Češce v Turecku vytrhali všechny zuby. Snaha ušetřit se změnila v noční můru

04. 06. 202405:47
Češce v Turecku vytrhali všechny zuby. Snaha ušetřit se změnila v noční můru
foto: Pixabay.com license/U zubaře...

Dokonalý úsměv a zuby bílé jako perličky. Stále více Čech nemá svého zubaře, ti buď již vůbec nepřijímají nové pacienty, nebo nemají smlouvy s pojišťovnami a za každý zákrok kasírují nemalé peníze. Návštěva zubaře tak může pořádně zatížit rodinný rozpočet. Stále častěji vyráží Češi za hranice, oblíbené je Polsko, ale v poslední době také Turecko.

„Nechala jsem si udělat v Turecku nové zuby, implantáty mě stály 370.000 tisíc korun, ale doufám, že budu mít do konce života klid,“ překvapila zubařku z centra Prahy její dnes už bývalá pacientka. Protože ji to samotnou zajímalo, na postup se vyptávala.

Žena, které bylo čtyřicet let, měla své zuby ve standardním stavu, prý měla vytržené sedmičky a osmičky, pár zaplombovaných zubů a dvě korunky. „Neřekla bych, že měla špatný chrup, úplně normální,“ popisuje zubařka.

Přes kamarádku si našla v Turecku kliniku, kam odjela. „Byla nadšená, líčila mi, že na ní na letišti čekal řidič, měla placený hotel. Pak mi ale řekla, že ji v narkóze vytrhali všechny zuby, aby ji udělali implantáty. To už jsem pěkně kulila očima,“ líčí dále zubařka.

Všechny zdravé zuby ven 

Kromě možnosti implantátu jí ještě byly nabídnuty korunky na 24 zubů, v tomto případě se prý postupuje tak, že se zdravé zuby kompletně zbrousí jen na malé pahýlky, na které se pak nalepí korunky, tento zákrok vyjde levněji než implantáty. To ale odmítla, protože se bála, že to není na stálo.

Pak se musela do Turecka ještě několikrát vrátit a na posledním zákroku jí řekli, že na zuby je záruka jen pět let. To ji nemile překvapilo. 

„A co myslíte, že se stalo necelých šest měsíců po zákroku? Vrátila se ke mně, jestli ji nezachráním, protože jí už jeden přední zub vypadl,“ říká zubařka.

Nyní řeší reklamaci, to je ale zatím komplikované, minimálně si sama bude muset hradit dopravu a ubytování a zda se záruční opravy opravdu domůže, není jasné.

Před tím varuje i prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

„Kdo se v té nabídce vyzná, malá oblast má stomatologů jako Česko, tak si najde to svoje. Leč jakákoli komplikace je obrovský problém, tak doporučuji třeba Němce s tím, že komplikaci vyřeší autem v Mnichově. Domáhat se soudně záruky u soudů v Turecku je složité, a tak záruka je jen na dobré vůli,“ uvedl pro PrahaIN.cz Šmucler.

Hollywoodský nepřirozeně bílý úsměv

„Loni jsem byl v Antalyi u německých kolegů, špičkoví lékaři, implantát je tam za 3000 euro, to je stejně jako v centru Mnichova. Pak je tam ale spousta Rusů, Ukrajinců jako u nás s podobnými cenami a Turci všech možných cen,“ líčí Šmucler turecké stomatology.

Podle něj je ale spíše Česko zemí obrovské dentální turistiky. „Více pacientů jezdí sem, než asi kdy bude jezdit Čechů jinam. Poměr cena/výkon je asi optimální zde, ale holt každý si vybere. Jak Parlament ČR podporuje lékaře z ciziny bez vzdělání, i v ČR se bude platit hodně za jméno. Na „papír“ od státu se do budoucna nikdo nespolehne. Bohužel, nejsme Německo, ale směřujeme na Východ,“ dodává Šmucler.

Zubní turistiku do Turecka nabízí hned několik českých dentálních klinik. Nabídka je stejná, jen ceny se mírně liší, i tak jsou ale podstatně nižší než v České republice. Na všech najdeme spokojené recenze klientů, jen při pohledu na některé fotografie si nejsme jisti, zda změna byla opravdu potřeba. Ze zdravých zubů kolikrát vzniká nepřirozený extrémně vybělený úsměv.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných