foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Cigareta, ilustrační foto
Celosvětový výzkum s názvem GYTS (Global Youth Tobacco Survey – Mezinárodní šetření užívání tabáku mezi mladistvými), který je zaměřený na užívání tabáku a nikotinu mezi žáky ve věku 13 až 15 let, proběhl v roce 2022 v České republice za účasti Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Výzkum se koná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC).
Jak se uvádí v tiskové zprávě SZÚ, výzkum kromě monitoringu vlastního užívání tabáku či nikotinu, zjišťuje i znalosti a postoje dětí k tabákovým výrobkům, pasivnímu kouření nebo vlivu médií a reklamy.
Výsledky studie poskytují ucelená data ohledně užívání tabáku a nikotinu mezi dětmi a mládeží a slouží pro tvorbu preventivních a výchovných programů a následné měření jejich účinnosti.
Elektronické cigarety škodí zdraví
Elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák se nejen mezi mládeží těší pověsti, že tyto výrobky jsou na rozdíl od klasických cigaret méně škodlivé, ale není tomu tak.
„Zahřívané tabákové výrobky produkují emise škodlivých chemikálií, včetně nikotinu, pevných částic, benzenu, akroleinu a nitrosaminů specifických pro tabák. Úrovně těchto emisí, přestože jsou nižší než u tradičních cigaret, jsou potenciálně škodlivé nejen pro kardiovaskulární zdraví,“ upozorňuje MUDr. Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.
Psali jsme
Česko zasáhlo nový fenomén. Jednorázové elektronické cigarety. Rovných 600 potáhnutí z vyvoněných plastových e-cigaret za 169 korun. S nikotinem,…
Výsledky výzkumu
Výzkum GYTS používá standardní základní dotazník, výběr vzorku a protokol pro sběr dat. První šetření v České republice proběhlo v roce 2002. Otázky dotazníku vyplňují žáci sami do odpovědního listu, který je přizpůsoben ke skenování a je anonymní, aby byla zajištěna jeho důvěrnost.
V loňském roce se jej zúčastnilo celkem 3.190 žáků ve věku 13 až 15 let. U většiny typů zkoumaných cigaretových a nikotinových výrobků byly aktivnějšími uživateli dívky.
Z výzkumu vyplývá, že v době jeho vzniku 21,5 procenta žáků, z toho 19 procent chlapců a 24,1 procent dívek, užívalo nějaký tabákový výrobek. Cigarety kouřilo 11,2 procenta žáků, z toho 9 procent chlapců a 13,6 procent dívek.
Bezdýmý tabák, tedy jeho šňupací nebo žvýkací variantu, užívalo 7,6 procent žáků, z toho 7,8 procent chlapců a 7,3 procent dívek. Zahřívaný tabák užívalo 10,9 procent žáků, z toho 8,3 procent chlapců a 13,8 procent dívek.
Elektronické cigarety užívalo 21,4 procent žáků, z toho 18,3 procent chlapců a 24,7 procent dívek. Nikotinové sáčky užívalo 8,1 procent žáků, z toho 8,4 procent chlapců a 7,7 procent dívek.
Zákaz prodeje nikotinových sáčků
V lednu letošního roku schválil český Parlament zákaz prodeje nikotinových sáčků dětem a mladistvým do osmnácti let, který již aktuálně platí nejen pro klasické obchody, ale také pro prodejní automaty a pro e-shopy.
Tabákový průmysl v reakci na zpřísňování pravidel pro výrobu a prodej klasických cigaret, které spolu s větším povědomím veřejnosti o rizicích spojených s kouřením vedou k poklesu jejich prodeje, podporuje zavádění alternativních produktů včetně elektronických cigaret a zahřívaných tabákových výrobků.
„Vysoká prevalence užívání tabáku spolu s přísnější regulací klasických cigaret mohou vést k přesunu kuřáků k alternativním a novým tabákovým produktům, které jsou obzvlášť pro mladistvé uživatele lákavé. WHO proto doporučuje nové a alternativní produkty zakázat do doby, než budou k dispozici důkazy o nižší škodlivosti, případně tyto produkty regulovat stejně jako klasické tabákové výrobky,“ uvedla Zsofia Pusztai, vedoucí Kanceláře WHO v Česku.