czech Bowl. Prague Lions se tak radovali ze zisku trofeje po předlouhých dvanácti letech.

To Black Panthers hráli rakouskou ligu po boku mančaftů, jako například Vikings Vienna, Steelsharks Traun, Amstetten Thunder nebo Graz Giants.

Každopádně podobná situace jako s Black Panthers nastala i v případě Lvů. V předminulé sezóně sice nezvládli Czech Bowl, ale společně s Vysočinou Gladiators patřili k týmům, které si lidově řečeno hráli vlastní ligu. 

Tým Prague Lions nepovedené finále ročníku 2020/2021 napravil o rok později. Se stejným soupeřem vyhrál v Czech Bowlu na žižkovském stadionu 35:29. Trofej se tak po třech letech vrátila do hlavního města. 

Prague Lions a profi liga

Před několika týdny se rozhodlo, že Prague Lions budou od příští sezóny hrát jedinou kompletně profesionální soutěž v Evropě EFL. Jedná se o největší posun pro americký fotbal v Česku. 

Předseda ČAAF však podobnosti s přesunem Black Panthers do AFL nevidí. 

„Tam je ta situace diametrálně odlišná. O tomto se nikterak nehlasovalo ani nebude, jelikož Prague Lions není spolek. Vznikla jakási obchodní entita, která ze svého rozhodnutí chce hrát EFL. Nicméně Prague Lions jako spolek a člen asociace zatím deklaruje, že soutěže, které vypisuje asociace, hrát chtějí.“

Kdysi Panteři dominovali, chystá se výprodej?

Kompletně se tak mění postavení pražských klubů. Kdysi neporazitelní Black Panthers se teď teoreticky mohou stát, v uvozovkách řečeno, výprodejní sekcí. Tedy za předpokladu, že by elitní hráče lákala vidina profesionální ELF v dresu jejich největšího rivala. 

Je to nová situace, ELF je jiný vesmír než rakouská liga, obzvlášť teď. Důsledek ELF je takový, že úroveň rakouské ligy se snížila. Je tak jisté, že to bude lákadlo pro elitní hráče.  Doporučoval bych, aby komunikovali v rámci klubů. Je to vždy o tom, nějaký hráč se rozhodne splnit si kariérní sen a jsou tam přestupová pravidla, odstupné. Mohou mít i smlouvu v rámci klubu. V těch lepších týmech tam nějaké bývají. Určitou dynamiku do toho vnáší poměrně brzká uzávěrka pro účast v první lize, která je do 30.10., takže to bude takový milník toho, jak se ty síly přeskupí a dojde k přesunům,“ okomentoval předseda ČAAF Filip Hobza.

„Nelze předpokládat, že tým, který bude příští rok hrát v ELF bude totožný, jako ten, co v minulém roce vyhrál naši ligu. Předpokládáme, že to bude magnet pro elitní hráče, například Panterů,“ dodal.

Co naše liga? Je mnoho scénářů

Pro Prague Lions i celý americký fotbal u nás se účast v ELF jeví jako velký skok. Ale je potřeba nahlédnout také na odvrácenou stranu. České lize by mohla absence Lvů výrazně snížit sledovanost a atraktivitu. Každopádně na začátku října je těžké něco předvídat, scénářů je více než dost. 

„Lions by rádi hráli i českou ligu. Teď se o tom mluví těžko, jelikož těch scénářů je strašně mnoho. Může to být tak, že tým hrající ELF pod záštitou Prague Lions, čistě právně je to ale jiná entita, tak kmenových hráčů letošního vítěze ligy tam může být deset až dvacet, nebo také ne. Může jich být méně, mohou tam být jen ty nejelitnější hráči, kdyby byl ten management schopný sehnat jiné kvalitní hráče, ať už vyloženě importy či hráče Black Panthers a jiné individuality z Česka a Slovenska,“ zmínil Filip Hobza.

Připomeňme, že takzvaní importi jsou hráči, kteří hrají v zahraničním klubu. 

„Lvům může zbýt dost hráčů pro českou ligu. Nemyslím si, že by hráli druhou ligu, to spíš první. Tím, že by se Prague Lions v naší lize oslabili, by mohlo Snapbacks ligu vyrovnat. Já jsem schopen v tom nalézt pozitiva. Ale samozřejmě bych byl radši, kdyby Lions v české lize zůstali. Určitá ztráta to být může. Ale na druhou stranu je předpoklad, že budeme mít opět dva týmy ze Slovenska, ale nově také z Maďarska. Teď trochu předbíháme, po uzávěrce na konci října budeme vědět víc,“ pokračuje předseda ČAAF.

„Jak už jsem říkal, těch scénářů je dost. Lize to může ublížit. Na druhou stranu jsou i scénáře, kde to lize v rámci srovnání výkonnosti může pomoct. Další scénář, který osobně nepředpokládám, říká, že by mnoho elitních fotbalistů Black Panthers odešlo k Lions. Teoreticky by pak Panteři nehráli rakouskou ligu a vrátili se v relativně velké síle do české ligy. Variantou také je, že budou hrát rakouskou ligu, ale přihlásí tým i do české ligy. Je toho opravdu hodně a těžko teď předpokládat,“ uzavřel Filip Hobza.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných