S reprezentačním trenérem Scheinerem o řecko-římském zápase

17. 10. 202221:22
S reprezentačním trenérem Scheinerem o řecko-římském zápase
foto: Reprezentace řecko – římský zápas, se svolením obě foto/Řecko-římský zápas

ROZHOVOR V neděli začalo mistrovství světa kategorie U23 v řecko-římském zápase ve španělském městě Pontevedra. Náš jediný reprezentant v této kategorii je Marcel Albini. PrahaIN.cz nejen o něm hovořila s reprezentačním trenérem Václavem Scheinerem.

MS kategorie U23 má jediného českého reprezentanta. Jak tomu bylo v minulosti?

U23 má letos jednoho, který se prosadil v U20. V seznamu reprezentantů je ještě Denis Mertl, který se před ME zranil. Na MS může jen tolik zápasníků, kolik jich startovalo na ME.

Jaká je členská základna tohoto sportu?

Je to něco přes 2000 členů.

Judo a řecko-římský zápas je podle mnohých základem pro aktuálně velmi sledované MMA. Věnuje se tomu někdo ze zápasníků, které znáte?

Asi bych neřekl, že základem MMA je zápas a judo. Je to soubor bojových sportů. Hlavně box, kickbox, ale judo ne. Pokud mluvíme o zápasnících v MMA, tak třeba Karel Vémola začínal jako zápasník. V současné době je úspěšný Jan Kořínek.

Jsou reprezentanti profesionální sportovci? Narážím na úspěch našich baseballistů, kteří jedou na prestižní WBC jako ryzí amatéři.

Nevím, jestli nazvat reprezentanty v zápase jako profesionály. Taky ale nejsou ryzí amatéři. Jsou placeni, ale současně k tomu ještě pracují.

Trénink. 

Když jsem u peněz, jakou podporu Vašemu sportu věnuje Národní sportovní agentura?

NSA podporuje zápas jako ostatní olympijské sporty podle úspěšnosti. Získali jsme finance v souladu s dotačními programy vypsanými NSA. Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby šlo do sportu ze strany vlády více peněz, ale to není záležitost NSA.

Největší osobností české řecko-římské školy jsou Gustav Frištenský a zmíním taky Adélu Hanzlíčkovou nebo Marka Švece. Koho dalšího bychom měli vnímat?

Co se týče historie, tak samozřejmě Frištenský, ale co ty další? Kment, Kubát, Mácha, Zeman, Frinta, Švehla, pak Švec a určitě jsem neuvedl všechny. Adéla Hanzlíčková je samozřejmě hvězda ženského zápasu v Česku. V řecko-římském zápase je to v současné době hlavně Artur Omarov a Oldřich Varga.

Dodatek: Bohužel Marcel Albini prohrál v kvalifikačním utkání na Mistrovství světa U23 na bodovou převahu 0:8 a bude čekat, zda se jeho přemožiteli bude nadále dařit a vytáhne ho do takzvané repasáže.

To se nakonec podařilo. Turek Bozkurt se postupně probojoval do finále a díky tomu má v úterý v 10:30 Albini šanci v repasáži, v níž se střetne s Řekem Nikolaosem Ntouniasem.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných