foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Lázně Luhačovice
Novela zákona o místních poplatcích počítá s tím, že hospitalizovaní lázeňští hosté budou muset ve zdravotnických zařízeních platit poplatek za ubytování, stejně jako běžní turisté. Osvobozené ale i nadále zůstanou osoby v odborných léčebnách či rehabilitačních centrech.
Podle informací z tiskové zprávy České unie cestovního ruchu ale lázeňství stále trpí na následky pandemie covidu, kdy se cestovní ruch téměř zastavil. V důsledku inflace a války navíc v lázních ubývá hostů. Zavedení poplatku i pro hospitalizované v režimu komplexní lázeňské péče by tak mohlo českému lázeňství zasadit poslední ránu.
Novela zákona číslo 565/1995 o místních poplatcích obsahuje zavedení povinnosti platit poplatek za ubytování lázeňským hostům v režimu komplexní péče ve stejné výši, jako ho musí platit běžní turisté samoplátci. Je to navíc diskriminační, protože lidé se srovnatelnými zdravotními obtížemi hospitalizovaní v odborných léčebnách a rehabilitačních ústavech zůstanou od poplatku osvobozeni.
Wellness je něco jiného než léčebný pobyt
„Je nutné nezaměňovat léčící se nemocné s ostatními hosty lázní a léčebné lázně s hotely v lázeňských městech. Wellness je něco zcela odlišného od léčebných pobytů, ostatně ani nepožívá ochrany nulové sazby DPH. Pacienti, jejichž pobyt je hrazen ze zdravotního pojištění, musí zůstat osvobozeni od poplatku za ubytování,“ zdůraznil Jakub Juračka, předseda výboru České unie cestovního ruchu.
Lázeňství je navíc velice specifické odvětví, které se pohybuje právě na pomezí zdravotnictví a turismu. Do státní kasy navíc lázeňská města každoročně přinášejí nemalé peníze a zároveň poskytují velké množství pracovních míst a přidružených podnikání.
Změna se dotkne těch, kdo léčbu potřebují
Připravované opatření Ministerstva financí zdraží pobyty v lázních těm pacientům, kteří to potřebují ze zdravotních důvodů. Toto opatření by tak mohlo snížit návštěvnost lázeňských zařízení. Ta se navíc ještě stále potýkají s důsledky pandemie a propadem zájmu hostů.
„Změna současné úpravy je žádoucí, ovšem ve smyslu vymezení účelu využití vybraných poplatků. Dnes lázně financují údržbu i rozvoj lázeňské infrastruktury, kterou poté bezplatně využívá veřejnost i hosté konkurenčních ubytovatelů. Nehledě na to, že stále chybí systematická kontrola výběru poplatku za ubytování,“ dodal Juračka.
Psali jsme
Oblíbené koupaliště Petynka v pražských Střešovicích je připraveno na novou sezónu. Dveře ale návštěvníkům letos kvůli nepříznivým předpovědím…
Za pobyt až o 1.400 korun víc
Poplatek je v současné době stanoven na maximální částku 50 korun za den a platí ho všichni, kdo se chtějí v českých lázních ubytovat. Pro plně hrazené lázeňské pobyty, které trvají většinou 21 nebo 28 dní, by tak pacienti připlatili až 1.400 korun za pobyt.
I tak si ale většina pacientů v komplexní péči za pobyt v lázních připlácí. Zcela pojišťovnou hrazený je totiž pobyt pouze ve dvoulůžkových pokojích v hotelích nejnižší třídy. Příplatky za luxusnější pokoj nebo hotel s více službami přitom mohou činit až 20 tisíc korun.
Týden v lázních vyjde asi na 10 tisíc
Lázeňský pobyt vyjde samoplátce asi na 10 tisíc korun za týden, záleží ale samozřejmě na úrovni ubytování i množství lázeňských procedur. V nabídce je množství tematických pobytů se zaměřením na odpočinek, sport nebo například zdraví. Většina lázeňských hotelů nabízí ubytování se snídaní, polopenzí či plnou penzí.
Lázeňskou kůru jsme sami vyzkoušeli, konkrétně v největších moravských lázních Luhačovice. Za cenu podobnou týdennímu pobytu v Egyptě se nám dostalo několika lázeňských procedur včetně koupele ve Vincentce, masáže nebo bublinové koupele.
Většina hostů si pobyt platí sama, mladí jezdí jen na víkend
Většina místních hostů spadala v době naší návštěvy do kategorie samoplátců, popřípadě hostů, jejichž pobyt hradí pojišťovna pouze částečně. Těch by se změny v zákoně o místních poplatcích nedotkly. Padesátikorunu denně navíc by prý asi ještě obětovali, i tak si ale na zdražování lázeňské péče stěžují.
Většinovou klientelou Luhačovic jsou senioři. Právě jim je uzpůsoben chod celých lázní i doprovodný program jednotlivých lázeňských domů. Mladí turisté přijíždějí, dle informací, které nám poskytla jedna ze zaměstnankyň, spíše na víkendové pobyty, případně jednodenní návštěvy.
Na území České republiky působí téměř stovka registrovaných lázeňských zařízení. Jejich kapacita je asi 25 tisíc lůžek a zaměstnávají přes 11 tisíc pracovníků.