Vždy jdu vyhrát, říká český badmintonista před zápasy proti špičce

25. 04. 202412:22
Vždy jdu vyhrát, říká český badmintonista před zápasy proti špičce
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz /Jan Louda

ROZHOVOR: Český badminton je na vzestupu, může za to především kvalifikace čtyř Čechů na olympijské hry v Paříži. Naše borce ale čeká ještě další významná akce, již ve středu odletěli do Číny, kde se uskuteční Thomas cup.

Jedná se o jednu z nejprestižnějších sportovních událostí.

Fakt, že se vysílá do šedesáti zemí světa a potencionální dosah je přes 500 milionů lidí, hovoří za vše. Česká republika se na mistrovství světa představí vůbec poprvé.

Českou jedničkou v badmintonu je Jan Louda, aktuálně čtyřiapadesátý hráč světového žebříčku, který má rovněž na 99 procent zajištěnou účast na hrách v Paříži.

PrahaIN.cz ho vyzpovídala den před odletem do Číny.

Ve středu letíte do Číny, ale ty těch destinací máš za sebou už hodně. Byl jsi na turnajích v Mexiku, USA, Thajsku, to jsou země, kam se spousta lidí dostane možná jednou za život. Najdeš si mimo sport čas i na prohlídku města a památek?

Pokud se turnaj koná takhle daleko, tak většinou si letenky kupujeme na delší dobu a pár dní volna tam je. Například když jsem byl v Kanadě, tak jsem se na jeden den šel podívat do národního parku. A také v Koreji jsem se byl podívat po městě. Ale když jsou turnaje po Evropě, tak tam většinou kupujeme letenky poté, co prohrajeme a hned letíme. Ale jak říkám, na delších turnajích pár dní volna je, tak věřím, že i teď bude čas prohlédnou si Čínu.

A co cestování? Časový posun a další náročné věci, vadí?

Většinou s tím problém nemám, snažím se na to dobře připravit. Na časový posun se pár dní předem snažím adaptovat, používám třeba různé doplňky stravy. Zatím jsem s tím větší problém neměl, tak věřím, že to bude v pořádku i teď.

Teď v Číně budeš hrát třeba proti hráči Kodai Naraoka, což je světová pětka. Jak do takových zápasů přistupuješ? Říkáš si, že je to za odměnu a jdeš si to užít?

Když jsem s podobnými hráči hrál poprvé, podruhé, tak jsem to bral jako za odměnu. Ale vždy se samozřejmě snažím předvést nejlepší výkon a neberu to tak, že je zápas za odměnu a jdu prohrát. Naopak chci ukázat, že těmto hráčům jsem schopný konkurovat a nelze k tomu přistupovat, že mě porazí. I nejlepší hráči jsou k poražení a ke každému zápasu přistupuju tak, že jdu vyhrát.

Jan Louda. Zdroj: PrahaIN.cz

Do Paříže to daleko není. Už sis zjišťoval, nebo máš vůbec ponětí, jak to na olympiádě chodí? Na mysli mám režim jako olympijskou vesnici a tak dále.

Je pravda, že o tom moc nevím. Jediné co, tak jsme zařizovali vstupenky pro rodiče, bratra a přítelkyni. Ale co se týče dění ve vesnici a tak dále, byli jsme na evropských hrách, kde je to v menším měřítku, ale tipuji, že to bude nějakým způsobem vypadat podobně: kantýna, uzavřená vesnice... Myslím, že to bude podobné, akorát v hodně velkém měřítku.

Poslední mužský badmintonista na olympiádě byl Petr Koukal v Brazílii. On je dodnes jednou z největších person tohoto sportu u nás. Je nějaký tvůj cíl zpopularizovat badminton jako on? Být tváří?

Vyloženě můj cíl to určitě není. Je to nějaká přirozená věc, která k tomu patří, pokud se hráč kvalifikuje, že má pozornost. Ale není můj cíl propagovat badminton. Jde to ale ruku v ruce s tím vším.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných