Velké spory v České asociaci skateboardingu. Peníze, vliv, ale i údajné dovolené v Dubaji

27. 10. 202214:28
Velké spory v České asociaci skateboardingu. Peníze, vliv, ale i údajné dovolené v Dubaji
foto: Archiv Jana Tomšovského, se svolením /Jan Tomšovský na MS ve vertikální rampě

EXKLUZIVNĚ Jste jedním z předních sportovců a máte možnost odcestovat na jediné mistrovství světa, na které se připravujete přes tři sta šedesát pět dnů. Všechny náklady si ovšem musíte uhradit sami. Přesně toto je situace skateboardisty a bývalého reprezentanta Jana Tomšovského, která vyplývá z dlouhodobého sporu mezi ním a Českou asociací skateboardingu (ČAS).

Z České asociace skateboardingu byl Jan Tomšovský vyloučen v lednu tohoto roku. Čtyřicetiletý skateboardista se kritikou na ČAS nikdy netajil. „Věcí, co je tam špatně, je strašně moc. Je to na knihu. Ať už se nedodržují pravidla Českého poháru, střet zájmů předsedy…,“ řekl pro PrahaIN.cz Tomšovský.

Kritikou vůči České asociaci skateboardingu nešetřil jak na sociálních sítích, tak v rozhovorech.

Asociaci došla trpělivost

Pohár trpělivosti přetekl asociaci v lednu.

Skateboardista na Instagramu tvrdě zkritizoval spojení ČAS se Skautem:

„Tohle je totální dno, co předvádí vedení ČAS za honbou na státní dotace v čele s parazitem českého skateboardingu Langem,“ nebral si Tomšovský servítky.

K tomu ještě označil členy výkonného výboru s dovětkem, že oni jsou zodpovědní za dehonestaci českého skateboardingu.

„Bylo to nejspíš jenom z toho důvodu, aby nabrali nějaké černé členy, nebo já nevím, co to bylo… Každopádně skateboarding jako olympijský sport nemá absolutně nic společného se Skautem. A jako komunita a životní styl, to už vůbec ne,“ okomentoval Toušovský pro server PrahaIN.cz.

Z ČAS byl vyloučen tři dny po zmiňované kritice na sociální síti. O rozhodnutí se dozvěděl mailem.

„Ahoj, na dnešní VV bylo projednáno tvoje členství a shodli jsme se na Tvém vyloučení ke dnešnímu datu.

Členský příspěvek jsem Ti poslal zpět na účet. Jelikož nejsi členem, vyvaruj se útoků na asociaci, na mě, nebo na kohokoliv kdo s asociací spolupracuje.

Předpokládám, že vyloučení oceníš, víceméně k němu došlo po vzájemné shodě, neb navzájem si dát nic nemůžeme a spíše jsi se zaměřil pouze na poškozování jména,“ psalo se v emailu od předsedy ČAS Jana Lankaše.

Odpověď Tomšovského na vyloučení 

„Ať se o mém vyloučení pobavíte s kýmkoliv, tak si klepe na čelo. Příště se to spojí s rybáři, protože jezdí k vodě na skejtu? Byla to jen taková reakce na jednu z mnoha špatných věcí, co se v asociaci děje. Ať už je to rozdělování financí pro reprezentaci, talent...,“ říká Jan Tomšovský.

„Tyhle věci spolu řešíme snad od roku 2018. On jako reprezentant, aby dával pomluvy na sociální sítě... Dotace, zlodějina a podobně, to od reprezentanta nečekáte. Nakonec to vyústilo ve vyloučení. Vlastně ani reprezentant už není,“ okomentoval předseda ČAS.

Bývalý reprezentant

Současná reprezentace nyní vypadá následovně:

Street muži: Martin Pek, Maxim Habanec, Jan Navrátil, David Luu, Vilém Jakeš.

Street ženy: Marie Bakošová, Laura Žáčková.

Park muži: Tobiáš Jírovec.

Park ženy: Anna Sedlářová.

Předseda České asociace skateboardingu naší redakci složení okomentoval. Zmiňuje, že se asociace v současné době stará především o mládež. Konkurence ve světě je podle něj drtivá a větší šanci na úspěch má kategorie žen.

„Když jsme řešili, jak s reprezentací naložit, naším cílem byl podpořit mládež. Po tom minulém olympijském turnusu je to jasné, “ uvedl ČAS Jan Lankaš.

„Čeká nás Paříž 2024, pak Los Angeles 2028. Dostat se tam z pozice chlapa je v tuto chvíli takřka nemožné. Konkurence ve světovém skateboardingu je děsivá. Obávám se, že to, co  teď jezdí dvacátý na světě, bude u nás někdo jezdit za dvacet let. Teď startujeme mladé hráče, a když někoho objevíme, budeme se o něj starat, tak možná uděláme díru do světa, ale až takto za dlouho. Z té aktuální reprezentace je to strašně těžké. Jestli u nás bude někdy nějaký úspěch, tedy postup na olympiádu, tak to bude spíše holka,“ dodal. 

Hlavními reprezentanty jsou Marie Bakošová (17 let), Martin Pek (33 let), Anna Sedlářová (14 let) a Tobiáš Jírovec (15 let).

Olympiáda?

Jan Tomšovský se od ledna 2019 do června 2021 účastnil kvalifikace na OH v Tokiu. 

„Od Honzy uslyšíte, že měl z Česka nejblíž k olympiádě. Pokud vidíte jeho výsledky z jednotlivých kol, uznáte, že se nejedná úplně o světového favorita,“ sdělil nám taky předseda ČAS. 

Tomšovský se v disciplíně park umístil na 39. místě. 

Zdroj: World Skate

„V olympijské kvalifikaci jsem měl v podstatě nejlepší výsledky z celého Česka. Po proškrtání zemí jsem byl na nějaké dvacáté šesté pozici se ztrátou kolem devíti set bodů. Ve streetu byl Maxim Habanec, který byl po proškrtání zemí na stejné pozici, ale na olympiádu mu chybělo asi třináct tisíc bodů. Takže by to pro něj bylo asi těžší,“ říká Tomšovský.

Podotkněme, že na olympiádu mohou pouze tři skateboardisti jedné země.

„Z České republiky jsem měl nejlepší výsledek, tak to prostě je. Ať se to někomu líbí, nebo ne. To jsou jasně daná fakta a každý si to může přebrat, jak chce. Vyloučení z reprezentace bylo čistě účelové,“ podotknul Tomšovský.

Na mistrovství za vlastní náklady 

Nyní se chystá na MS ve vertikální rampě v Argentině. Jedná se o jediné mistrovství světa v letošním roce, neboť parkové i streetové bylo zrušeno. Žádné finanční podpory se nedočká, neboť není členem asociace.

„Nejdříve jsem kontaktoval Unii kolečkových sportů, protože tam jsem to řešil většinou, když byly nějaké problémy, je to naše zastřešující organizace. Řekli, že nemají problém mě přihlásit, ale musí to dát vědět předsedovi ČAS. Ten po mně chtěl veřejnou omluvu za to, že jsem na Instagramu sdílel příspěvek rozzlobeného rodiče. Napsal jsem, že za pravdu se nebudu omlouvat. Nakonec mi stejně dal svolení a Unie mě mohla přihlásit,“ zmiňuje Jan Tomšovský. 

Příspěvek rozhořčeného rodiče, který sdílel skateboardista Tomšovský, v tu dobu už mimo členství České asociace skateboardingu. Zdroj: Instagram

„Honza Tomšovský přišel, že chce na závod peníze. Sdělil jsem mu, že ho nominujeme, ale veškeré náklady půjdou za ním. Na výkonném výboru (5 členů) nesouhlasili ani s tou nominací. Ovšem nakonec jsme ho nominovali a napsal jsem mu, aby mi zaslal fakturační údaje. Začal oheň na střeše. Nedává to smysl, abychom mu platili všechno. Letenka vyjde na padesát až šedesát tisíc, startovné je sto padesát dolarů. Platit komplet někomu cestu na tenhle závod, nedává to smysl,“ sdělil důvody Jan Lankaš.

Předseda si za svým rozhodnutím stojí: „Tomšovský reprezentant není a rovněž není členem České asociace skateboardingu. A ten závod není olympijský sport. Je to závod od World Skate, oni dělají závody pro všechny svoje sporty. Není to ani v rámci žádné série, World Skate uspořádal závod a nazval ho mistrovstvím světa, což je v pořádku. Já ale nemám informace, jaká tam bude účast, jestli tam ty svazy pošlou svoje top jezdce. My bychom tam třeba poslali Tobiáše Jírovce, ale radši ho pošleme někam na deset dní jezdit, než aby jel přes půl světa, kde si zajezdí párkrát. Tohle je zkrátka naše rozhodnutí.“

Skateboardista Tomšovský rozhodnutí nechápe. 

„Oni dostávají státní dotace pro účel reprezentačních výjezdů. Teď je jediné mistrovství světa v tomto roce, tak by to z toho určitě mělo být hrazené. Co jiného, když ne tohle? Nehledě na to, že jsou sami proti sobě. Když budou žádat o dotace na příští rok, tak se tam vyplňuje jen pouhá účast na mistrovství světa či olympijských hrách. Tam je to útok na mě jako na sportovce. Nevím, kdo by to mohl rozporovat,“ nechápe Tomšovský.

A opět se pustil do tvrdé kritiky asociace. 

Na co jiného by ten stát peníze dával? Na to, aby si hlavní trenér jel na dovolenou do Dubaje? To jsem se dozvěděl, že plánují. Ty peníze nejdou tam, kam by měly. V reprezentaci je to sporné, oni mohou říct, nemá na to výkonnost, můžou si cokoliv vymyslet. To samozřejmě mohou, ale korektní to není,“ uzavřel.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných