foto: Archiv P. Ondruše/Ze zápasu Petra Ondruše
ROZHOVOR Mezi znalci bojových sportů netřeba vodit za ruku. Jméno Petra Ondruše je dostatečně známé. Pro ostatní nabízíme fakta: Profesionální mistr republiky v zápasu SANDA neboli v čínském boxu, 1. místo na MS v kickboxu a thaiboxu (2005), pro domácí scénu zlomová bitva s Karlosem Vémolou (2018), zápas s Mamedem Khalidovem na KSW (2009). A také pětkrát MS v kickboxu, jedenkrát MS v thajském boxu, profi MS v MMA v roce 2015. A mnoho, mnoho a mnoho dalších. Jednačtyřicetiletý borec, třiadevadesát kilo, 186 centimetrů, v současnosti promotér organizace IAF.
Bojové sporty v Česku zažívají boom. Osobně si pamatuji na dobu před třeba patnácti lety, kdy jsem s Janem Domincem seděl na Slavii u klece a bylo nas tam pět a půl. Kde nastal obrat?
Myslím, že zhruba před pěti lety, kdy lidi začali vnímat bojové sporty i jako show a zábavu. Před třinácti lety jsem zápasil v Polsku na KSW a tam už tehdy bylo 10 tisíc diváků. Když se u nás sešla tisícovka, tak to bylo hodně. My jsme v tomto zhruba čtvrt století za USA, kde je UFC mezi třemi nejsledovanějšími sporty už několik let a asi tak deset let za Polskem, kde lidi obecně milují úpolové sporty.
Co se před těmi pěti lety stalo u nás?
Před těmi pěti lety jsem měl zápas s Karlosem (Vémolou), kde on předvedl své „umění“ trashtalku, které si přivezl ze světa. To zasáhlo do té doby největší diváckou skupinu a díky tomu přišlo poprvé v historii Česka i Slovenska přes deset tisíc diváků na MMA.
Samozřejmě tomu pomohly i ostatní zápasy na kartě, kde byl třeba i Makhmud Muradov (nyní pod UFC, pozn. red.), Patrik Kincl, Petr Kníže nebo David Kozma.

A myslíte, že se třeba mění trendy u dětí? Že namísto fotbalu, hokeje najednou boxují, dělají judo?
Myslím, že ano. Vnímám to v několika gymech, kde je o dětské MMA opravdu veliký zájem. Samozřejmě se ještě nedá říct, že by zájem o fotbal či hokej klesal, ale jako doplněk k těmto sportům rodiče přidávají dětem bojové sporty jako průpravu.
Můžeme ještě na začátek rozhovoru? Zkuste představit odvětví bojových sportů. Zkratky jako MMA, UFC, ONE Champ, IAF, Bellator, Pancrase, Rizin napoví jen skutečným fandům a odborníkům...
MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, tedy smíšená bojová umění. UFC, Bellator, PFL jsou největší zaoceánské MMA organizace, One FC je asijská, Rizin a Pancease zase japonská. IAF česká: asi ne největší, ale svým know-how a cílevědomostí pomáhat tomuto sportu a nadějným zápasníkům bych ji klidně na 1. místo zařadil… (úsměv)
Kdy a proč jste jako organizace IAF začali?
To bylo v roce 2019, kdy už jsem cítil, že je čas se začít věnovat taky něčemu jinému než jen zápasení. Tak jsem složil tým šikovných lidí a začali jsme připravovat nový projekt I AM FIGHTER.
Jak se vám podařilo dohodnout spolupráci s O2 TV?
O2 TV Sport je takový nový home of MMA, takže zájem byl oboustranný. Nehledě na to, že s nimi zrovna Oktagon smlouvu ukončil.

To mně nahráváte. Když se podívám na Oktagon, všiml jsem si nedávno prohlášení Ondřeje Novotného, že jeho organizace patří na veřejnoprávní médium. Čekal jsem ovšem, že jako první zmíní právě O2 TV, díky níž se dostal do povědomí. Uvažuji správně, nebo diváky nepotřebujete?
Ondřej Novotný je skvělý obchodník a asi ví, proč to dělá.
Proč?
Na O2 TV si vychoval fanoušky a teď jim prodává PPV na Oktagon TV. Co víc si z pohledu promotéra přát?
Tak teď k pomyslné konkurenci v rámci skupiny PPF, když už jsme u těch zkratek. Hodně poslouchám Kamila Guzka na Nově. Jak je těžké sehnat znalého komentátora pro MMA?
Hodně těžké. Moc komentátorů – odborníků tu ještě není. Postupně se buduje pár jmen, bývalých či současných zápasníků, kteří rozumí tomu, co se zrovna děje. Ale je to běh na dlouhou trať, všichni se musí trochu naučit, o čem mluvit a jak.
První večer UFC se konal dne 12. listopadu 1993 v McNichols Sports Areně v Denveru. Cílem bylo identifikovat nejúčinnější bojové umění ve skutečném boji mezi fightery různých bojových disciplín. Šlo o kombinaci boxu, brazilské jiu-jitsu, samby, zápasu, Muay Thai, karate, juda a dalších stylů. Postupně bojovníci začali používat techniky z více než jedné bojové disciplíny. To nepřímo pomohlo vytvořit zcela samostatný styl bojování, dnes známý jako smíšená bojová umění, tedy MMA.
Mezi největší legendy se řadí Khabib Nurmagomedov, Israel Adesanya, Francis Ngannou, Kamaru Usmand, Randy Couture, Anderson Silva, Donald Cerrone nebo Conor McGregor.
V Česku se při zmínce o MMA nejčastěji skloňuje Karel Vémola, Petr Ondruš, David Dvořák, Patrik Kincl, Petr Kníže, David Kozma, Jiří Procházka, Mach Muradov, Samuel Krištofič nebo Lucie Pudilová.
|
A co rozhodčí? V USA je to věčné téma, kdy a kdo měl ukončit, nebo naopak nechat pokračovat...
Je to velmi těžká a nevděčná práce. Každý je jiný, ale všichni se snaží o to samé, proto mě mrzí, když jsou pak terčem nějakého útoku za to, že ukončili něco dřív, než měli. Klíčem na to je, řekl bych, přezkušování rozhodčích, aby zápasy soudcovali opravdoví profíci a eliminovaly se tam chyby.
Foto uvnitř rozhovoru souvisí s tímto textem
VIDEO Box v Lucerně. Akce, které se ve světě českého boxování nic nerovná. Pravidelné povánoční setkání těch nejlepších v sále, kde se již sto…
Můžete zmínit TOP 3 bojovníky současnosti?
Jon Jones, Khabib Nurmagomedov, George St-Pierre.
A tři domácí naděje?
David Zoula, Venda Štěpán, Josef Štummar.
TOP3 gymy?
Reinders gym, RPG gym, OFA gym.
Závěrem: Karel Vémola, nepochybně ikona bojových sportů u nás, laboruje se zraněními, která jsou nevyzpytatelná. Jakou mu dáváte v profesionální kariéře bojovníka budoucnost?
Rok. Maximálně dva

Cílem organizace I Am Fighter není snaha být automaticky konkurencí již stávajícím organizacím, ale nabídnout možnost uplatnění volným bojovníkům a všem, kteří mají chuť trénovat a zápasit. Jednou z hlavních náplní je vlastní reality show s názvem I am fighter. Jejím vrcholem bude galavečer, kdy osm nejlepších z reality show získá profesionální smlouvu s organizací. Na projektu se podílí řada vynikajících zápasníku. Například Petr Kníže, Petr Ondruš, Daniel Brunclík, Tomáš Fiala, Vasil Ducár, Martina Jindrová, Petra Částková a mnoho dalších.
|
Psali jsme
Sparťanské fotbalisty čeká v jarní části sezóny boj na třech frontách. Kromě toho, že chtějí ze třetí pozice konečně zaútočit na titul, je také…
Psali jsme
Jak jsme minule začali, dnes skončíme. V abecedním pořadí jsme mapovali stav pražských sportovců a sportovkyň. Jejich výsledky, úspěchy, očekávání…