foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz, stejně jako v článku/Stan jako čekárna v rámci ÚVN
REPORTÁŽ Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených, zhruba o 13.000 víc než před týdnem. Více případů přibylo naposledy loni na začátku prosince. Redaktor serveru PrahaIN.cz se proto v úterý vydal prozkoumat taje testování. Za cíl byla vybrána střešovická ÚVN, proslulá svou pečlivostí.
Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Už v minulém týdnu tvořila v celé ČR varianta omikron více než 50 procent nových případů, nyní je to 80 procent. Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat až k 50.000 případů denně. Po rychlém nárůstu ale odborníci očekávají také rychlý pokles.
Po zhruba dvaceti minutách v koloně, patřičně plynulé vzhledem k rannímu provozu na Jižní spojce, jsme se dostali do zadního traktu ÚVN.
Parkoviště bylo plné.
Lidí hodně, ale stačí trpělivost
Vítá vás stan
Lidé čekali na ty, kteří se šli testovat. Bylo něco po deváté ráno.
Po pár minutách jsme nechali auto v mezeře u plotu a vydali se vstříc khaki stanu.
Pohled na něj skutečně evokuje válečné prostředí. Žádné kulomety nebo zbytky po střelách jsme nenašli. Díry taky ne. Stan slouží jako čekárna. Byl prázdný, lidé raději čekají venku. Denně jím ovšem podle odhadů projde několik set Pražanů.
Zadní vchodí do ÚVN slouží nejen testovaným, ale i pacientům nebo jejich návštěvám.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ „V roce 1973 jsem nastoupil jako sanitář II. patologického ústavu v rámci nultého ročníku Fakulty všeobecného lékařství UK a pod…
Po opuštění temného prostoru narazíte na několik typických budek. Jedna pro samoplátce, další pro objednané nebo na antigeny. Průměrný věk personálu odhadujeme na 35–40 let. Genderová vyváženost odpovídá trendům, tedy pohlaví bylo správně rozděleno půl na půl.
Rychlost, s jakou odbavují lidi, je až neuvěřitelná. Původně děsivý zástup čekajících se rychle rozplynul.
Šup a bylo to
Testovat jsme se nechali metodou PCR.
Vyplnili žádanku, vzali tyčinku do nosu, usedli a než jsme se nadechli, bylo po všem.
Jedna, možná dvě vteřiny. Maximálně tři.
Pokud bychom srovnali stav testování se situací tak před rokem, všechno se viditelně posouvá a zrychluje. Dřív jste u tyčinky v nose měli pocit, že hledá plenu mozkovou. A protože dřív nestačila jedna nosní dírka, plastový nástroj se vrážel taky do druhé: děti nevyjímaje.
Vojenské budky budí respekt
Sice ten pocit není úplně fajn, ale rychlost, jakou personál ÚVN pracuje, si nezadá s výkony v seriálu MASH. Což nemyslíme v nadsázce, jelikož právě tento seriál je považován odborníky za jeden z nejlepších a nejpřesnějších.
Po patnácti minutách i s parkováním a frontou bylo po všem.
Záhy přišla SMS potvrzující prodělání testu. Výsledky budou maximálně do dvou dnů, ale prý spíše dřív.
Před budkami opět přibyli lidi, některá auta odjela, aby uvolnila místa novým.
A tak pořád dokola.
Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,62 milionu případů nákazy a zemřelo 36.910 lidí s prokázaným onemocněním covid-19.
Psali jsme
Český statistický úřad (ČSÚ) v těchto dnech vydal podrobnou analýzu s názvem Senioři v ČR v datech. Ta zveřejňuje informace o naší nejstarší…
Psali jsme
Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených, zhruba o 13.000 víc než před týdnem. Více…