foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Čekárna v nemocnici, ilustrační foto
TISKOVÁ KONFERENCE: „Když jsem začínala jako mladá lékařka pracovat v oboru dermatovenerologie, tak byli zdejší lékaři hlavně osobními doktory vysoce postavených prostitutek,“ řekla na úvod tiskové konference současná primářka dermatovenerologické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Ivana Krajsová. „Dnes je to ale velmi moderní centrum, které klade obrovské nároky na studenty lékařských fakult,“ dodala ve svém projevu.
Podle Krejsové je totiž při výuce kladen velký důraz na rozpoznání pohlavních chorob, které jsou staré jako lidstvo samo. Léčba pohlavních chorob je s touto nemocnicí spjata už od 19. století a jít k Apolináři je už dlouho symbolem toho, že „tam dole“ je asi nějaký problém.
„Tím největším problémem v současnosti je kapavka,“ říká Roman Trýzna ze stejné kliniky. „Jen v loňském roce řešili čeští lékaři 2 562 případů této sexuálně přenosné nemoci, což je o téměř 600 případů víc než v roce 2022,“ upozorňuje Trýzna.
Ještě markantněji je vidět nárůst nemoci v porovnání například s rokem 2015, od kdy se výskyt kapavky téměř zdvojnásobil. Čísla letí podle Trýzny nahoru hlavně kvůli ukrajinským obyvatelům, ale i běžencům z jiných částí světa, kteří přicházejí často na území našeho státu už s pohlavní chorobou.
Poměrně znepokojivá čísla se objevují i v kolonce nadepsané: syfilis. V tomto případě odchytili čeští lékaři loni 1 140 případů, což sice oproti roku 2022 znamená jen minimální nárůst, ale opět ve srovnání s rokem 2015 jde o nárůst téměř 400 případů ročně.
Tisková konference se konala v Charvátově sále na Karlově náměstí. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
„Málokdo ví, že každý, kdo se podrobí jakémukoliv, byť banálnímu, operačnímu zákroku, je v českých nemocnicích před výkonem testován na případné onemocnění syfilidou. U povolání jako jsou vojáci, hasiči, zdravotníci a řada dalších exponovaných zaměstnání dochází také k testování na HIV protilátky,“ poznamenává Trýzna.
Česká republika loni zaznamenala 239 nových případů HIV. Jde o čísla, která se týkají občanů České republiky a cizinců s dlouhodobým pobytem. I v tomto případě ovlivňuje statistiky také masivní příchod hlavně ukrajinských občanů. Tento exodus podle Trýzny také způsobil to, že homosexuální a bisexuální přenos HIV byl loni zaznamenán pouze u 51 procent případů, zatímco v předcházejících letech byl homosexuální a bisexuální styk příčinou nakažení až v 80 procentech případů. V mnohem větší míře jsou nyní nositelkami viru HIV i ženy.
„Zaznamenali jsme v loňském roce také jeden nový HIV případ, který byl spojený s nákazou z krevního derivátu. Nestal se však na území České republiky, ale v Řecku a k nakažení došlo z nekontrolované krevní plazmy,“ řekl Roman Trýzna.
Podle něj by člověk měl navštívit odborného lékaře pokaždé, když zaznamená spontánní výtok z močové trubice nebo z vaginy, pálení a řezání při močení, bolesti v podbřišku nebo v genitálu, hnisající vřídky, vyrážky či zvětšení mízních uzlin. „Lidé v sexuálním chování rozšiřují repertoár sexuálních dovedností, a tak je potřeba myslet i na to, že i takové věci jako bolesti a škrábání v krku, svědění a pálení v konečníku nebo zánět oka může mít příčinu v pohlavně přenosné nemoci,“ apeluje lékař Trýzna.
Navíc podle něj stoupá i věk, kdy jsou lidé sexuální aktivní, a tak není podle něj nic výjimečného, že se dnes s pohlavní chorobou léčí i lidé kolem věku sedmdesáti let.
Primář sexuologického ústavu Libor Zámečník pak veřejnosti představil výsledky průzkumu sexuálního chování českých občanů. Tohoto průzkumu se zúčastnilo 6 669 obyvatel různé věkové skladby. „Ta čísla, která nám tento průzkum dal, jsou v mnohém velmi alarmující,“ uvedl Zámečník a pokračoval: „70 procent české populace se v současné době už neobává HIV, strach z ní má jen 15 procent lidí a ostatní neví.“
Přitom ještě před několika lety bylo onemocnění HIV velkým strašákem české veřejnosti. Jenže léčba v této oblasti výrazně pokročila a dnes se podle Zámečníka na AIDS už téměř neumírá. A lidé jsou si tohoto pokroku vědomi a přestali se bát.
Přitom léčba jednoho HIV pozitivního pacienta přijde zdravotní pokladnu až na sto tisíc korun měsíčně.
Děsivé podle Zámečníka také je, že podle výše zmiňovaného průzkumu nebylo na HIV nikdy testováno 65 procent české populace.
„Nejhorší výsledek však ukázal průzkum v otázce nevěr. Tady 40 procent Čechů přiznalo, že při záletech nepoužívá kondom, a to je alarmující,“ přiznal Libor Zámečník.
Šéf Sexuologického ústavu také varoval před následujícím letním obdobím. Z hlediska přenosu sexuálně přenosných nemocí jde o druhé nejnebezpečnější období. Podle Zámečníka dostávají naše těla zvýšenou dávku sluneční energie, což v nás probouzí serotonin a vitamín D, což vede k aktivaci libida. „Ve spojení s odvážným oblečením, polonahými těly na pláži, alkoholem, často i drogami je nevěra a následný venerologický problém téměř na světě,“ připustil Zámečník.
Překvapivě nejnebezpečnějším obdobím pro přenos pohlavních nemocí je podle Zámečníka advent a období vánočních firemních večírků.