Komentáře o postavě Ewy Farne otřásly i lékařkou

01. 06. 202305:26
Komentáře o postavě Ewy Farne otřásly i lékařkou
foto: Commons.wikimedia.org/ Piotr Bieniecki / www.fototeo.pl/Ewa Farna na koncertě v roce 2017

Před týdnem se PrahaIN.cz zaměřila na modelku Simonu Krainovou. Zajímali jsme se zejména o komentáře na sociálních sítích. Často jsou velice nemístné, zlé a agresivní. Krainová se je snaží přecházet. Opakovaně se k takzvaným haterům vyjádřila.

Uvedla například, že člověk by si měl cenit vlastní identity. Článek vyvolal značný zájem. Na redakci se obrátilo několik pisatelů s tím, že podobným útokům čelili také. Jiní zmínili podobné ataky vůči zpěvačce Ewě Farne.

Dali jsme si práci a prošli několik stovek komentářů, které se objevily na jejím profilu na sociální síti Facebook. Zde má třinecká rodačka a držitelka řady hudebních cen přes 850 tisíc sledujících. Další šly dohledat prostřednictvím příspěvků.

Některé příspěvky se nám zdály za hranou. Věnovaly se výhradně její postavě. Uveřejňovat je nebudeme. Poskytli jsme je ovšem lékařce Heleně Weissové. Na dopady tohoto chování „fanoušků“ jsme se zeptali také psycholožky a ředitelky ambulantní pražské kliniky NEO Centrum Markéty Čermákové.

„Úplně se mi sevřelo srdce. Zažila jsem to ještě za minulého režimu několikrát. Dívky dostaly sodu, že jsou tlusté, většinou od svých kluků nebo ve škole. Jak to končilo? Končily u nás s kolapsy, přestaly jim fungovat ledviny,“ uvedla doktorka Weissová. „Pracovala jsem tehdy v Praze. Přivezli asi sedmnáctiletou holku. Přítel se jí ustavičně posmíval, že má velký zadek. Měli jsme co dělat, abychom jí z toho dostali po tělesné stránce. Nechtěla jsem si to připouštět, ale bylo mi z toho celého do breku. Nakonec jsem se obrátila na školu a toho jejího přítele si nechala zavolat do ordinace. Koukal na mě, co se děje. Ubalila jsem mu okamžitě takovou facku, že se chytil stěny. Zeptala jsem se, jestli ví, za co to bylo. Mlčel. Tak jsem ho chytla za rukáv a doslova odtáhla na pokoj, kde ležela na kapačkách jeho dívka. Hoch se rozbrečel. Jmenoval se Radek, ona byla Eva, bylo jim sedmnáct, všechno dobře dopadlo. Ale ty komentáře o tom, co píšou paní Farne, jsou odporné,“ doplnila zkušená zdravotnice pro PrahaIN.cz.

Těžkosti pro psychiku

Je pravdou, že na lidskou psychiku mohou mít podobná slova abnormální dopad.

„Nikdo nemáme rádi, když nás ostatní kritizují, obzvlášť pokud je to za něco, co nemůžeme změnit, nebo jen velmi obtížně. Opakované útoky či kritika jsou pro každého zraňující. Záleží pak nejen na tom, jak moc je kritizovaný silnou osobností, ale i na tom, jak je pro něj daná oblast citlivá či v jaké aktuální životní situaci se nachází. Někdo to v určitém kontextu takzvaně ustojí, někdo hůře. Zlé komentáře, obzvlášť k tak intimní věci, jakou je náš vzhled, mohou ranit každého. Navíc dehonestující komentáře ve veřejném prostoru neohrožují pouze adresáta - ovlivňují obecnou kulturu vyjadřování a mohou posouvat hranice toho, co a jakým způsobem je či není v pořádku vyjádřit. A to mi přijde ještě nebezpečnější,“ řekla pro PrahaIN.cz psycholožka a psychoterapeutka Markéta Čermáková, ředitelka ambulantní pražské kliniky NEO Centrum. Podle ní má na soukromí právo každý člověk.

„I když mnozí tvrdí, že veřejně známé osobnosti ho svým vstupem na scénu dobrovolně ztrácejí. Když je něčí soukromí neustále narušováno a on je neustále kritizován, je to obrovská zátěž. Není se co divit, když se pak někdo rozhodne přestat se podobným nárokům vystavovat.  Odolnost vůči invektivám se dá do určité míry trénovat a posilovat. Nemyslím si, že naprostá odolnost vůči výpadům některých komentátorů musí nutně být součástí toho, co musí celebrity snášet, byť asi každý, kdo do veřejného prostoru vstupuje, musí počítat s tím, že ne všechny odezvy na něj budou kladné. Je to ale také známka celkové kultury společnosti, co je ještě v normě a co už přes čáru,“ doplnila.

Z předávání Eska Music Awards 2011, zdroj: //commons.wikimedia.org - Piotr Drabik

Zpěvačka se vyjadřovat nechtěla

Lékařka Weissová vidí příčinu tohoto chování u pisatelů. „Podívejte, to je tak. Když nám za mlada někdo na fakultě řekl, že jsme takové nebo makové, tak jsme ho poslali k šípku a bylo vyřízeno. Jenomže my toho člověka viděli a vnímali. Anonymní komentáře, které jsem četla, jsou jiný druh komunikace, pro mě neznámý. Nevím, proč nějaký pan Fedor píše, že je paní Farna tlustá jako on, proč důchodce, jak tady vidím, Lacek píše o tlusté krávě? Co je mu vůbec do toho, ať hubne sám a nestará se o jiné,“ doplňuje lékařka s tím, že ale rozumí tomu, že není snadné se od těchto napadávání oprostit.

„Lidé, kteří jsou spokojeni sami se sebou, budou mít tendenci kritizovat či komentovat pouze věci, které se jich nějak osobně týkají, respektive které je nějak ovlivňují,“ uzavírá psycholožka Markéta Čermáková.

PrahaIN.cz žádala o vyjádření i samotnou zpěvačku. Chtěli jsme vědět, jak k těmto komentářům přistupuje, zdali je maže, odpovídá na ně nebo je přechází. Její reakce totiž může vzhledem k počtu fanoušků na Facebooku (ZDE) pomoci i jiným takto napadaným lidem.

Ewa Farna nic komentovat nechtěla.

„Ne, ne, díky,“ sdělil redakci její manažer Pavel Trojan.

S redakčním přispěním Boba Ashera.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných