Jaroslav Dušek: Objetí může změnit život

08. 02. 202317:32
Jaroslav Dušek: Objetí může změnit život
foto: Viliam Poltikovič, Nový Fénix/Jaroslav Dušek

Lidské dotyky jsou neodmyslitelnou součástí mezilidských vztahů. Jejich prostřednictvím se lidé dorozumívají beze slov. Mají však tyto doteky a objetí tak silnou moc? Proč vůbec máme vyhledávat lidskou náruč? Ptali jsme se, co za tím stojí.

Když se necítíme dobře, pomáhá každému něco jiného. Většina lidí se však shoduje na tom, že objetí partnera či rodinných příslušníků a kamarádů proti úzkostným stavům pomáhá. 

Objímání přináší pozitivní emoce

„Objímání je pozitivní technika, není to třeba chápat nijak rizikově. Ale zase jsou i lidé, kteří si tyto intimní kontakty nepřejí. Nejsou s nimi emočně za dobře, ale to jsou spíše patologické věci. Normálně je to v podstatě pozitivní záležitost, která se vždycky hodí. Ikdyž je člověku dobře a nemá žádný problém, nebo když je člověk smutný a sám, tak mu bývá lépe, když se někoho dotkne nebo obejme s někým. Tím se jeho život může obohatit,“ uvedl pro redakci PrahaIN.cz známý český sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Deník Independent však zveřejnil studii, která tvrdí, že objímání snižuje stres. U mužů to však není stejně jako u žen. U žen je dle průzkumu naznačeno, že jim před vstupem do stresových situací, jako jsou zkoušky, prezentace v práci či důležité schůzky, pomáhá objetí svých partnerů. Po objetí lépe zvládají tyto stresové momenty.

Romantické mazlení s partnerem tak prý snižuje biologickou reakci na stres. Pomocí měření kortizolu ve slinách došli vědci k závěru, že účinek objetí je specifický především pro ženy, nikoliv pro muže. 

Jaroslav Dušek pro PrahaIN.cz uvedl, že se setkal s případem ženy, která za celý život nikoho neobjala. Pak jednoho dne objala svou matku a zcela to pozměnilo jejich dosavadní vztah. 

Období po pandemii covidu-19 je specifické i velkým nárůstem lidí s psychickými problémy. Dle studií má covid psychický dopad na každého třetího člověka. Často se jedná o deprese, úzkostné stavy a panické ataky. Dle zpovědi několika psychologů a psychoterapeutů se nárůst jejich pacientů po pandemii rapidně zvýšil.  

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných