foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Očkování, ilustrační foto
Kvůli válce na Ukrajině putují nejen do České republiky desítky tisíc ukrajinských uprchlíků. Aktuálně jich je již zhruba 270 tisíc a další budou přibývat každým dnem. V tomto kontextu se nabízí otázka, jak je to vlastně na Ukrajině s očkováním?
Redakce PrahaIN.cz zjišťovala, zdali se občané mají obávat zhoršení situace v souvislosti s Covidem-19 a také jestli v České republice nehrozí výskyt dalších nemocí, které u nás byly díky povinnému očkování téměř vymýceny.
Na základě údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) má Ukrajina například čtvrtou nejvyšší incidenci tuberkulózy (TBC) v zemích evropského regionu WHO. V roce 2020 bylo v této válkou zmítané zemi diagnostikováno více než 17 tisíc nových případů této nemoci.
V letech 2017-2019 pak proběhla na Ukrajině rozsáhlá epidemie spalniček s více jak 100 tisíci hlášených případů a několika desítek úmrtí.
Dle slov epidemioložky Kateřiny Fabiánové ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je ale proočkovanost v určitých oblastech Ukrajiny nedostatečná i v případě dalších nemocí, jako je třeba záškrt, dětská přenosná obrna nebo zarděnky. Kontrola očkování by tak podle ní měla probíhat nejen u dětí, ale také u dospělé populace Ukrajinců, kteří míří do naší republiky.
Zatím je to pod kontrolou
„SZÚ vydal doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP k očkování osob, které budou pobývat na území České republiky v důsledku současné krize na Ukrajině. Naši praktičtí lékaři jsou instruováni, co mají vyšetřovat a jak mají proočkovávat, takže si myslím, že ta situace je relativně pod kontrolou,“ říká pro PrahaIN.cz Kateřina Fabiánová.
V České republice se při pravidelném očkování dětské populace aplikují vakcíny proti devíti infekcím, a to virové hepatitidě B, černému kašli, tetanu, záškrtu, poliu, heamophilu infuenzae typu b, spalničkám, zarděnkám a příušnicím. U rizikových novorozenců se pak očkuje také vakcínou proti tuberkulóze. Tu lze po poradě s lékařem aplikovat také u dětí do jednoho roku života.
Psali jsme
Covid již druhý den zpomaluje. Ve čtvrtek přibylo 8163 pozitivních případů, to je za poslední dva týdny nejnižší číslo ve všední den. Minulý…
Česko se v současné době řadí k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy. Podle plicních lékařů však může v dalších letech tento stav narušit právě migrační vlna, která se nyní valí přes Evropu v důsledku války na Ukrajině.
Nejvíce lidí s TBC je aktuálně v Praze – 83 z 337 nemocných. V metropoli ale došlo k meziročnímu poklesu, a to o 14 osob. Již od začátku migrační krize nabídli plicní lékaři uprchlíkům bezplatnou péči a při prohlídkách chtějí kontrolovat právě TBC. Toto upozornění přichází před Světovým dnem boje proti tuberkulóze, který proběhne ve čtvrtek.
Očkovat seniory a rizikové osoby
Co je tedy v těchto dnech v rámci opatření proti potencionálnímu šíření nemocí nejdůležitější? „Hlavně proočkovat starší a rizikové osoby proti onemocnění Covid-19. Dále je na místě dbát na provedení lékařské prohlídky před nástupem dětí do škol či rodičů do zaměstnání. Vznik lokálních ohnisek nákazy nelze vyloučit. Jsou ale nastaveny mechanismy, a to jak preventivní, tak i včasné reakce, jak tato ohniska rychle lokalizovat, identifikovat a nastavit adekvátní protiepidemická opatření k zabránění dalšího šíření onemocnění,“ vysvětluje epidemioložka Fabiánová.
Psali jsme
Poškozené silnice, omezený přístup k jídlu, vodě i zdravotnictví vzbuzuje obavy o zdravotní situaci na Ukrajině. Kromě covidu se v prostředí…