Závodník König odlétá na druhé MS superbiků. S novináři hovořil o svých plánech

14. 02. 202317:27
Závodník König odlétá na druhé MS superbiků. S novináři hovořil o svých plánech
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Oliver König

Motocyklový jezdec a bezpochyby nejvěhlasnější Pražan v motosportu Oliver König se těsně před odletem na MS superbiků sešel s novináři. S pokorou hovořil o svých plánech, ale také o svém studiu na vysoké škole. „Oliver se mi snažil vysvětlit, že do školy nastoupí v září. Já mu řekl, že na motorce bude taky jezdit až v září,“ usmíval se závodníkův manažer Miloš Čihák.

Pro Olivera Königa se bude jednat o druhou sezónu na mistrovství světa superbiků. Kromě toho, že pražský rodák byl nejmladším jezdcem na MS, tak se také zapsal do historie tím, že přešel z nejslabší kubatury do té nejsilnější.

Maximum v loňské sezóně bylo čtrnácté místo v Austrálii.

„Začátek sezóny, to byla učňovská sezóna. Myslím, že všechno bylo správně ve smyslu psychické pohody. Oliver byl sám v týmu a nebyl na něj takový tlak,“ říká Königův manažer Miloš Čihák.

Po sezóně se musela vyřešit smlouva.

Už v prosinci v podcastu PrahaIN.cz König přiznal, že by si přál pokračovat v týmu Orelac Racing: „Můžu říct, že jednáme jenom s Orelacem. Jednali jsme i s MIE racing, ale upřímně, ani by se mi tam nechtělo. Chtěl bych zůstat v Orelacu, ať už kvůli tomu, že je to Kawasaki, ale je to i skvělý tým. Jednáme pouze s nimi. Nemáme to zatím rozhodnuté, ale připravuji se tak, jako bych za ně měl příští rok jet.“

A to se jezdci splnilo.

Kawasaki...

Jednání o smlouvě však nebyla vůbec jednoduchá, jak přiznal závodníkův manažer: Trvalo to dlouho, protože jsme si dlouho stáli za svým. Smlouva vypadá papírově dobře, čas ukáže, jestli bude celá dodržená. Jeden z bodů smlouvy byl, že dostane tréninkovou motorku Kawasaki. Mohu potvrdit, že je na cestě do Prahy. To, co jsme chtěli, tak na tom jsme se dohodli.

Přesněji se jedná o stroj Kawasaki ZX-10RR. Ten ovšem dostane až po dvou úvodních závodech v Austrálii a Indonésii.

„Motorka vypadá pár let už stejně, pro laika to tak poznat moc není. Ale dále se vyvíjí. Kdybych to měl rozdělit na jednotlivé komponenty, tak jedna z našich podmínek je, aby Oliver dostal nový rám, podvozek a brzdy. Bohužel je Kawasaki nestihne dodat na první a druhý závod,“ popsal manažer Čihák.

Orelac Racing registruje do další sezóny výrazné změny. Nastala velká přestavba složení týmu, změnil se třeba technický ředitel. Tím nyní bude Thomasso Nocciolli.

„První testy ukázaly, že nálada v týmu je skvělá. Každý chce být v takovém týmu,“ poznamenal Čihák.

Studovat a závodit

Ale ještě se vraťme zpátky do minulosti, neboť Königova loňská sezóna se vlastně ani nemusela dokončit. Jezdcův manažer totiž vystavil ultimátum kvůli studiu na vysoké škole, kterého König nechal. 

„Dokončil jsem první semestr v Hradci Králové. Předtím jsem nikdy ambice jít na vysokou neměl, s kamarádem jsme ale řekli, že to zkusíme. Pak začaly závody a testy. Já studoval dálkově a měl jsem školu jednou za 14 dní. Ale nebyl jsem schopný jít na žádnou přednášku, protože jsem tady zkrátka nebyl. Pak jsem si řekl, že toho nechám. Studovat můžu i ve čtyřiceti, jezdit na motorce ne. Milošovi jsem to neřekl, ale lež má krátké nohy,“ vzpomínal König.

„Rozčílil jsem se. Já se to dozvěděl opravdu náhodou. Vyskočil jsem jak čertík a řekl, že v žádném případě. Oliver se mi snažil vysvětlit, že do školy nastoupí v září. Já mu řekl, že na motorce bude taky jezdit až v září,“ usmíval se manažer Miloš Čihák. 

Miloš Čihák a Oliver König. Zdroj: PrahaIN.cz

König ale nové studium našel, a to poměrně rychle. Nyní studuje na NEWTON University.

„Budu se to snažit skloubit - studovat a závodit. Seděli jsme nad studijním plánem - v pondělí on-line vyučování, v úterý a ve středu to mám nastavené tak, abych stíhal trénink.“

Už se to blíží...

I letos ho čeká na MS superbiků společnost těch nejlepších jezdců planety.

„Konkurence bude obrovská. Na sezónu se těším a poprvé vidím, že v týmu má někdo úsilí k tomu zlepšovat stroj. To jsou maličkosti, které mi dodávají energii a motivaci,“ říká pražský rodák.

První závod čeká Königa 24. února v Austrálii. Celý šampionát bude přenášet Nova Sport.

„Já se do Austrálie těším. Už ty testy budou první měřítko, jak na tom jsme. Je to jedna z mých oblíbených tratí, v superbikách jsem tam měl svůj nejlepší výsledek. Indonésie ani nemluvě, také krásná trať,“ uzavřel Oliver König.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných