„50.000, ale euro!“ Roman Šmucler obnažil tureckou stomatologii

30. 05. 202505:51
„50.000, ale euro!“ Roman Šmucler obnažil tureckou stomatologii
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Zubní ordinace, ilustrační foto

Stále více Čechů míří pro nové zuby do Turecka. Sociální sítě lákají na zářivě bílý „americký úsměv“ a na internetu je snadno k dohledání celá řada klinik, které tento zákrok v Turecku zprostředkovávají. Nechybí ani recenze od spokojených klientů. Stomatologové však často upozorňují na možná rizika. K tématu se v uplynulých dnech vyjádřil i Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory.

Ceny na klinikách se liší, pro určení konkrétní částky je potřeba minimálně rentgen, to platí jak u českých, tak tureckých lékařů. Roman Šmucler na Facebooku sdílel příspěvek jedné kliniky, která nabízela takzvaný „Hollywood smile” za 169 tisíc korun. Zákrok byl zlevněný o třicet tisíc a v ceně byly zirkonové korunky nebo fazety na 24 zubů, panoramatický rentgen, panoramatická modelace úsměvu, všechny potřebné dentální úkony pro přípravu nových korunek a také devět nocí ve čtyřhvězdičkovém hotelu, k dispozici byl také řidič.

Prezident České stomatologické komory prý příspěvek sdílel proto, že se ho na zuby z Turecka stále někdo ptá.

„169.000 je cena, že vím v Česku o mnohem nižších. Ale ok, výhoda je, že máte pohotovost tisíc kilometrů od domova. Kdo na to sedne, potřebuje nejenom nové zuby,“ napsal Šmucler. Pod jeho příspěvkem se během krátké chvíle objevila víc než tisícovka příspěvků. Většina diskutujících nesouhlasila s tím, že jde o vysokou cenu. Roman Šmucler v diskuzi například zmínil, že i v Praze se dají sehnat fazety za čtyři tisíce korun. To se ale diskutujícím nelíbilo.

Češi a Maďaři vládnou stomatologické turistice

Roman Šmucler ale upozorňuje, že jen pojem implantáty či můstky z Antalye či Turecka je široký.

Koho byste ve vládě Petra Fialy vyměnili?

8%
21%
9%
1%
6%
2%
53%
celkem hlasovalo 7106 hlasujících
Potvrďte, že nejste robot

„Mám kamarády v Antalyi, kteří dělají čelist za 50.000, ale euro, obvykle se tam v dubnu přesunou z Mnichova nebo Ameriky a užívají slunce do listopadu a při tom pracují. Pacientů mají dost, i staří Němci jsou přes léto v Turecku. Pak jsou tam lékaři dražší než v ČR, stejně drazí, levnější, ale dobří a také naprostá hrůza. To jsou často praxe společně vlastněné Rusy a Ukrajinci specializované na naivní lidi z Východu,“ říká Roman Šmucler pro PrahaIN.cz.

Pacient, který si chce nechat v Turecku udělat nové zuby, podle Šmuclera potřebuje někoho, kdo je hlavně slušný. Sám už ve své praxi zažil případy, které nebyly zrovna šťastné.

„Měl jsem už v Praze méně šťastné, buď odešli zpět do Turecka anebo jsme prostě vše na pojišťovnu extrahovali. Aby to opravoval český lékař, to je riziko, „spadl by do problému“. Turecko má více studentů stomatologie než celá EU a chce převzít stomatologii s tím, že vše vyrobí firmy v Turecku. Část lékařů je a bude v EU a část bude (delší ošetření) ošetřovat v rámci pobytu u moře. Popravdě, tohle dosud nejvíce v EU dělá Česká republika a Maďarsko,“ uvedl a nebál se použít pojem - stomatologická turistika.

Pacienti, kteří jedou za nejnižší nabídkou z internetu, podle jeho slov riskují, často je pak prý zle. To ale neplatí jen v případech z Turecka, ale také o těch z Česka.

„To je pak jako když si na tržišti v Istanbulu koupíte kabelku Prada, která je „zaručeně kvalitní“,“ dodává pro naši redakci Šmucler.

PrahaIN.cz již dříve informovala o případu ženy, která si nechala v Turecku udělat implantáty za 370 tisíc korun. Úsměv jí však dlouho nevydržel.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných