foto: Sarema (stejně jako ostatní foto v textu)/Zuzana Sladká
Po dvouměsíčních prázdninách děti opět usedly do školních lavic. Od prvního září se nezaplnily jen školní třídy, ale rozběhnou se naplno nejrůznější zájmové kroužky, sportovní kluby a tréninky. Jak své ratolesti na intenzivnější sportovní výkony připravit, radí sportovní fyzioterapeutka z Rehabilitačního centra SAREMA Zuzana Sladká.
Nepřetěžujte děti v období růstu. Pro menší děti je podle odborníků důležitá symetrická aktivita, rozvíjející všestrannost - sílu, obratnost, koordinaci, vytrvalost, výbušnost, zaujme je trénink formou her a soutěží. Děti by měly mít děti v týdenním programu alespoň jeden volný den bez jakékoli aktivity či povinnosti.
Posilování dětí do 15 let je vhodné pouze s váhou vlastního těla, potom již můžete používat závaží nebo činky. „V období akcelerace růstu dejte pozor na dávkování sportovní zátěže. Kosti jsou v místech růstových plotének měkčí, v těchto místech dochází k tahovému působení svalů různými směry, tím dochází k výskytu růstových bolestí, ruptur šlach, zánětlivých výrůstků a podobně. Při výskytu obtíží je vhodná konzultace s odborníkem, snížení zátěže a zařazení kompenzačních cvičení a regeneračních procedur,“ vysvětluje možná rizika při sportu fyzioterapeutka a upozorňuje: „Pokud má dítě každý den nějaký kroužek, spíše to vypadá, že si rodiče prostřednictvím potomka plní vlastní vysněné sportovní úspěchy. Určitě na mladý organismus neklaďte přehnané nároky.“

Jednostrannou zátěž kompenzujte
Experti také nabádají rodiče, aby dávali pozor na jednostrannou zátěž, která vzniká například při hokeji či tenisu. Při takovém přetížení dochází k různým dysbalancím a asymetriím. „Po sportu je nutné věnovat dostatek času speciálnímu tréninku s vhodnou kompenzační aktivitou, jako je jóga, pilates, individuální fyzioterapie či jiné symetricky odlehčující cvičení,“ radí fyzioterapeutka Zuzana Sladká z rehabilitačního centra SAREMA. Velmi oblíbenými kompenzačními pomůckami jsou podle ní masážní válečky, míčky, pistole či odporové gumičky.
Každé sportovní aktivitě musí předcházet zahřátí organismu, po výkonu je naopak potřebné závěrečné zklidnění, například statický strečink. Rodiče by měli klást důraz na kvalitní vybavení, obuv, funkční oblečení a doplňky ve smyslu chráničů, ochranné helmy a podobně. Zároveň je nutné dbát na vyváženou a kvalitní výživu, protože rostoucí a zároveň sportující organismus má velkou spotřebu energie.
Psali jsme
Po vzoru zahraničních klinik, které se zaměřují na léčbu závislostí komplexně, otevírá známý český adiktolog a psycholog Aleš Kuda soukromé…
Psali jsme
NA VLASTNÍ KŮŽI Znáte ten pocit, když chcete udělat něco, o co dlouhou dobu usilujete. Někdy stačí jen sebrat odvahu a bouchnout do stolu.…