foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Několik druhů hub
Aktuální suché počasí sezóně hub zatím do karet příliš nehraje. Češi, i díky absenci limitů na množství sesbíraných plodů, patří minimálně v Evropě mezi nejaktivnější, s tím však souvisí také časté otravy. Ve středu dopoledne na toto téma proběhla tisková konference v pražském IKEMu. V nemocnici minulý rok skončilo z důvodu konzumace nejedlých hub 184 lidí, někteří z nich v život ohrožujícím stavu.
Jedovaté houby si minulý rok vyžádaly nejméně dva lidské životy. Největší prostor na konferenci dostala mochomůrka zelená, které se přezdívá klobouk smrti a roste od června do října. Nebezpečná je zejména proto, že po její konzumaci nemají lidé žádné příznaky otravy 6 až 12 hodin po snědení. Těžký průjem a zvracení přijde až pak. Jedince už ale nemusí napadnout, že za zhoršeným stavem mohou stát právě houby, které zkonzumoval. „Během této doby se ale v organismu děje to nejhorší, toxin napadá játra a ledviny, 4 až 7 dnů po požití se může rozvinout akutní selhání jater a ledvin,“ sdělila v konferenčním sálu Eva Kieslichová, přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče (KARIP) IKEM.
Jak otrávený pacient dopadne, záleží na celé řadě faktorů. I houby jedlé se mohou stát jedovatými, pokud dojde k narušení celého procesu od sběru, skladování, zpracování a konzumace. Jak jsou otravy četné, však není úplně jasné, protože otravy nepodléhají povinnému hlášení.
Eva Kieslichová zmínila, že nejčastěji k otravě dochází záměnou za jedlé houby, ale může to být cíl či záměr. Vyšetřován byl prý i pokus o vraždu.
K otravě stačí jeden klobouk
Znovu se pak vrátila k mochomůrce zelené, která je rozšířena všude po světě. K fatální otravě stačí jeden klobouk. „Pokud je podezření, je potřeba vyšetřit mykologicky zbytky hub, zvratky nebo stolici. Pokud je pouhé podezření, je dobré vyhledat lékaře nebo vznést dotaz na toxikologii,“ uvedla.
Zcela zásadní je včasná diagnóza, která může zabránit selhání jater, ale i smrti. První pomocí je vyvolání zvracení, podání aktivního černého uhlí a vyhledání lékaře či zavolání záchranné služby. „Nejen u muchomůrky zelené záleží i na množství snědeného toxinu. Játra mají neskutečnou regenerační schopnost, takže může s pomocí léků, která chrání játra, dojít i k úplnému zotavení. Jindy je potřeba transplantace. A bohužel i my jsme se setkali s případy, které skončily smrtí otráveného,“ dodala Kieslichová.
U sběru hub by vždy mělo platit pravidlo: co neznám, nesbírám.
Chlapce zachránil fakt, že otec houbu přesolil
„Amatérští houbaři by neměli sbírat zejména houby s lupeny nebo se spoléhat jen na aplikaci v telefonu. Telefon ale může být užitečný, pokud si houby fotíme a víme pak, co jsme zkonzumovali. Pokud má mykolog k dispozici fotky z více úhlů, mohou lékaři rychle zahájit odpovídající léčbu,“ zmínila Daniela Pelcová z Toxikologického informačního střediska při Klinice pracovního lékařství 1. LF UK a VFN. Lidé by si také měli dávat pozor na houby, které jim někdo daruje.
Že obliba houbaření a množství domu přinesených hub stále stoupá, podle jejích slov dokazuje i stále se zvyšující počet dotazů na nasbírané či zkonzumované houby. Pelcová upozornila také na další zákeřnou houbu, kterou je pavučinec plyšový, který připomíná ryzec. Příznaky se ale objeví až za tři dny až týden. Má velmi netypické příznaky, což je snížení tvorby moči. Její požití často končí nevratným poškozením ledvin.
V nemocnici skončil také tehdy pětiletý Adam, kterého se naštěstí podařilo zachránit. Mochomůrkou zelenou se otrávil se svým otcem. Domů si ji přinesli s dalšími jedlými houbami a v domnění, že jde o bedlu, si ji osmažili. „Naštěstí jsem ji přesolil a Adam ji nechtěl sníst celou, tak jsem se zbytku ujal já,“ sdělil na konferenci Adamův otec, který měl jen zažívací potíže, zatímco syn Adam zkolaboval. Do IKEMu se dostal až ve chvíli, kdy mu selhávala játra. „Byly to nejhorší dny mého života. Po 4 dnech intenzivní léčby ale už doktor projevil mírný optimismus a syn se pak začal zlepšovat,“ sdělil přítomným. V nemocnici ho přitom v prvních dnech připravovali na nejhorší. Konference se zúčastnil i Adam, který je již zcela zdráv. „Houby už raději nejím, mám blok, sundávám si je i z pizzy,“ řekl a ocenil, že na něj v nemocnici byli všichni hodní.