foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Kouření
Pneumologové vyzývají k preventivním opatřením, a to především k prohlídkám dýchacího ústrojí. Speciální program pomáhá se včasným objevením rakoviny plic hlavně u kuřáků mezi 55. až 74. rokem. Především u těch, kteří kouří dvacet let dvacet cigaret denně, nebo deset let čtyřicet cigaret za den, jak je uvedeno v tiskové zprávě zaslané médiím.
Včasné zachycení tvorby nádoru na plicích může znamenat operativní odstranění. Pokud však v časnému odhalení nedojde, nádor mnohdy již operativně odstranit nelze. „Plicní karcinom je onemocnění, které pokud se zobrazí na rentgenu nebo se projeví klinickými potížemi, bývá nejčastěji již v pokročilém stadiu, kde již není možná radikální léčba. Pacienty je proto důležité vyšetřit včas a zachytit nádor ve fázi, kdy jej lze operativně odstranit,“ uvádí MUDr. Pavlína Kopecká v tiskové zprávě.
K preventivním vyšetřením patří rentgen, spirometrické vyšetření ale také výpočetní tomografie CT. Prohlídky jsou bezbolestné a zájemci na ně dostanou žádanky od svých praktických lékařů. Pokud kontrola vyjde v pořádku, další bude následovat až za rok. Podobně je tomu u preventivního vyšetření rakoviny prsu, kdy se od 45. roku věku chodí na vyšetření každé dva roky.
„Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu z těch, u nichž se objeví. Zákeřnost nemoci spočívá v jejím ‚tichém‘ postupu, nebolí a lidé s už jasnými příznaky k nám přicházejí pozdě. V 85 procentech případů již nelze nádor operativně odstranit. Osm z deseti nemocných tak umírá zbytečně,“ vysvětluje v tiskové zprávě doktorka Martina Koziar Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti.
Každým rokem rakovinou plic onemocní přibližně 6 500 Čechů, a v 90 procentech je příčinou kouření. 85 procent pacientů však umírá zbytečně, hlavně proto, že se na rakovinu přišlo pozdě. I v reakci na tato data odstartoval 1. ledna 2022 program na časný záchyt rakoviny plic. Veškeré informace o tomto projektu naleznete na webových stránkách www.prevenceproplice.cz, kde naleznete i video, které shrnuje nejdůležitější informace.
Mazi příznaky rakoviny plic patří špatné dýchání, zadýchanost, dušnost, změna charakteru kašle, opakující se záněty plic, bolesti svalů, únava, chrapot, neurologické poruchy, problémy s polykáním, otoky obličeje a horních končetin. Jak se uvádí na webu mojezdravi.cz.
U rakoviny plic je největší komplikací to, že o sobě nedává ve svých počátcích vědět. Většina lidí dorazí s problémy až ve chvíli, kdy už je pozdě a léčba se stává velmi složitou. Prevence je tudíž velmi důležitá a neměla by být opomíjena.
Psali jsme
Prestižní ocenění EU Health Award 2021 si v Bruselu převzala nezisková organizace Loono. Kampaň #prsakoule se umístila na 3. místě v kategorii…
Psali jsme
Léto žene teploty nad třicet stupňů a lidi houfně míří k vodním plochám a do slunečních paprsků. Jenže slunce nemusí být jen přítel, ale…