foto: TV Nova, se souhlasem/Jakub Kvášovský
Na server PrahaIN.cz se obrátil čtenář, který o víkendu ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové absolvoval povedenou akci Zažij orienťák v knihovně! Jak nám řekl, účast byla úžasná, což prý při podobných setkáních nebývá zvykem.
Velmi ho také podle vlastních slov překvapila účast Jakuba Kvášovského, Kalkulátora z pořadu TV Nova Na lovu (psali jsme o něm několikrát ZDE) a současně kantora na ZŠ Vrchlabí. Kvášovský ovšem závod nedokončil. Podle všeho vynechal poslední kontrolu. Jinak by skončil v první dvacítce.
„Akce pořadatelům vyšla náramně, prostor je úchvatný a většina přítomných to brala úplně vážně, nešlo o závod pro legraci, abych tak řekl,“ přiblížil nám tento čtenář, který si však nepřál být jmenován. „Měl jsem blbý čas, nechci se tím chlubit, pan Kvášovský i jeho děti dopadli podstatně lépe, gratuluji jim na dálku,“ vysvětlil.
Zmíněná knihovna, kde byla PrahaIN.cz již mnohokrát, se nachází v Hradecké ulici. Poblíž je nejen místní univerzita, ale přes řeku leží i známé Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína.
O tom, že Jakub Kvášovský byl jedním z účastníků, věděla také ředitelka knihovny Daniela Ridlová. Jak nám navíc o soutěži řekla: „Inspirovali jsme se akcí, která proběhla před rokem v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Tam se však jednalo o měřený trénink, my jsme ji ve spolupráci s Klubem orientačního běhu OK Slavia Hradec Králové posunuli o úroveň výš, závod se konal v rámci Zimní hradubické ligy (Hradec Králové, Pardubice, pozn. red.) a účastnilo se ho úctyhodných 491 běžců. Perličkou je, že se zúčastnil i ředitel KKFB ve Zlíně Jan Kaňka s celou rodinou,“ přiblížila naší redakci.
PrahaIN.cz o tomto specifickém závodu hovořila rovněž s jeho ředitelem Miroslavem Slovákem. Jak nám řekl, kvůli složitosti budovy knihovny měl plány v hlavě už toto léto. „Mapy (1:1000) jsme spolu s detaily tvořili přibližně čtrnáct hodin,“ uvedl. Účast, jakou se mohla sobotní akce v Hradci Králové pyšnit, prý nepamatuje. „Bylo opravdu registrovaných 491 běžců, dalších sto, možná víc bylo v kategorii příchozích. Časy orientačních běžců se několikrát pohybovaly kolem dvanácti minut, ale pochopitelně tam byli i tací, kterým závod trval i osmdesát minut,“ vysvětlil pro naši redakci Slovák.
Kromě vydatného zájmu na dálku poděkoval i ředitelce knihovny Daniele Ridlové. „Mohli jsme do pater, do sklepů, do skladů, do konferenční místnosti. Sama paní ředitelka uvedla, že se jedná o první ročník, takže už mám v hlavě pokračování,“ doplnil.
K Jakubovi Kvášovskému (za Lokomotiva Trutnov), jehož zná, protože spolu soutěží ve stejné kategorii, poznamenal, že je velmi šikovný. „Stejně jako jeho děti (vítězkou ve své kategorii byla Ludmila Kvášovská, pozn. red.). Že nakonec vynechal kontrolu a byl diskvalifikován, to se stává, čas měl ale opravdu dobrý,“ uvedl ředitel závodu Miroslav Slovák.
To ostatně potvrzuje i skutečnost, že Kvášovského čas (13:56) by se byl pohyboval kolem patnácti minut. Nejlepší byli kolem dvanácti a drtivá většina účastníků pak v rozmezí od dvaadvaceti do třiceti minut.
|
Jenom chvála
Mapy závodu vytvořil Jan Langr, trať navrhl a postavil ředitel závodu Miroslav Slovák, obajsou členy OK Slavia HK.
„S nápadem zorganizovat podobnou akci jako ve Zlíně jsme přišly s kolegyní Klárou Lukešovou v podstatě společně. Kláře, která je členkou OK Slavia, však patří neskutečný dík za to, že si pořádání dané akce vzala ze strany naší knihovny za své a vše domluvila, připravila a ve spolupráci s Lucií Baštovou (vedoucí Oddělení vnějších vztahů a marketingu služeb) i zpropagovala,“ doplnila Daniela Ridlová.
Akce byla pořádána u příležitosti dvou významných výročí, šlo o 40 let od vzniku klubu OK Slavia a 75 let od založení Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. „Cílem také bylo představit knihovnu veřejnosti v netradičním světle, oživit její prostory a třeba i inspirovat další instituce k nevšední spolupráci,“ doplnila ředitelka Studijní a vědecká knihovny v Hradci Králové.
Pokud se vrátíme k Jakubovi Kvášovskému, ten se během indoor sprintu pohyboval mezi nejlepšími. Podle vlastních slov měl závod rozběhnutý na patnácté příčce z devadesáti.
„Byl to skvělý nápad a úžasný zážitek. Běžel jsem v kategorii H, kde nás bylo zhruba devadesát. Fyzicky to tentokrát šlo, občas jsem se déle rovnal, někde špatně zaběhl, ale rychle jsem to vyřešil. Bohužel mi ke konci hlava vypnula, už jsem se viděl v cíli, přehlédl jsem poslední kontrolu a závod disknul. Běžel jsem na přibližně 15. místo. Škoda, ale užil jsem si to náramně. Motal jsem se mezi regály, schody vybíhal nahoru i dolů, moc mě to bavilo. Radost mi v tomto specifickém závodě udělaly děti, Lída vyhrála elitní kategorii mezi ženami bez jediné velké chyby a Filip skončil čtvrtý v elitní kategorii mužů. Akce byla skvěle zorganizovaná. Rozumně byly zvoleny větší rozestupy ve startovce, aby se moc závodníků nemotalo najednou na trati. Mohli jsme využít zázemí pro návštěvníky knihovny, byli jsme v teplíčku. Pořadatelům dávám jedničku s hvězdičkou,“ popsal pro PrahaIN.cz.