foto: Zdeněk Strnad/PrahaIN.cz/Automay na kratom.
KOMENTÁŘ: Zatímco alkohol si u nás děti koupí jen velmi obtížně, u kratomu jim stačí zajít v Praze s penězi do téměř libovolného nákupního centra.
Jako nejnebezpečnější drogu vyhodnotila Globální komise pro drogovou politiku v roce 2019 alkohol, a pochybuju, že se od té doby něco změnilo. Do celkového skóre se počítala jak škoda, kterou uživatelé způsobují sami sobě, ať už se jedná o poškození duševního či fyzického zdraví, riziko nemocí a smrti či snížení životní úrovně, ale také škody způsobené ostatním, například zločinnost, likvidaci rodinných vztahů nebo ekonomické dopady. Pro zajímavost: Heroin se umístil až na druhém místě, následoval crack, metamfetamin (v Česku dobře známý perník), kokain, a až na šestém místě tabák.

Kratom je v současné době dostupný komukoliv, i dětem. Foto: PrahaIN.cz/Zdeněk Strnad.
S regulací psychotropních látek a tvrdých drog má tedy díky svému liberálnímu vztahu k alkoholu Česko desítky let dlouhou zkušenost. Nejnebezpečnější droga na světě je součástí naší národní kultury stovky let, a naučili jsme se s ní žít. V nejrůznějších alkoholických žebříčcích vedeme legrační statistiky, například Praha má podle informací serveru Forbes rekord téměř 48 hospod na 100.000 obyvatel, každý Čech vypije ročně 270 piv (opět světový rekord), a ročně u nás v přímém důsledku konzumace alkoholu zemře 6500 osob (detaily ZDE).
To, že prostřednictvím regulace dokážeme horkotěžko udržet alkohol na uzdě, je výsledkem složité soustavy právních dohod a nastavení, které vymezují místa a způsob prodej a také přesně definují, co můžete a nemůžete pod vlivem alkoholu dělat. Asi každý se shodneme, že třeba sex po dvou skleničkách vína může být super, ale sednout si za volant a vézt děti ze školy už tak super nebude. A co je nejdůležitější: Zakazují prodej alkoholu mladistvým.
Psali jsme
Krize vymknutá z kloubů šílí, ceny stoupají, lidé se propadají do dluhových pastí a přemýšlí, z čeho zaplatí několikanásobné zálohy na energie.…
A konečně se dostáváme k meritu věci. V poslední době se začíná hodně mluvit o kratomu. Drcený prášek z listů asijské rostliny mitragyna speciosa sice Česko a Prahu speciálně zaplavuje už několik let, mluvit se o něm začalo ale až v poslední době. I když je kratom oproti alkoholu mizivě nebezpečný, psychoaktivní účinky určitě má – v menších dávkách funguje jako relaxační nápoj, ve větších jako stimulant. Jenže psychoaktivní látky jakéhokoliv typu prostě dětem do ruky nepatří, a zatímco láhev vodky jim žádný příčetný obchodník ani výčepní neprodá, pro kratom stačí zajít do jednoho z mnoha automatů, kterých jsou po Praze desítky, zvláště v obchodních centrech. Nebo odepsat na kterýkoliv z inzerátů, kterých je plný internet. A tam se vás nikdo na věk ptát nebude.
Existují dva způsoby, jak pokračovat. Můžeme pokrytecky kratom zakázat, nebo můžeme nastavit regulaci tak, aby se minimalizovaly rizikové dopady a stát získal aspoň nějakou kontrolu nad tím, kdo co a jak vlastně prodává. Pokud kratom zakážeme, odkážeme jej jako všechny ostatní tvrdé drogy (s výjimkou legálního alkoholu) do černé zóny, bude se dále prodávat na černém trhu.

Stačí si zajít do některého z mnoha obchodních center, kde jej lze koupit v automatu. Foto: PrahaIN.cz/Zdeněk Strnad.
„Koncový produkt může například obsahovat nedovolené množství těžkých kovů, pesticidů, plísní a podobně,“ říká Janka Michailidu, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. „Dospělí, kteří se rozhodnou podstoupit rizika užívání kratomu, by měli být chráněni. Nikdo taky nemůže prodávat cigarety, které jsou prolezlé plísní.“
Já osobně jsem kratom zkusil. Dal mi ho ochutnat kamarád, který ho přivezl přímo z jihovýchodní Asie. Nechutnalo mi to, až příliš to chutí připomíná čaj matcha, který nesnáším.
Ale existují lidé, kterým to chutná a pro které je šálek kratomu zdravějším způsobem relaxace než pátečních deset piv a šest panáků. A právě kvůli těmto lidem potřebuje kratom přísnou regulaci. Jak jsme zmínili výše: Je potřeba definovat místa, kde se může prodávat, komu se může prodávat, a hlavně jakým způsobem. A jsem si jistý, že automaty v nákupních centrech to nejsou. A prohibice také ne.
Rozhovor a podcast na téma Kratom v Česku a Praze přineseme příští týden ve spolupráci se sesterským magazínem Flowee. Budeme si povídat s Viktorem Mravčíkem, poradcem národního koordinátora pro protidrogovou politiku a ředitelem výzkumu a vzdělávání ve Společnosti Podané ruce, o.p.s.