foto: FN Bulovka/Areál nemocnice na Bulovce
Salmonela, rotaviry, klíšťová encefalitida, ale také neštovice, které se v letních měsících zase tak často neobjevují, zapříčiňují, že dětská infekční oddělení jsou naprosto plná. V Praze je pouze jedno, a to je nyní zcela vytíženo.
Jediné dětské infekční oddělení je na Bulovce. Všichni pacienti z Prahy a středních Čech, jejichž onemocnění vyžaduje izolaci, dochází právě sem. Stejnou situaci hlásí i Fakultní nemocnice Brno.
„V létě je častou praxí, že narůstají počty infekčních onemocnění, mezi které patří průjmy, salmonelózy a rotavirové nákazy. Dokonce i neštovice, které však nejsou v letních měsících tak běžné,“ sdělil pro redakci PrahaIN.cz zástupce primáře infekčního oddělení FN Bulovka.
Velmi běžnou letní nemocí je salmonelóza. Mezi její příznaky se řadí nevolnost, zvracení, bolesti břicha, horečky a průjmy. Mezi hlavní zdroje tohoto onemocnění patří drůbeží maso a vejce. K nákaze dochází většinou při konzumaci nedostatečně tepelně upraveného jídla, jak se uvádí na webu ordinace.cz.
Dalším častým letním problémem jsou klíšťata, která přenášejí obávaná onemocnění jako je klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Právě tou je podle webu kliste-prevence.cz nakaženo 10 až 35 procent klíšťat a často se nákaza odvíjí od jejich vývojového stádia. Čím je klíště starší, tím větší je pravděpodobnost, že je touto nemocí nakaženo, a tudíž ji může přenést na člověka. Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování a je velmi doporučováno ze strany praktických lékařů a odborníků.
Rotaviry mohou za vznik akutních gastroenteritid u dětí ve věku do pěti let. Často se šíří i ve zdravotnických zařízeních a velkým problémem jsou zejména v rozvojových zemí, kdy na ně vlivem dehydratace spousta dětí umírá. Přenos je velmi snadný, dotekem nebo i půjčením dětské hračky. Příznaky zahrnují horečku, vodnatý průjem, bolest břicha, nechutenství a zvracení. Ochranou proti rotavirům je očkování. Zajímavostí je, že v České republice je proočkovanost proti tomuto onemocnění pouhých 5 procent, jak uvádí webový server ockovacicentrum.cz.
Neštovice jsou dětským onemocněním, kterým se většinou nakazí děti od 2 do 10 let. Ovšem není vzácností dostat neštovice později. Virus se přenáší kapénkovou infekcí a je v našem podnebí charakteristický v období konce zimy a začátku jara. Proto letní nákazy nejsou tak časté, ačkoli jak nyní víme, v tuto chvíli je situace jiná. Po prodělání neštovic získává jedinec dlouhotrvající imunitu proti onemocnění. Nejznámějším projevem je charakteristická vyrážka a častým doprovodným příznakem je také bolest hlavy a horečka.
Doktorka Martina Milkovičová na svých webových stránkách dává několik rad, jak s neštovicemi bojovat. Radí napříkla, že bychom neměli nepoužívat tekutý pudr, ačkoli ho jistě mnoho lidí při neštovicích běžně používá.
Psali jsme
Teplotní rekordy o letošních prázdninách dosahují úrovně, na kterou nejsme zvyklí – důvodem jsou klimatické změny. A předpověď do budoucna není…
Psali jsme
Čím dál víc mladých žen řeší v dnešní době otázku neplodnosti. Situace plodnosti se za poslední roky výrazně změnila. Značná část žen se dnes…