foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Koupání, ilustrační obrázek
Ve srovnání nejčistějších vodních ploch v přírodě určených ke koupání se Česká republika umístila na 14. místě. Špička patřila Kypru, Řecku a Chorvatsku, nejhorší situace je prý v Albánii. České výsledky pozitivně ovlivňují nově zatopené lomy s čistou vodou, například Milada, Barbora nebo Most. S končící koupací sezónou se však kvalita vod rapidně zhoršuje.
Celoevropské srovnání kvality vody ke koupání má na svědomí Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). S detailními výsledky seznamuje na webu. Hodnocení bylo provedeno dle výskytu škodlivých bakterií. Výsledky jsou prezentovány prostřednictvím interaktivních map a vztahují se k rokům 2001 až 2023.
Nejlepší vodou se může podle výzkumníků chlubit Kypr, následovaný Řeckem a Chorvatskem. Naopak nejhorší kvalita vody byla naměřena v Albánii. Česká republika se umístila na 14. místě z celkem 29 zemí. Kromě 27 členů Evropské unie se totiž ve srovnání objevila také Albánie a Švýcarsko.
Bezpečných je přes 85 procent evropských vod
Z dat dále vyplývá, že bezpečně je možné si v Evropě zaplavat v 85 procentech vodních ploch k tomu určených. Označeny jsou jako excelentní. Dalších 8 procent vodních ploch je označeno za dobré. Naopak 1,6 procent evropských vodních ploch bylo označeno za nevyhovující.
„Ačkoli ale lze vodu většinou považovat za bezpečnou z hlediska koupání, stále zůstává poměrně znečištěná, a to například dusičnany, mikroplasty a tak dále. Situaci navíc zhoršuje zvyšující se teplota v kombinaci se stále častějšími přívalovými dešti,“ přiblížil na webu Evropa v datech analytik Milan Mařík.
V Česku je 153 koupacích vod
Data nabízí i detailní pohled na každou zemi. V České republice se nachází celkem 153 vod určených ke koupání, z nichž 79 procent označili výzkumníci za excelentní. Dalších 13 procent je dobrých. Jako zcela nevyhovující nebyla označena žádná.
Pro srovnání, na nejlépe umístěném Kypru je 97,6 procent vod označeno jako excelentních. Zbylá 2,4 procenta nebyla klasifikována. V nejhorší Albánii je excelentních jen 41 procent vod a naopak 15 procent se řadí do zcela nevyhovující kategorie.
Psali jsme
Hamerský rybník je domovem mnohých vodních ptáků. Útočiště či zastávku u něj hledají ledňáčci, volavky, lysky, kachny nebo labutě. Teď jsou však…
Nově zatopené lomy mají řadu výhod
Nejhůře hodnocený byl na našem území Bílovecký rybník na Ostravsku a pláž Horní Planá na Lipně. Po nahlédnutí do starších výsledků hodnocení je jasné, že jde o dlouhodobý problém. Naopak nejlepší vodu vykazují nově zatopené lomy. Například jezera Milada, Barbora nebo Most v Ústeckém kraji.
„Příznivou vlastností jezer ve velkých zatopených zbytkových jamách je právě poměrně velká hloubka a malý přítok vody, a tedy velká odolnost proti eutrofizaci (obohacování vody o živiny jako dusík a fosfor). Výhodou proti přehradním nádržím je i velmi malé kolísání vodní hladiny. Díky oligotrofii (malému množství živin) se jen pomalu zanášejí sedimentujícími látkami, mají tak šanci vydržet desetitisíce let. Rizikem u bezodtokých nádrží (například jezero Most a Komořanské jezero) je v perspektivě následujících staletí jejich zasolení,“ doplnil na webu Evropy v datech výhody zatopených lomů hydrobiolog Ivo Přikryl z výzkumné neziskové organizace ENKI.
Kvalita vody se s postupujícím létem zhoršuje
Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání na jednotlivých místech informuje s týdenní pravidelností na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Poslední tisková zpráva k datu 16. srpna 2024 informovala o mnoha lokalitách, kde je už kvalita vody velmi zhoršená. Můžou za to nejen tropické teploty, ale i pokročilá rekreační sezona.
Hygienici k tomuto dni celkem evidovali 14 zákazů koupání a 16 lokalit nevhodných ke koupání. Velké rekreační lokality i menší koupaliště se navíc potýkají se zvýšeným výskytem sinic, citlivým osobám je v takovém případě doporučeno se po vykoupání osprchovat.
V Praze platí omezení na Šeberáku a Hostivaři
Přehledné hodnocení v mapové verzi nabízí web koupacivody.cz. Z něj vyplývá, že voda nebezpečná ke koupání, kde hrozí akutní poškození zdraví a platí tam tedy zákaz koupání, je v rybníce Dlouhý u Lanškrouna, rybníce Ředkovec na Vysočině, vodní nádrži Sedlice, vodní nádrži Trnávka, rybníce Kachlička, na Orlíku, ve Velkém rybníce na Karlovarsku, ve vodní nádrži Skalka, ve zbytkové jámě dolu Varvažov, ve vodní nádrži Plumlov, v Pahrbku Napajedla, ve vodní nádrži Olešná-Místek a Olešná-Palkovice.
Hygienickým požadavkům neodpovídají ani dvě vodní hladiny v Praze. Konkrétně koupaliště Šeberák a Hostivař. Na obou byl zaznamenán zvýšený výskyt sinic. Pro plavce to znamená zdravotní riziko. Koupání se nedoporučuje zejména dětem, těhotným ženám či osobám s alergií nebo oslabeným imunitním systémem.