Co jíst při zadržování vody a potížích s lymfou?

01. 05. 202222:06
Co jíst při zadržování vody a potížích s lymfou?
foto: Ondřej Vanča/Nákup až ke dveřím

Na zadržování vody v těle má vliv strava. Tak jak jíte, takovou máte lymfu. Dříve či později se váš dnešní životní styl stravy na vaší lymfě projeví. Stejně tak jako je nutné při obezitě speciální dieta, abyste zhubli, stejně tak je nutná a zásadní speciální úprava stavy při otocích.

Někdo namítá, že „jí co chce, jí nezdravě a stejně nemá s lymfou problém a je zdravý…“ Ale kde může brát tento člověk takovou jistotu, že bude za rok, za dva stále tak zdravý a bez potíží? Že ho nemoci ze špatné stravy nedoženou jen za delší dobu? Tělo je jen nástroj, jehož odolnost máme každý jinak nastavenou – kolik toho vydrží. To ale neznamená, že nejsou pro všechny lidi pravidla stejná.

Právě proto má nevhodná strava při zadržování vody v těle, otocích, obezitě a celulitidě svůj zásadní význam. Tady platí staré zlaté pravidlo: „Jste to, co jíte“ ve spojení s tím, že „jste tím, jak myslíte“. Potrava a naše mysl jsou dvě nejzásadnější věci, které ovlivňují vše, nejen lymfu, ale celé naše zdraví.

Nejhorší potraviny na lymfu

úplně či maximálně ze stravy vyloučit (platí zejména pro nemocné):

MLÉČNÉ VÝROBKY (a vše z nich, ať jsou to sýry, jogurty, mléč. nápoje, pomazánky, je jedno, zda-li jsou kozí, kravské, ovčí, zakysané výrobky, nízkotučné, bez laktózy, cokoliv). Mléčné výrobky vytváří hlen, který se vlévá do tkání (z toho jsou otoky a obezita). Zde platí zlaté pravidlo, že mléko je potrava a výživa pro telata, nikoliv pro lidi! Lidé by neměli jíst mléčné produkty vůbec, nemáme pro ně přizpůsobený trávicí trakt a enzymy. Když si dáme „něco malého mléčného“ 1x za min. za měsíc, tak nám to tělo ještě odpustí, ale pokud máte velký problém s otoky a obezitou, vylučte mléčné výrobky úplně striktně. Čím striktnější budete, tím dříve můžete čekat výsledky.

CUKR (čím ho budete konzumovat méně, tím lépe). Zakyseluje krev, lymfu, tkáně, a tím celé tělo. Je to známý bílý jed. Cukr je zabiják, čím méně ve stravě ho máme, tím lépe. (Pozor i na zdravá sladidla, náhražky a medy – s medem též velmi opatrně! Vypozorovala jsem mnoho žen, které jedly zdravě, ale obden si dopřáli MED a váha jim rapidně stoupala! Optimálně si dopřát „něco sladkého“ můžeme 1x za 3 týdny.

MED (opatrně). V rámci nějaké léčby intenzivně, ale když nejste v léčbě, preventivně pouze max. 1x za 14 dní a déle a jen 2 lžičky.

KÁVA. Jde o zakyselující nápoj, ať s mlékem, nebo bez, ať s kofeinem, nebo bez. To nehraje žádnou roli. Nehraje ani roli, zdali je to kvalitní káva či obyčejná. Tak jako tak totiž zakyseluje tkáně, lymfu, svaly, krev. V těle se vytváří kyselé prostředí, které je živnou půdou pro hromadění veškerého odpadu, tuků, škodlivin, zplodin metabolitů, toxinů a všeho, co v těle nemá být. Optimální je si dát výjimečně kávu 1x za 2 měsíce.

LEPEK, OBILOVINY a PEČIVO. Minimalizujte lepek ve stravě, který je jak v pečivu, těstovinách, kuskusu, a v mnoha dalších potravinách (pozor, je přidáván všude – např. do omáček, polévek, pomazánek, masa, kečupu, dresinků, šunek, léků, vitamínů atd.) Právě tím, že je přimícháván všude, tělo se jeho nadmírou logicky brání a tělo je logicky „přelepkováno“. Tímto extrémním nadbytkem ho už odmítá a nám to dává najevo tím, že si na něj vytváří obranu v podobně alergie. Lepek už svoji funkci nosí ve své názvu – lepek = „lepí“, právě i proto se přidává do těsta, aby vše slepil. Jenže to samé udělá v našem těle. To, že do těla nevidíme, ještě neznamená, že to neexistuje. Optimální je jíst pečivo (či cokoliv z mouky) max. 1 x za 10 dní.

BRAMBORY. Obsahují hodně škrobu, v dnešních modifikovaně upravovaných bramborách je o 35 % více škrobu než za doby našich předků, proto jsou mnohonásobně hůře tráveny. Škrob potom v nadměrném množství působí v krvi toxicky, otravuje tělo a působí podobně jako lepek. Též zpomaluje metabolismus a tělo ho těžko tráví. Optimální jíst brambory je cca 1x za 3 týdny a déle.

BANÁNY (jsou kalorické, zahleňují, zaplísňují). Rychle a hodně se po nich přibírá. Optimální je jíst banány 1x za 3 týdny a déle.

Co nevadí

Maso (i vejce). Na lymfu a obezitu (ve zdravé míře) vliv nemají a nevadí. K životu není nutné. Jen ho nahrazujte rostlinnými bílkovinami (luštěninami, tak jako vegani). Jakékoliv maso jezte podle chuti, máte-li na něj chutě – jezte ho, nemáte-li, nenuťte se do něj. Pocitově. Optimální je mít maso (i vejce) cca 1 x týdně.

Nápoje

Nepít: Bublinkaté nápoje, sodovky, minerálky, ochucené slazené vody, ovocné a černé čaje, kávu, sladké nápoje, nápoje ledové či s ledem.

Vhodné pít: Vodu pokojové teploty, ne perlivou, neledovou či s ledem! V zimě teplou, převařenou, horkou. Zelené, bílé, různé bylinné čaje, domácí horké jablečné a hruškové mošty.

Pitný režim: Nepřepíjet se. Pít intuitivně, základ by ale určitě měl být u každého alespoň min. cca 1 litr čisté vody na den. 2/3 pitného režimu by měla být vždy čistá voda, až zbytek 1/3 by měly tvořit čaje.

Vhodné na lymfu

Strava by měla být převážně rostlinná. Hodně luštěnin (fazole, čočku, quinoi, pohanku, jáhly atd.), rýži, sóju, tofu, cizrnu, zeleninu, ovoce, polévky, teplé slané i sladké kaše. Z živočišných produktů ryby, maso, vejce. Maso a vejce na lymfu a obezitu nevadí – jen je jezte pocitově.

Máte-li na ně chuť – jezte je, nemáte-li – nejezte je. Řiďte se svou intuitivní chutí. Čerpejte inspiraci z kuchyní veganské, čínské, thajské, vietnamské, indické… Není náhodou, že zrovna česká kuchyně je nejvíce „zahleňující a zakyselující“ ze všech a zrovna český národ je nejvíce postižen jak obezitou, tak potížemi s otoky a lymfou. Když se podíváme na východní národy, na jejich stravu a jejich zdraví, štíhlost a žádné potíže s otoky, tento fakt mluví sám za sebe.

Na trhu je velká škála druhů diet a životních stylů, a protože jsme každý jiný, každý potřebujeme něco trochu jiného. Je proto vhodné, aby každý našel tu svou cestu stravy, která mu vyhovuje, s tím, že z mé praxe platí, že mléčné výrobky, káva a cukr jsou nevhodné pro všechny jedince, jen u každého se jeho dopady projevují jinak. Klientům říkám, ať si sami vyzkouší 3 měsíce tohoto striktního stravování, a sami si nacítí, co na to jejich tělo říká. Není potřeba polemizovat co by kdyby, vyzkoušet a uvidět, jinak člověk nikdy nemůže vědět, co s ním daná dieta či životní styl udělá.

Platí zde pravidlo, že když si budeme hlídat stravu, která bude z 80 až 90 % zdravá, zbytek můžeme zahřešit. Tělo bude mít informaci, že jeho základ je zdravý, a proto nám občasný prohřešek odpustí, protože ví, že se pak zase vrátíme zpět ke zdravému základu.

Zrada neviditelného

To co nevidíme, je o to více zrádnější, protože nás to ihned neuhodí do očí. A tak je to právě s nezdravými potravinami, které nám škodí. To, že po nezdravých potravinách nemáme ihned negativní zdravotní potíže, ještě neznamená, že máme vyhráno, neznamená to, že když nám neškodí teď, že v budoucnu si to nevybere svou daň.

Tělo má svůj dokonalý čistící systém – to je náš lymfatický systém – ale vše má svou kapacitu, co může vyčistit. Proto sice mnoho lidí může tvrdit, že jedí nezdravě, a přitom jsou zdraví, to ale neznamená, že se to během pár dnů či roků nemůže změnit. Jejich čistící systém má jen delší výdrž, často se ale pak stává, že špatná strava si vybere svou daň sice na delší dobu, ale vybere a hodně. Proto tělo zbytečně nepokoušejme, co vydrží. Je to přece naše schránka, která nám slouží, nikoho jiného.

Autorka textu: Jana Bičíková

PrahaIN.cz ve spolupráci s časopisem Nový Fénix přinese řadu materiálů, které zmíněné médium v minulosti vydalo. Jedná se o nadčasové texty, které by mohly v dnešní náročné době čtenářům hodně pomoci…

 

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných