Jak se jí u Válka na ministerstvu. Levně

13. 05. 202318:33
Jak se jí u Válka na ministerstvu. Levně
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Prodejní automat v budově Ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo zemědělství už před nějakou dobou v diskuzi s Ministerstvem zdravotnictví zavedlo vyhlášku, která nařizuje provozovatelům restaurací smažit pokrmy při maximální teplotě 180 stupňů Celsia. Především pak Ministerstvo zdravotnictví je bráno, jako symbol zdravého životního stylu.

Tento rezort by tak měl logicky podporovat zdravý životní styl. A standardně se tak děje. Ministerstvo například začalo spolupracovat s organizací RunCzech, jíž šéfuje italský rodák Carlo Capalbo a pod taktovkou má třeba Pražský maraton.

I ministr zdravotnictví Vlastimil Válek poznamenal, že běhání je nejlevnější, nejúčinnější, nejrychlejší a nejefektivnější cesta, jak zvýšit zdraví populace.

„Jakýkoli sport a běhání, ať už je to pomalé, rychlé běhání, závody, různé soutěže, všechno toto dramaticky zvyšuje zdraví populace. Proto i já zkouším běhat. Musel jsem si koupit speciální boty pro běžce s nadváhou. Jsem nesmírně rád, že máme tu čest být záštitou této akce. Doufám, že běžců bude přibývat. Po covidu už můžeme běhat bez roušek a můžeme běhat i mezi okresy. Není žádný důvod neběhat, pojďme do toho,“ řekl Válek.

Levně a nezdravě

Kdo by ale čekal, že na Ministerstvu zdravotnictví je k dispozici pouze zdravé jídlo, mýlil by se. I tady je totiž prodejní automat, který nabízí stravu, která je od zdravého životního stylu na míle vzdálená.

I zde si zaměstnanci mohou zakoupit celou řadu colových limonád. Od klasické Coca-Coly až po její verzi bez cukru i s vanilkovou příchutí. Nechybí ani Pepsi, a to včetně citrónové a mangové verze. Energetickými drinky a dalšími sladkými limonády automat „přetéká“.

Na Ministerstvu zdravotnictví si lze vybrat i z osmi druhů balených baget

A kdo by chtěl teplý oběd, v automatu si může zakoupit i instantní polévku, kterou znají především studenti pod pojmenováním „čínská polívka“.

Co nás ale ještě zaujalo, to jsou ceny. Ty jsou mnohem nižší než v ostatních automatech.

Zmiňované bagety od značky Simply Fresh ze společnosti Hamé naleznete v obchodech v různých cenových hladinách, většinou v cenách kolem sedmdesáti korun. Například bageta Pořez v obchodě Žabka stojí 71,90. Na Ministerstvu zdravotnictví jsou všechny bez výjimky za 48 korun.

I plechovky limonád jsou za příznivější částky. Začínají na osmnácti korunách. Energetický drink Red Bull vyjde na 36 korun, půllitrový Semtex je za třicet.

 

Automat na Ministerstvu zdravotnictví. Zdroj: PrahaIN.cz

Cenově příznivé produkty ovšem nejsou z důvodu výhod pro státní instituci, nýbrž výběrem dodavatele. Automat totiž provozuje společnost Automaty Praha, kterou vedou manželé Podlipští. Rodinná firma má prý všeobecně nízké ceny a pro Ministerstvo zdravotnictví se nejedná o žádnou výjimku.

„Ceny máme všude stejné. Tím, že jsme rodinná firma, tak máme nízké ceny. Nikdo nás nedotuje, je to jenom tím, že naše firma jsme pouze já a manželka. Nikoho nezaměstnáváme, a proto jsme tak levní. Automaty provozujeme po Praze a středních Čechách,“ sdělil redakci jednatel společnosti Jan Podlipský.

Válek si prosadil jídelnu i se zdravou stravou 

Ptali jsme se i na tiskovém oddělení Ministerstva zdravotnictví. Zajímalo nás, jaké mají zaměstnanci kromě automatu další možnosti stravování.

Resort má jídelnu, o jejíž návrat se prý zasloužil Vlastimil Válek.

„Když jsme s panem ministrem 17. prosince 2021 nastoupili, ten den skončila činnost jídelny zde. Pan ministr chtěl, aby se obnovila činnost jídelny, která zde byla pro potřeby zaměstnanců. To se povedlo v druhé části loňského roku. Nyní je to zajišťováno spolu s nemocnicí Bulovka a každý zaměstnanec si může vybrat z několika jídel, která jsou na váhu. Je s tím velká spokojenost,“ popsal serveru PrahaIN.cz tiskový mluvčí Ondřej Jakob.

Podle něj je v jídelně i celá řada zdravých jídel. 

„Není to, že byste dostali jedno jídlo. Je na vás, co si na talíř dáte. Každý den tady jsou jídla, která jsou zdravá, třeba vařená brokolice, je tu i salátový bar. Je to obrovská výhoda a osobně jsem to nikdy v životě nezažil. Snažíme se, aby strava byla zdravá,“ dodal mluvčí Ministerstva zdravotnictví. 

Podle Ondřeje Jakoba je automat využíván středně. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných