foto: Pixabay.com licence/Těhotenství, ilustrační foto
PrahaIN.cz měla možnost hovořit s vysokoškolskou studentkou, která si už od prvního ročníku přivydělává jako chůva. Měla štěstí. Jako první se dostala do dobře situované rodiny manažera poradenské firmy. Oproti průměrné mzdě na úrovni 250 korun si vydělá až tisícovku za jednu hodinu hlídání.
Jak nám řekla, určitě se nejedná o standard. Záleží prý na rodině, na dětech a taky na tom, jak si vzájemně sedne s rodiči. Žádný vyloženě negativní zážitek nemá. Nepřemýšlí ani nad tím, jestli je práce chůvy vhodná, nebo nevhodná. V budoucnu si chce každopádně otevřít firmu a tomuto oboru se věnovat na plný úvazek.
„Poptávek mám hodně. Několika svým spolužačkám jsem domluvila práci, když potřebovaly peníze. Rodiče nám moc nepřispívají, sami se museli uskrovnit, když jsem šla studovat do Prahy, takže jsem zvyklá pracovat,“ řekla tato chůva pro PrahaIN.cz
Redakce současně zjišťovala, jestli jsou v tomto odvětví nějaké trendy.
Asi nejpozoruhodnější je ten, o němž pohovořil zakladatel serveru Hlídačky.cz Petr Šigut.
Psali jsme
Odborníky zaskočila informace, že známý lék antabus zřejmě na několik měsíců zmizí z České republiky. Společnost, která lék dodává na odborná…
Důvodů může být víc
„Máme i poptávky maminek, které jsou ještě těhotné a už hledají hlídačku, aby měly někoho k ruce v prvních měsících,“ řekl redakci. O tomto případu studentka, s níž jsme jako první hovořili, neslyšela. Věnuje se dětem předškolního věku, zhruba od čtyř let.
Jak ale dodává Šigut, „jsou to spíše případy, kdy maminka už jedno dítě má, tak aby se jim zvládla věnovat oběma.“
Dalším případem podobně nezvyklé žádosti může být stav, kdy je maminka dlouhodobě nemocná a nemůže se spolehnout na pomoc rodiny.
Ne všude je to ale zvykem.
„Hlídáme děti až od ukončeného 4. měsíce věku. Jde o povinná očkování a období, kdy už má dítě nějaký režim,“ vysvětlila pro PrahaIN.cz Jana Jež ze společnosti Beebi. Profesionální hlídání dětí od novorozenců po předškoláky nabízí v Praze a přilehlém okolí.
Chůvu můžete sehnat velice rychle. Pomohou v tom jak specializované servery, tak reference. Není výjimkou, aby se na jednu „tetu“ sešlo několik stovek kladných hodnocení. V případě, že vám ani tato možnost nevyhovuje, máte na výběr buďto specializovanou firmu anebo zkušenost svých známých.
Co všechno si můžete u chůvy vybrat?
- prvním kritériem je věk, pohybuje se obvykle od osmnácti let do 60+
- další důležitou podmínkou je cena, najdete chůvy za 60 korun, stejně jako násobně dražší
- chůva může pomáhat taky v domácnosti, může pečovat o seniora
- jazyková vybavenost je rovněž na vysoké úrovni a postihuje většinu světových řečí
- chůvy se starají o nemluvňata, batolata, předškoláky i dospívající mládež
- chůvy mohou mít vyšší vzdělání i kurz první pomoci
- mohou mít zkušenosti s alergiky, astmatiky, dětmi s poruchami autistického spektra
- časová vytíženost se pohybuje v řádech desítek hodin týdně
Info: otevřené zdroje
|
Matka musí být s potomkem
Že dítě patří k matce a ta by u něho měla zůstat a věnovat se mu, řekl serveru PrahaIN.cz psychiatr Radkin Honzák.
„Děťátko se narodí a z pohodlného parazitování v děloze je vypuzeno za nemalého stresu do života na Zemi. Novorozenec není blbeček, který prostě nasává podněty prostředí, ale dobře naprogramovaný tvor, který mnoha zpětnovazebnými signály vytváří připoutávací vazbu k matce, která na ně přírodou vybavenými odpověďmi reaguje. K matce! Protože s ní prožil již devět měsíců svého vývoje. Od jistého stupně vnímal její radosti i stresy. Ona ho porodila a předala mu svoji mikrobiální výbavu. První dva až tři roky v mateřské péči se učí dítě znát svoji cenu a bezpečí světa. Na to příroda vybavila matku i dítě složitým programem,” prohlásil Radkin Honzák.
„Stejná idiocie, jako je vrazit dítě do tří let do děcáku, je vrazit dítě v této době osobě mužského pohlaví. My (muži) nemáme ta čidla, která nás přimějí správně reagovat na potřeby dítěte. Co já vím, je jen jeden druh opic, kde sameček může (i s kojením) plně nahradit matku. My k nim nepatříme," uzavřel psychiatr.