Lidé bděte! Klíšťata si už na vás brousí sosáčky
foto: Klíště-prevence/Klíšťová encefalitidy může mít celoživotní následky.
Během posledních let je Česká republika v rámci celoevropského srovnání na špici v počtu případů klíšťové encefalitidy. Také v Praze lze zaznamenat nárůst tohoto onemocnění. V roce 2020 byla například metropole na předposledním 13. místě mezi ostatními kraji. V loňském roce se pak podle informací z Fakultní nemocnice Na Bulovce posunula Praha již na 8. místo.
Vůbec nejhorší následky má klíšťová encefalitida pro lidi nad 50 let. Může jít například o těžké obrny končetin, jež mohou být trvalé. Dále může docházet ke zhoršení paměti, vyjadřovacích schopností, soustředění nebo také k poruchám sluchu či dlouhodobým bolestem hlavy.
Podle Dity Smíškové z kliniky infekčních nemocí je u některých pacientů nutný dlouhodobý pobyt na jednotce intenzivní péče. Dále Smíšková dodává, že každým rokem na klíšťovou encefalitidu několik lidí umírá.
Je-li vám více než 50, máte to zdarma
Kvůli vážným či celoživotním následkům má každý pojištěnec nad 50 let očkování zcela hrazené pojišťovnou. Ostatním občanům přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny 500 až 2 000 korun. Plná cena za jednu dávku potom činí zhruba 1 000 korun.
Ve věkové skupině 55+ je v současné době proočkovaný každý čtvrtý člověk. Každý třetí případ tohoto onemocnění však spadá právě do této věkové kategorie. Podle průzkumu je v Česku nízká proočkovanost důsledkem toho, že si třetina lidí myslí, že na klíšťovou encefalitidu zabírají antibiotika.
Problém pak představuje i dodržování očkovacího schématu, které se skládá ze tří základních dávek a pravidelného přeočkování. Průzkum z roku 2021 potvrdil, že na druhou dávku přijde pouze 71 procent očkovaných a na třetí už jen 46 procent. Přeočkovat se pak nechává jen 33 procent lidí.
Psali jsme
Povinnost prokazovat se při vstupu do restaurací či na společenské akce pomocí covidových certifikátů končí 9. února. Co přinesou nová pravidla…
Tagy
Speciály