foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Ilustrační snímek
Hlavní město v rámci druhé fáze kampaně v oblasti duševního zdraví Pomoc na dosah chystá zřízení terénní psychiatrické pomoci i akutní psychiatrické ambulance pro děti a dorost. Kapacity pro tyto věkové kategorie totiž dlouhodobě nedostačují. Magistrát se zaměří také na osvětu.
Duševní zdraví není podle zástupců pražského magistrátu okrajovou problematikou, potíže mají tisíce lidí. Jak zdůraznila Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí, dlouhodobě nedostatečné kapacity jsou především v systému péče o děti a dorost. Psychické problémy přitom řeší zhruba 67 tisíc českých dětí a dospívajících.
„Poptávka po péči bude dál růst a čekací doby budou podle předpovědí ještě delší. To nemluvím jen o psychiatrické péči. Složité je najít i dostupného terapeuta a všechny ostatní navazující formy podpory,“ uvedla Udženija.
Praha se podle jejích dalších slov snaží hledat nové formy včasné a akutní pomoci se zaměřením na prevenci. Právě proto pokračuje i kampaň Pomoc na dosah, tentokrát zaměřená na šest nejčastějších situací, které mohou potkat každého. Jde o šikanu, závislost, poruchu příjmu potravy, psychické problémy ve stáří či potíže takzvané sendvičové generace.
Psali jsme
Kyberzločinci rozjeli na území České republiky nový druh podvodu. Prostřednictvím SMS zpráv vymáhají od lidí zaplacení fiktivních pokut za údajné…
Do ulic vyjede speciální sanitka
Kromě obrazových a audiovizuálních osvětových prvků chce hlavní město v rámci kampaně spustit provoz speciální sanitky, která bude v Praze poskytovat pomoc při akutních duševních problémech. V pilotním režimu vyjede 18. května. Speciální sanitní vůz by neměl být zvenku k rozeznání od běžné sanitky.
„Velkou rezervou bylo, že po akutním zásahu nenavazovala dispenzární péče. Terénní psychiatrická pomoc umožní pacienta zaevidovat, a nejen akutně ošetřit, ale případně ho nechat v péči, protože budeme online ujištěni, že se už psychiatrům a psychologům neztratí,“ přiblížil ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.
První akutní ambulance v republice
Praha plánuje zřízení vůbec první akutní psychiatrickou ambulanci pro děti a dorost v České republice. Nacházet se bude v poliklinice na Zeleném pruhu a její slavnostní otevření je naplánováno na 21. května.
„Budeme se snažit v rámci Prahy i celé republiky pomáhat dětem a adolescentům s jejich duševními problémy, které narůstají. Výhled do budoucna bohužel není příznivý,“ poukázal Michal Považan, který ambulanci povede.
Děti se podle něj potýkají s vážnými problémy. „Mozek mladých lidí je často zahlcován obrovským množstvím informací a zpráv, což je jedním z rizikových faktorů směrem k úzkostným stavům a poruchám psychického charakteru,“ dodal Považan.
Ambulance se má zaměřovat na specializovanou péči bez nutnosti hospitalizace tak, aby se děti mohly léčit v domácím prostředí.