Tři osobnosti ženského sportu o předsudcích. Veřejně a bez cenzury

22. 05. 202420:38
Tři osobnosti ženského sportu o předsudcích. Veřejně a bez cenzury
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz /Z trenérské konference Mosty

Minulý týden se uskutečnila trenérská konference Mosty, která měla celou řadu hostů. Zmíníme například španělského basketbalového trenéra Sergia Lara-Berciala, datového analytika ze společnosti SAP Milana Černého či kouče Sparty Briana Priskeho.

V jednom z hodinových bloků se na pódiu objevily hned tři osobnosti najednou. Všechny z ženského sportu, diskuze nesla název Křídla odbornosti a zúčastnila se jí generální manažerka ženského hokejové reprezentace Tereza Sadilová, trenérka USK Praha Natálie Hejková a vedoucí úseku ženského fotbalu Fotbalové asociace České republiky Mirka Fousková.

PrahaIN.cz přináší výňatek z trenérské konference, který se týkal předsudků u ženského sportu.

Trenérka Hejková, mimochodem šestadvacetinásobná vítězka tuzemské ligy, byla v tomto případě pozitivní a uvedla, že s předsudky se to za dobu její letité kariéry hodně změnilo, k lepšímu.

Ženský basketbal jde prý nahoru

„Předsudky už skoro vůbec necítím. Situace v basketbale se mění tak, že je pro některé diváky zajímavější než ten mužský. Opět to přichází z místa, odkud basketbal přišel, tedy z Ameriky, ženský basketbal je jeden z nejvíce rozvíjejících se sportů. Co se týká žen, myslím, že fotbal je první a basketbal je hned za ním. Je pravda, že pokud jde v Americe o fotbal, tak sama, pokud jsem nějaké Američanky trénovala, ony vždy začínaly fotbalem, první jejich sport byl fotbal. Každá z nich ho uměla hrát perfektně, občas jsme si ho na tréninku zahrály. U nás jsou tedy předsudky stále menší a menší, já jsem se s nimi střetávala tak před 25 lety. Dnes už mám plno kolegyň a také v Evropě a Americe je to úplně normální,“ prohlásila Natálie Hejková.

Manažerka hokejistek Tereza Sadilová slova legendy českého basketu potvrdila. Zavzpomínala na nedávné mistrovství světa v hokeji, které se konalo souběžně s NCAA Women's March Madness. „Co se tam dělo kolem ženského basketu, bylo něco neskutečného. To finále sledovaly miliony diváků a každý bar v Americe měl puštěný ženský basket.“ 

S předsudky ohledně hokeje to ale tak pozitivně nevidí. Podle ní je stále spousta lidí, která považuje hokej za čistě mužský sport a má názor, že ženy by si výstroj ani neměly oblékat a měly by se místo toho starat o rodinu.

„Myslím, že tato generace hokejistek, která se tyto předsudky snaží zlomit a dává do toho energii, probouzí dění na naší federaci. Je to zajímavé i pro dost sponzorů, což hraje klíčovou roli v těch předsudcích, že i když k tomu člověk má určitý despekt, nesouhlasí s tím po sportovní stránce, tak po byznysové a marketingové stránce si každý předseda, co je chytrý, musí říct: Ty holky asi něco přinášejí. Co mohu říct za nás za poslední sezonu, holky jsou pro sponzory zajímavější než chlapi, jsou tvořivější a jsou úspěšné,“ zmiňuje.

A předsudky ve fotbale? „Hodně fanoušků si zapne ženský fotbal a očekává, že uvidí špičkový fotbal jako v mužském podání, to znamená rychlost, soubojovost a tak dále. To v našem sportu není a z fyziologického hlediska to ani není možné. Naopak tam ale máme víc techniky, je to víc otevřené, není to tak svázané taktikou a myslím, že to jsou věci, které si mohou najít svoje vlastní diváky. Když jsme v rámci asociace řešili, jak dostat na fotbal určitě fanouškovské skupiny, tak jsem říkala, že naší ambicí nemá být, že budeme přesvědčovat někoho staršího věku, který je přesvědčený. Pro nás by měla být cestou mladší generace, nebo úplně jiné skupiny lidí, které třeba na mužský fotbal nikdy nešly. U nás jsou ty předsudky takové, že někdo něco očekává, a pak to vypadá úplně jinak. Na druhou stranu: ve světovém a evropském měřítku se ušla velká cesta,“ řekla vedoucí úseku ženského fotbalu Fotbalové asociace České republiky Mirka Fousková, která dříve kopala za Slavii Praha. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných