foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz/Prof. MUDr. Romana Ryšavá, CSc., vedoucí lékařka Kliniky nefrologie VFN a 1. LF UK.
Vypadá to, že nastávající mamince nic není, a najednou se jí zblázní veškeré hodnoty a ocitne se v nebezpečí života. Pokud se rychle nezvolí správná léčba, umírají 4 maminky z 5. A ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) našli řešení.
Šestatřicetiletou Petru přivezli do VFN v kritickém stavu. Byla v 33. týdnu těhotenství a selhávaly jí základní životní funkce, nefungovala jí játra, ledviny a drasticky se jí narušila srážlivost krve. „Ještě ten den jsem byla u gynekologa, až večer mě začalo bolet pod žebry. Začala jsem zvracet a skončila jsem v kladenské nemocnici na sále, odkud mě převezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze,“ říká dnes již opět šťastná maminka. „Podstoupila jsem plazmaferézu a biologickou léčbu, nikdy nepřestanu být lékařům vděčná, že mi zachránili život.“

Šestatřicetiletá Petra nepřestane být podle svých slov vděčná lékařům za záchranu života. Foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz.
Dvaatřicetiletá Sabina měla už na začátku těhotenství vysoký tlak, takže když v šestatřicátém týdnu začala otékat a zhoršoval se jí rychle stav, šlo vážně do tuhého. „Bylo to už mé druhé těhotenství a věděla jsem, že to nejsou kontrakce. Bolest byla nesnesitelná, jako by mi měly orgány vyskočit z těla,“ popisuje dnes rozesmátá blondýnka.
Když jí ale selhávala játra i ledviny, do smíchu jí nebylo. V sanitce dostala křeče a upadla do bezvědomí, okamžitě po příjezdu jí provedli urgentní císařský řez. Podstoupila výměnu krevní plazmy, docházela na dialýzu a syna Jakuba viděla poprvé po dvou týdnech.

Sabina během těhotenství zažila krušné chvíle, dnes už je vše za ní. Foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz.
„Obě dosud zcela zdravé ženy byly na naše pracoviště odeslány ve velmi rychle nastalém kritickém zdravotním stavu, který se rozvinul v těhotenství, nebo těsně po porodu. V obou případech se podařilo jejich život zachránit a obě se již doma starají o své nedávno narozené děti. Záchrana jejich života je výsledkem spolupráce výjimečného mezioborového týmu Všeobecné fakultní nemocnice, který se skládá z porodníků, neonatologů, nefrologů, hematologů a lékařů intenzivní péče,“ říká prof. MUDr. David Cibula, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK.
Společným jmenovatelem obou případů je typ onemocnění, kterému se říká trombotická mikroangiopatie. Její nebezpečnost spočívá v naprosto netypických příznacích, které nijak nezapadají do běžných těhotenských obtíží a většina lékařů se s nimi ve své praxi nesetká. Každé zanedbání ale může být fatální a často rozhodují pouhé hodiny. Pokud je léčba zanedbána, většina pacientek ani jejich dětí prostě nepřežije.
Trombotická mikroangiopatie je záludná ještě v jedné věci: projevuje se podobně, ale příčiny kritického stavu mohou být naprosto odlišné. A právě stanovení správné diagnózy může být naprosto klíčové. Hlavním problémem je prokrvení tkání, postižen může být jakýkoliv orgán v těle: srdce, plíce, játra, ledviny… A jelikož základním problém je vznik trombóz a ucpávání cév, je základem komplexní léčba s podporou životně důležitých orgánů, úpravou srážlivosti krve a výměnou krevní plazmy.
Psali jsme
Podle odborníků z pražské Všeobecné fakultní nemocnice se poprvé od druhé světové války otočila křivka dožití obyvatel ČR směrem dolů. Jak…
Ovšem za předpokladu, že ke správné diagnóze opravdu dojde. „My vlastně nejdříve vůbec nevíme, co problémy způsobuje, takže základem je přijít na to, co pacientce je, tedy stanovit správnou diagnózu,“ uvádí prof. MUDr. Romana Ryšavá, CSc., vedoucí lékařka Kliniky nefrologie VFN a 1. LF UK.
„Léčba spočívá především v podávání vysokých dávek krevní plazmy, což ve výsledku vede k obměně této tekuté složky krve. Postup se nazývá plazmaferéza. Další součást péče je hemodialýza, tedy podpora funkce ledvin či podání biologické léčby, která je cíleně zaměřena na blokádu neadekvátně reagující vrozené imunity ženy.“
„Trombotická mikroangiopatie zahrnuje širokou skupinu diagnóz, ale pro všechny je typický rychlý pokles červených krvinek a krevních destiček v plazmě a poškození výstelky cév. V důsledku toho může dojít k poruše prokrvení důležitých orgánů, především jater a ledvin, případně k poškození mozku,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D., vedoucí Perinatologického centra GPK VFN a 1. LF UK. „Řada z případů se nemusí kriticky rozvinout, když se ale tak stane, velmi často pak dochází k fatálním koncům,“ dodává zkušený perinatolog.
Řešení existuje, ale vyžaduje po lékařích otevřenost a hlavně snahu neřešit nic na vlastní pěst: „Pokud se stav maminky během těhotenství, nebo těsně po porodu vyvíjí netypicky a pokud máme pocit, že se její hodnoty zbláznily a situace je kritická, je potřeba ji v řádu hodin přeložit na oddělení mezioborové péče, protože to jí může zachránit život,” říká David Cibula z gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN.
„Je potřeba nesnažit se řešit věci na jednom oddělení, protože nejdůležitější je v tomto případě komplexní přístup,“ dodává prof. MUDr. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. LF Univerzity Karlovy.
A právě ve Všeobecné fakultní nemocnici umí takový přístup poskytnout. Dvě maminky z úvodu našeho článku se o tom přesvědčily na vlastní kůži. A pokud se budou radou odborníků z VFN řídit i jejich kolegové v jiných zařízeních, nebudou muset na trombotickou mikroangiopatii umírat čtyři ženy z pěti.