foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz/Javier Tebas, prezident španělské La Ligy
Pokud by vznikla Superliga, doplatil by na to celý evropský klubový fotbal, řekl na setkání World Football Summit: Defending European Football prezident španělské La Ligy Javier Tebas. Setkání proběhlo ve čtvrtek v pražském O2 Universu.
Ústřední myšlenkou setkání fotbalových funkcionářů bylo odmítnutí konceptu evropské Superligy, kterou by mělo tvořit 15 nejbohatších evropských fotbalových klubů, a protože by se jednalo o uzavřenou soutěž, nemohl by z ní nikdo vypadnout, ale ani do ní postoupit. Nejbohatší by si prostě hrály mezi sebou o peníze a získali by zcela logicky většinu financí, které evropský fotbal generuje. Jen pro doplnění, fotbalová asociace UEFA sdružuje celkem 1554 klubů ze 40 zemí, její roční obrat činí 25,7 miliard EUR, z toho vysílací práva činí 11 miliard EUR. Původně byl návrh Superligy předložen v roce 2021 a velmi rychle byl smeten ze stolu pro odpor nejen fotbalové veřejnosti, ale také těch klubů, které původně účast v nové lize zvažovaly. Autoři se myšlenky ovšem nehodlají vzdát a loni předložili UEFA svoji představu znovu.
Musíme bránit UEFA, konceptu Superligy nevěříme
„Je to jako když jedná Karkulka s vlkem, nevěříme jim ani slovo,“ řekl v Praze Javier Tebas, prezident španělské La Ligy a jeden z členů vyjednávacího týmu, který se se zástupci Superligy loni v listopadu setkal. „Superliga chce být uzavřená, chce rozhodovat o všem a utrpěl by národní fotbal ve všech zemích a na všech úrovních. Superliga by byla soutěží pouze pro několik největších klubů, UEFA je jedinou entitou, která sdružuje všechny, fotbalisty na všech úrovních, ale také ty, kteří provoz klubů zajišťují.“
Psali jsme
ROZHOVOR: Jaký je rozdíl mezi španělskými a českými fotbalisty v mládeži? V čem se liší trénování v těchto zemích? Na to jsme se ptali…
Jednou z věcí, kterou UEFA někteří vyčítají, je fakt, že má v evropském fotbalu prakticky monopol. Javier Tebas se tomu nebrání, ale tvrdí, že monopol je špatný, pouze pokud narušuje strukturu, ze které mají prospěch všichni: „Fotbal se musí rozvíjet a růst. Pokud by se prosadil koncept Superligy, malé a střední kluby by utrpěly nejvíc. Je to všechno jen o penězích. Jaký smysl by mělo, kdyby si nejbohatší kluby pro sebe vyjednaly ještě více peněz? Jak by to prospělo evropskému fotbalu? Ti lidé, kteří mají teď 5 vozů ferrari, by jich měli 8, ti, kteří mají 3 domy, by jich měli 5. Je tohle fotbal, který chceme?“
Kritika Superligy zaznívala ze všech stran. I od představitelů výrazně menších fotbalových zemí, než je Španělsko. „Nedokážu si to vůbec představit. Byla by to obrovská chyba, která by zničila celý evropský fotbal,“ řekl Ivan Kmotrík, generální ředitel Slovanu Bratislava. „Je to o udržitelnosti fotbalové kultury a důležitosti sportu vůbec,“ uvedl Tomáš Křivda, ředitel komerčního úseku AC Sparta Praha. „Musíme investovat do fotbalových základen i do špičkových klubů, ve kterých hrají vzory pro dnešní mladé. Našimi protivníky nejsou ostatní sporty. Nákupní centra, pasivní zábava, to jsou ti, se kterými bojujeme,“ dodává Tomáš Křivda.

Účastníci World Football Sumitu v Praze, dne 20. dubna 2023. Zdroj: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz
O peníze jde až v první řadě
Na Superlize by prý vydělalo 5 procent hráčů a těch, kteří se ve fotbale pohybují. Zbytek by prostě zchudnul. Důsledky by to mělo obrovské: „Jestli Superliga opravdu vznikne, můžeme na evropské soutěže zapomenout. Dlouhodobě budovaný ekosystém by se zhroutil jako domeček z karet,” říká Tomáš Bárta, výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace. Jean-Francois Brocard, profesor ekonomie na University of Limognes, říká: „V Česku máte s profesionálními ligami zkušenosti třeba s hokejovou KHL. Tyhle ligy nemají dopingové kontroly, nepodporují rozvoj sportu, nesdílejí zisky… není v nich ani stopa po solidaritě. Není důvod se domnívat, že by to Superliga dělala jinak.“ A současný model UEFA podporuje i Petr Fousek, prezident Fotbalové asociace České republiky: „Máme pyramidovou strukturu, od nejnižších soutěží pro všechny až po špičkové kluby, které vychovávají úspěšné hráče a vzory pro mladé. Je to funkční mechanismus, který umožňuje všem dostat se až na vrchol. Kdyby vznikla Superliga, ovlivnilo by to i ty největší české kluby. Slavia, Sparta, Viktoria Plzeň. Nikdo z nich by nebyl schopen hrát na nejvyšší úrovni,“ říká Petr Fousek a dodává: „Soutěživost i solidarita jsou nepostradatelnými součástmi lidské povahy. Uzavřené systémy, jako je Superliga, nic takového nemají.“
Fotbalová veřejnost je ovšem jednotná. Už v pátek 21. dubna by mělo být podepsáno memorandum, ve kterém všechny národní svazy kolektivně odmítnou projekt Superligy (například v Británii prohlásili fotbal za součást kulturního dědictví). Ovšem největší tlak musí, stejně jako v roce 2021, přijít zezdola, od fanoušků, novinářů, amatérských fotbalistů, všech, co v klubech pracují a zajišťují jejich činnost a také široké veřejnosti: „Je potřeba opustit komfortní zónu. Fotbal je o dohodě celé společnosti, nejen o právních kličkách,“ řekl pro PrahaIN.cz Javier Tebes. „Nestačí prohlašovat ´Nemám rád Superligu´, potom přijít domů a považovat to za vyřízené. Fotbal tak, jak ho známe, je dlouhodobá mravenčí práce. Vyžaduje emoční inteligenci a vyrovnanost,“ dodal prezident španělské La Ligy.