foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Fotbal, ilustrační foto
Na český hokej se valí kritika ze všech stran. Konkrétně na vedení v čele s Aloisem Hadamczikem. Někteří nazývají odvolání trenéra jako nedůstojné.
Finský trenér měl do 19. července předložit zpracování koncepce nároďáku pro další světový šampionát. Kari Jalonen a jeho realizační tým byl nakonec odvolán ve čtvrtek 29. června.
I na časovou prodlevu rozhodnutí se snášela kritika.
Hadamczik na tiskové konferenci řekl, že jeho postoj byl jednoznačný už delší dobu. A pokud by se nemuselo jednat o kolektivní rozhodnutí výkonného výboru, který má jedenáct členů, nenechal by veřejnost čekat tak dlouho.
„Výkonný výbor rozhoduje, má právo měnit trenéra i uprostřed smlouvy. Ale komunikačně to velmi nezvládl. Otevřenost není slabost. Veřejnost by mnohem líp pochopila, proč se to časově natáhlo, proč někteří členové výkonného výboru změnili názor a v čem udělal Jalonen fatální chyby. A mluvit by k tomu měli všichni – a ne jen prezident Českého svazu ledního hokeje,“ vyjádřil se Robert Záruba na Twitteru.
Komunikace souvisí i s tím, že svaz nemá už více než půl roku oficiálního tiskového mluvčího. Ačkoli to předchozí mluvčí Augustin popřel, naše informace hovořily o tom, že odešel z důvodu nepříliš dobrých poměrů v této organizaci. Například neměl ani vlastní kancelář.
Tuto pozici podle našeho zdroje odmítlo i několik sportovních novinářů.
více ZDE
Ačkoli to s neslavným výsledkem z nedávného mistrovství světa úplně nesouvisí, poměry a nálada na Českém svazu ledního hokeje prý nejsou zrovna…
K celé situaci ohledně odvolávání trenéra se vyjádřilo nesčetně lidí, kteří dříve působili u hokeje. Citujme například bývalého hokejistu Calgary Flames či Liberce Ladislav Šmída. Ten se rovněž vyjádřil na Twitteru.
„Je hodně věcí, které jsem v životě udělal a za které se dost stydím. Z většiny z nich jsem se ale poučil a šel dál. Nikdy jsem si ale nemyslel, že se budu stydět za český Hokej a jakým způsoben naložil s Kari Jalonenem. Naprosto bez respektu a profesionální komunikace,“ uvedl.
„To, že odvolají trenéra, se prostě stává, ať už s tím souhlasím, nebo ne. Ale jakým způsobem to udělali, to mi přijde hodně neprofesionální a nedůstojné vůči Jalonenovi,“ dodal.
V Nigérii trenéra volí veřejnost
Může být i hůř, říká se. A je to pravda. Potvrzuje to situace, na kterou jsme narazili při monitoringu zahraničního tisku.
Nigerijská fotbalová reprezentace, která patří mezi nejlepší africké výběry, na minulém šampionátu v Kataru překvapivě chyběla. Po neúspěchu tak přivedla trenéra Josého Pereiru z Portugalska, který má například zkušenosti s vedením Sportingu Lisabon nebo Porta.
Jeho cílem byl úspěch na nadcházejícím Africkém poháru národů, který se bude konat letos v září. Nigérie se pod jeho vedením kvalifikovala.
Stala se ale velmi neobvyklá věc.
Jak uvedl portál DW, prezident svazu Ibrahim Musa Gusau na rádiu Gbam! prohlásil, že o budoucnosti reprezentačního trenéra rozhodne průzkum veřejného mínění.
„Máme plán předložit to Nigerijcům a vyslechnout jejich názory. Zkoušeli jsme zahraniční trenéry i domácí trenéry a zdá se, že všichni měli nějaké problémy,“ citovala DW prezidenta.