foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Ústřední vojenská nemocnice v Praze
Období krásných letních dní, kdy si užíváme zasloužený odpočinek během prázdnin a dovolených, má i své stinné stránky. Ty se podepisují na našem zdravotním stavu. Každoročně právě v této době míří do urologických ambulancí až o polovinu více pacientů než po zbytek roku.
Jejich potíže souvisí zejména s horkými dny, koupáním, ale i promiskuitou, jak vysvětluje pro PrahaIN.cz MUDr. Jan Mečl, urolog s třiatřicetiletou praxí.
„Do urologické ambulance v létě pacienty přivádí zejména letní koupání umocněné u náchylných jedinců setrváváním v mokrých plavkách a také vzrůstající sexuální promiskuita. Důsledkem jsou pak nejenom záněty močových cest, ale také pohlavně přenosné nemoci. Letní potíže ve větší míře postihují ženy, mužů se to týká o něco méně.“
Kromě toho dodává, že se v urologické ambulanci ale setkávají i s potížemi ve formě ledvinových kaménků, které se projevují bolestí při odchodu v rámci ledvinové koliky. Jedním z faktorů jejich vzniku je dehydratace jako následek nedostatku tekutin.
Tři litry tekutin jsou minimum
Optimální množství příjmu tekutin zejména v horkých letních dnech je, pokud člověk netrpí onemocněním srdce nebo příjmu většího množství tekutin nebrání jiný důvod, nejméně tři litry. Jak uvádí Jan Mečl, za normálního stavu je doporučeno 0,5 litru tekutin na každých 15 kilogramů tělesné hmotnosti. Pokud však dochází k pocení a zvýšené námaze, je nutné přidat.
Nejčastějšími symptomy, se kterými pacienti na urologii přicházejí, jsou pálení při močení a bolest v podbřišku – jako příznak zánětu močového měchýře, nebo již zmiňovaná ledvinová kolika jako příznak močových kaménků.
„Záněty nepodceňujte. Imunitu je vhodné podporovat celý rok, ale jakmile se projeví příznaky zánětu, zamiřte k lékaři,“ doporučuje lékař a kromě toho klade důraz na prevenci. Ať již výše uvedené dodržování pitného režimu, tak i převlékání z mokrých plavek do suchého a v neposlední řadě také používání ochrany zejména při náhodném sexu.
A dodává také dva poznatky: „Pozorujeme, že lidé jsou nyní na jedné straně jako utržení od řetězu po Covidu – chtějí si užívat, na druhé straně však nejsou ve fyzické a imunitní kondici jako před pandemií. A také vnímáme, že často vynechali preventivní vyšetření. Nádory, které nyní zachycujeme, jsou o něco větší než před pandemií. Naštěstí jsou ale dnes diagnostika a léčba na vysoké úrovni a mnoho lidí se daří vyléčit,“ uzavírá Jan Mečl.
Psali jsme
Desítky urologů v rámci celé republiky otevřely v týdnu od 24. do 28. ledna své ambulance a nabízejí mužům vyšetření prostaty v rámci Dnů…