„Bolesti Karla Heřmánka nelze popsat,“ uvedl neurolog po hercově smrti

25. 08. 202416:08
„Bolesti Karla Heřmánka nelze popsat,“ uvedl neurolog po hercově smrti
foto: Profimedia, na základě licence Flowee s.r.o. (0901390645)/Karel Heřmánek

Karel Heřmánek spáchal sebevraždu. Jeho život vyhasl na střelnici v Příbrami kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Média hovoří především o zánětu trojklanného nervu, který u herce vypukl na začátku letošních prázdnin.

„Vše je předmětem šetření,“ řekla redakci mluvčí policie Středočeského kraje Barbora Schneeweissová.

PrahaIN.cz měla možnost hovořit s pražským neurologem, který se nemocí zabývá. S Karlem Heřmánkem jej navíc pojila letitá láska ke golfu. Potkávat se začali před více než deseti lety, tehdy na hřišti na Štiříně.

„Byl to vysoký a charismatický chlap. Hrál krásný golf, stejně jako žena Hana, která tam bývala také,“ poznamenal tento lékař. „Je to už dávno, ale osobně mi přijde, že jsme tam obědvali včera,“ poznamenal.

K průběhu onemocnění se konkrétně v souvislosti s Karlem Heřmánkem vyjadřovat nechtěl.

„Karel trpěl, pokud mluvíme o tomto zánětu,“ poznamenal.

Krutá nemoc

Potom čtenářům vysvětlil, s čím vlastně podobně postižení lidé bojují.

Vizuální analogová škála (VAS) patří k nejčastěji využívaným metodám k hodnocení bolesti. Na stupnici od nuly do deseti pacienti definují svůj stav. Nula neznamená jakoukoli bolest, desítka naopak zachycuje tu nesnesitelnou. A právě zde se s největší pravděpodobností nacházel Karel Heřmánek.

„Ano, popsal bych tu bolest pacienta se zánětem jako nesnesitelnou, k nevydržení. Pro laika je to obtížně pochopitelné, vnímatelné, ale bolest je to silná, ustavičná a strašná,“ podotkl s tím, že nejčastěji se na zánět trojklanného nervu používá karbamazepin, lék ze skupiny antiepileptik.

„Jedná se o lék u parciálních záchvatů a některých typů tonicko-klonických záchvatů nebo u neuropatické (chronické) bolesti,“ doplnil.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných