foto: Pixabay.com license/Senior, ilustrační foto
Česká populace stárne. Podle odborníků bude navíc tento trend ještě několik desítek let pokračovat. Vrchol současného demografického vývoje by měl přijít v letech 2050 až 2060. Lidé nad 65 let budou v tomto období tvořit 30 procent populace. Česká republika však není na jejich vysoké zastoupení v populaci vůbec připravena.
Demografický vývoj přibližuje nová projekce obyvatelstva České republiky pokrývající období let 2023 až 2100. S jejími výsledky seznamuje tisková zpráva Českého statistického úřadu (ČSÚ). Celkový počet obyvatel se podle ní přestane zvyšovat už v příštím roce. Poté nastane stagnace, nebo dokonce snižování počtu obyvatel.
„Trvalým rysem populačního vývoje v příštích třiceti pěti letech bude nárůst počtu obyvatel ve věku 65 a více let. Počet seniorů, který na počátku letošního roku činil 2,2 milionu, se do konce 50. let vyšplhá na tři a čtvrt milionu. Ještě v polovině století by přitom mohly nejpočetnější skupinu obyvatel představovat silné ročníky narozených v druhé polovině 70. let 20. století, které budou v té době patřit již mezi sedmdesátníky,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Ze současných 20 procent se poměr seniorů ve společnosti zvýší asi na 30 procent.
Už teď dopadají na seniory některé nové jevy
Na stárnutí populace upozorňuje také tisková zpráva Národního institutu SYRI. Podle něj už na seniory v dnešní době dopadají některé nové jevy, například klimatická krize. Vědkyně Lucie Vidovićová tak společně s kolegy připravila český překlad příručky mezinárodní organizace HelpAge International.
Příručka, která je k dispozici ZDE, je určena humanitárním pracovníkům a krizovým manažerům. Posloužit může ale i pracovníkům integrovaného záchranného systému a všem, kdo se pracovně setkávají se staršími lidmi. Představuje totiž rizika, kterým mohou senioři čelit v krizových situacích.
Psali jsme
Nemocnice Na Františku (NNF) je jedním ze základních pilířů zdravotnictví na území hlavního města. Své postavení potvrdila navázáním dlouhodobé…
Starší lidé jsou často vyloučeni
„Reálná situace seniorů je nezřídka v rozporu s obecným přesvědčením, že se o ně vždycky někdo postará. Pokud jsou starší lidé vyloučeni svými vlastními komunitami a rodinami, mohou se dostat do izolace a v těch nejkrizovějších situacích se ani nemusí dozvědět, že je jim k dispozici podpora nebo humanitární pomoc,“ upozornila Vidovićová.
Odborníci však často nemají dostatek informací o takzvaných age-friendly přístupech. Humanitární programy nejsou přizpůsobeny specifickým potřebám starších osob a konzultace s nimi probíhají jen minimálně. Právě s tím má příručka také pomoci. V originále ji vypracovala společnost HelpAge International, která je sekretariátem organizací zabývajících se právem seniorů na důstojný, zdravý a bezpečný život.
Mezi seniory převládají ženy
Jak uvádí publikace Senioři v ČR v datech – 2023, dostupná na webu ČSÚ, počet osob starších 65 let se v české populaci navyšuje nepřetržitě od poloviny 80. let 20. století. Na konci prvního desetiletí 21. století jejích počet narostl skokově, protože věkovou hranici začaly překračovat silné populační ročníky. Mezi roky 2001 a 2011 narostl počet seniorů o 226 tisíc. V dalších deseti letech, tedy od roku 2011 do roku 2021, už jich v České republice přibylo 515 tisíc.
Co se týče pohlaví, v seniorské populaci převládají ženy. Důvodem je obecně vyšší úmrtnost mužů. V průběhu roku 2022 tvořili senioři asi 84 procent všech zemřelých, absolutně jich zemřelo 101 tisíc. Nejčastější příčinou úmrtí bývá u seniorů chronická ischemická choroba srdeční, onemocnění oběhové soustavy, cévní nemoci mozku, srdeční selhání, hypertenzní nemoci a akutní infarkt myokardu.