foto: Filip J. pro PrahaIN.cz/Na tomto místě málem došlo k utonutí.
Letní sezóna již brzy zaklepe na dveře a my pomalu přemýšlíme, kam se během nadcházejícího léta vypravíme na dovolenou. Zajímavý tip jsme dostali od našeho čtenáře, který se minulý týden vrátil z Portugalska, byl konkrétně v Portu.
Jeho vyprávění bylo poutavé. To, co provedl na pláži, však všechno ostatní přebilo. Jak nám řekl on, a jak jemu řekli místní, porušil svým chováním všechna psaná i nepsaná pravidla. Ale postupně.
Jeho emoce se dají popsat jedním slovem. Spokojenost. Svůj pobyt v Portugalsku popsal následovně. „To první, co vás hned po příletu zaujme, je vzduch. Je čistý a osvěžující. S vůní oceánu a citrusů. Všimnete si také klidu, který vyzařuje z lidí. Nikam nespěchají. A když je oslovíte, jsou ochotní a usměvaví. Začnete se prostě cítit dobře. A s každým dalším kilometrem od letiště je to lepší a lepší,“ řekl Filip J. pro PrahaIN.cz.
Původně neměl problém své jméno zveřejnit. Když se však dostal k popisu dění v oceánu, poprosil nás o anonymizaci. Pracuje totiž ve státní správě.
Jídlo v Portugalsku je podle jeho slov především kvalitní. „Portugalsko je převážně zemědělská země. Má to za následek skutečnost, že rajčata voní a chutnají jako rajčata, o ostatní zelenině a ovoci ani nemluvě. Prostě sen. Stejně tak není těžké ztratit srdce pro většinu produktů z masa. Jídlo je zde něco, co vám udělá radost, i když už nemáte hlad,“ uvedl.
Bylo to krásné
Samostatnou kapitolou jsou pak nápoje. „Portugalsko je matkou portského vína. Sladkého a opojného. Ale inspirující jsou zde vlastně všechna vína. Ovšem ta červená mají přeci jen silnější náboj oproti vínům bílým. Pro milovníky nealkoholických nápojů je pak jistě příjemné, že v téměř každém větším supermarketu je možné vymačkat si za drobné džus z čerstvého ovoce: mandarinky, pomeranče či granátová jablka,“ shrnuje Filip.
I když lze podle jeho slov Portugalsko z našeho pohledu vnímat jako zemi s nižší životní úrovní, překvapí návštěvníka nejen vysoký počet restaurací a jejich kvalita, ale především to, že jsou stále plné. „K životnímu stylu místních obyvatel prostě patří to, že se pravidelně schází u dobrého jídla a pití. Z jejich každodenních rituálů je zřejmé, že ještě nezapomněli žít,“ dovozuje.
A potom přišlo to nejzásadnější.
„Lehkým zklamáním pro mě byla nemožnost, zákaz plavat v oceánu. V tomto ročním období jsou totiž při pobřeží velmi divoké a nebezpečné vlny, které neumožňují do vody bezpečně vstoupit. Pokud se o to pokusíte, je téměř jisté, že vás zatkne místní policie, pokud se tedy nestihnete dříve utopit. Jinak teplota vody je zhruba šestnáct stupňů,“ řekl naší redakci.
Ačkoli všechno ostatní hodnotil s rozvahou a rychle, u oceánu se zasekl. Zpočátku totiž o tom, co provedl, nechtěl mluvit.
„Vím, že jsem udělal blbost, ale taky mě to málem stálo život,“ popisuje s odstupem několika dnů od incidentu. I když prý na pláži nebyly červené vlajky, které vyloženě zakazují koupání, věděl, že se do vody nesmí. Jeho touha však byla silnější. Nejprve byl na kraji, potom popošel o několik metrů a začal blbnout ve vlnách.
Hrůza...
„Trvalo to tak deset minut, kdy mi začali místní mávat, abych se vrátil. Začalo přibývat lidí i gest. Moc jsem na to nereagoval a dál byl ve vodě. Během chvilky jsem ale viděl, že se blíží něco špatného. Jsem bývalý závodní plavec, poznám sílu vody. První vlna byla ještě v pohodě, druhá byla silnější. To jsem už věděl, že je zle a snažil se dostat z vody. A třetí vlna? Měla bezmála čtyři metry, smetla mě, odhodila na břeh a ve vteřině mě začala tahat zpátky. Okamžitě jsem zaryl ruce do písku a snažil se co nejrychleji po dně doškrábat ven, protože jinak bych tam umřel, drželo by mě to daleko od břehu u dna. Ještě teď je mi blbě, když vám to říkám. Nevím, jak dlouho to trvalo, ale nakonec jsem se ven dostal. Před sebou jsem viděl desítky nohou a slyšel, že už volají policii. Tak tak jsem je zabrzdil, omluvil se asi stokrát. Namítal jsem, že nikde nebyly červené vlajky. Jedna místní obyvatelka mi řekla, že to je jasné, že snad nikdo není takový blázen, aby porušil všechna psaná i nepsaná pravidla a vrhnul se do vln v tomto počasí,“ uzavřel Filip.
Bylo mu také doporučeno, aby se v daném místě, které mimochodem vidíte na úvodní fotografii, už neukazoval. Podle místních je takto životu nebezpečná každá jedenáctá vlna.
„Snaha užít se mě málem stála život. Neumět opravdu dobře plavat a nemít sílu v rukách, už bych tu nebyl,“ povzdychl si.
Poté nám ještě řekl, že nad přírodními scenériemi lze pouze obdivně vzdechnout. Zeleň, skály, voda. A barvy. Co chvíli prý prozáří zelené plochy oranžové odstíny z dozrávajících pomerančů a mandarinek. Subtropy nabízí rozmanitost, která potěší zvláště tehdy, pokud jste z Prahy startovali za hustého sněžení.
Celková atmosféra? „Hřejivá, srdečná a romantická. Pro krátký výlet s partnerkou, stejně jako pro dovolenou s celou rodinou je to tady naprosto ideální. Ceny jsou v průměru srovnatelné s cenami v Praze, ovšem kvalita vyzkoušených produktů je vyšší. Portugalsko, speciálně jeho pobřeží, lze jako dovolenkovou destinaci jednoznačně doporučit,“ doplnil cestovatel pro PrahaIN.cz.