foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Lékárny na Vinohradské ulici
Nedostatek léků v pražských lékárnách začíná připomínat dobu hluboké totality. Lékaři jsou bezradní a nemohou svým pacientům pomoct. Situaci prý musí řešit vláda, říká bývalý mluvčí Ministerstva zdravotní Tomáš Cikrt.
Chřipková epidemie udeřila v plné síle a tisíce nemocných lidí zaplavily čekárny praktických lékařů. Pokračuje ale podivná situace. Do ordinací volají zoufalí pacienti. Lékaři jim sice napsali recept, nemohou se ale léčit, protože předepsané léky nelze sehnat.
Časté výpadky v této oblasti zaznamenala i praktická lékařka z Prahy 8 MUDr. Eva Vránová. Podle jejích slov je akutní nedostatek léků, které potlačují horečky, infekční onemocnění a bolesti. „Setkávám se pravidelně s tím, že některé léky nejsou třeba týden k dispozici. Někomu se může zdát, že výpadek na pět dní není tak závažný. Je ale třeba si uvědomit, že v této roční době je nemocných velmi mnoho a výpadky pak postihnou tisíce lidí. Teď třeba není možné sehnat Erdomed na kašel. Předtím nebyl v lékárnách penicilín pro děti, Nurofen a další antibiotika. To není dobrá situace,” řekla redakci PrahaIN.cz lékařka.
Situaci v lékárnách zažili i redaktoři PrahaIN.cz
V současné době chybí v pražských lékárnách některé druhy důležitých antibiotik, desinfekční pastilky krku, sirupy a další druhy léků. Běžné je, že lékař napíše pacientovi recept a ze tří druhů sežene jeden nebo dva. Tuto situaci jsme si osobně vyzkoušeli.
Antibiotikum Klacid, které je na předpis, sehnal nemocný redaktor až poté, co obešel pět lékáren v Kobylisích, dvě v okolí Bulovky a úspěšný nakonec byl až v Libni. Například ve čtvrtek ráno v lékárnách na Vinohradech nebylo možné sehnat léky tišící bolest v krku, jako je například Strepsils, Tantum Verde. Chyběl také Erdomed. Prakticky nemožné je sehnat v těchto dnech Kodein, Dithiaden a další druhy léků na léčbu virových onemocnění a nachlazení.
Z chřipky zápal plic
Trpkou zkušenost si odnesl další redaktor PrahaIN.cz, který začátkem prosince onemocněl a sháněl po Praze pět dní antibiotika Amoksiklav. Léčba se v jeho případě protáhla na téměř čtyři týdny, protože se k neléčenému virovému onemocnění připojil zápal plic. Antibiotika nakonec sehnal tak, že se domluvil v lékárně na Černém Mostě, která pro něj antibiotika speciálně objednala.
Lékárny nemohou doplňovat zásoby
„V mnoha lékárnách je situace velmi nelehká. Naše lékárna si koncem léta nakoupila dostatečné zásoby, a tak akutní nedostatek zatím u nás naplno nepociťujeme. Ovšem i naše zásoby se začínají zmenšovat,” řekla redakci PrahaIN.cz PharmDr. Lea Rochlitz z lékárny na Praze 7 v Holešovicích. „Jde o poněkud absurdní situaci. Například tak běžný lék jako je Paralen u nás už doprodáváme ze zásob. Ve skladech ale k dispozici není. V okamžiku, kdy zásoby prodáme, nebudeme mít jak zásoby doplnit. Sledujeme situaci u nás i v okolních zemích a zatím se nezdá, že by výpadky v zásobování léky skončily. Nepředpokládám, že se současná situace rychle změní. Spíš to vypadá na dlouhodobější problém a vypadá to, že nedostatek léků nás zasáhne i na jaře,” ukončila Lea Rochlitz.
Psali jsme
Lékařka v minulosti pracující v jedné z pražských nemocnic si po dvou odchodech ze zaměstnání našla netradiční zaměstnání. Společně se dvěma muži…
Léky budou zdražovat a bude jich nedostatek. Situaci musí vyřešit vláda
Bývalý mluvčí Ministerstva zdravotnictví (MZ) a novinář Tomáš Cikrt v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že řešení je v rukou vlády, obou komor Parlamentu ČR a MZ. Musí zajistit takové prostředí, aby v něm normálně fungovaly dodavatelské vztahy a léky plynule přicházely na území České republiky. Současnou situaci ale podle Cikrta nezavinili majitelé lékáren a problém není ani na území ČR. Jde o problém celosvětový, který lze nyní pozorovat v Evropě, Asii, USA i ve Velké Británii. Cikrt prohlásil, že podobná situace nás pravděpodobně čeká i na jaře. Problém sehnat antibiotika bude pro pacienty aktuální i v příštích měsících.
Mizerná kvalita léků z Indie a Číny
Zavedené české firmy byly v minulosti prodány a jejich noví majitelé fúzovali s velkými farmaceutickými společnostmi. Ty pak před několika lety přenesly výrobu účinných látek především do Číny a Indie a tady je problém s kvalitou vyrobených léků. Kontrola je v mnohých případech nepustí na evropský trh, a pak vznikají výpadky v zásobování.
Výroba léků je totiž velmi náročný proces a platí pro něj přísná pravidla. Tomáš Cikrt připomněl, že pravidla určují renomované agentury, jako je například americký lékový úřad nebo evropský lékový úřad. Tato pravidla musí dodržovat i v Číně nebo Indii, to se velmi často neděje. Proto kontrola často najde nějaký problém a výroba se zastaví. Jde o dlouhodobý problém. Léky totiž musí být absolutně bezpečné, takové, jak je deklarováno v dokumentaci.
Psali jsme
Bezpečnostní funkce v mobilních telefonech a další osobní elektronice, které mají v případě nehody, pádu nebo podobných případů za pomoci…
Starší generace je neklidná, mladší ročníky prožívají rozčarovaní
Situace v lékárnách mnohým lidem připomněly doby komunistického režimu. V dobách hluboké totality pravidelně v obchodech chybělo maso, ovoce a občas i hygienické vložky. Na sociálních sítích dodnes jako varování kolují stovky snímků, na kterých jsou zachyceny dlouhé fronty před obchody s potravinami, řeznictvím nebo domácími potřebami. Katastrofální byla situace při zásobování běžnými potravinami. K dostání nebyly obyčejné sýry, pod pultem se prodávalo plzeňské pivo i cigarety značky Sparta. Na tyto časy si dobře pamatuje především starší generace, která se domnívala, že jsou definitivně minulostí. Proto nyní někteří starší lidé prožívají pocity neklidu, bezmoci a rozčarování. Klidná není ani mladá generace. Na fronty a nedostatek zboží není zvyklá a na tento stav si ani zvykat nechce.