foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Na místě černobylské havárie
Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal ve středu dvě důležité zprávy. První se týká míry radiace na území České republiky, která je v normálu, druhá pak jaderných zařízení na území Ukrajiny. Obě spojujeme v ucelený materiál.
Úřad nejprve přinesl zprávu o aktuální radiační situaci. Dávkové příkony na území České republiky se podle oficiálních údajů nezměnily ani během včerejšího dne (1. 3. 2022) a jsou i nadále v normě. Výsledky z monitorování na našem území můžete sledovat v aplikaci MonRaS.
Spolu s tím Státní úřad pro jadernou bezpečnost informoval, že ukrajinské jaderné elektrárny jsou provozovány v normálním režimu, nedochází k porušování limitů a podmínek bezpečného provozu. Ostatní jaderná zařízení byla odstavena a jsou pod kontrolou obslužného personálu.
Už na konci února bylo známo, že státní inspektorát jaderného dozoru Ukrajiny nadále poskytuje aktualizované informace k situaci v uzavřené černobylské zóně prostřednictvím systému USIE Mezinárodní atomové agentury ve Vídni.
Monitorování radiační situace. Zdroj: SÚJB
Psali jsme
Na dnešním zasedání má Senát na programu probíhající válku na Ukrajině. Zástupci horní komory projednají návrh na zapojení českých občanů…
Psali jsme
Vlivem eskalace rusko-ukrajinského konfliktu a zejména kvůli ekonomickým sankcím Západu od pondělí rubl zažívá volný pád a lidé houfně přicházejí…
„Indikované úrovně dávkového příkonu překračují průměrné roční úrovně stanovené v roce 2021 na hodnotě v rozmezí 5,0 až 15,77krát a byly naměřeny na úrovních od 2,05 µSv/h do 9,46 µSv/h. Indikované úrovně dávkového příkonu překračují stanovené kontrolní úrovně pro tato pozorovací místa monitorování umístěná na kontaminovaném území uzavřené zóny, a to na hodnotě v rozmezí 2,0 až 7,6krát. Hlavním zdrojem zvýšených hodnot dávkového příkonu je radioaktivní Cs-137, které se nachází v půdě v okolí dříve havarovaného bloku černobylské elektrárny. V této úvaze by předpokládaným důvodem indikovaného zvýšení dávkového příkonu mohlo být částečné narušení horní úrovně terénu pohybem značného množství vojenské techniky," napsal úřad.
Byla také zveřejněna informace, že dne 27. února 2022 v 01:20 kyjevského času v důsledku bombardování Kyjeva všemi druhy protiletadlových a raketových zbraní zasáhly rakety úložiště radioaktivního odpadu kyjevské pobočky státní specializovaný podnik "Radon".
Podle aktualizovaných informací ze dne 27. února v 10:00 kyjevského času bylo úložiště radioaktivního odpadu přezkoumáno a nebylo patrné žádné poškození.
Automatizovaný systém monitorování radiace, který byl dočasně mimo provoz, byl rovněž obnoven.
Psali jsme
Vedení městské části Praha 3 připravilo několik ubytovacích zařízení pro uprchlíky z Ukrajiny. Aktuálně se jedná o desítky lidí. Radnice pro ně…
Psali jsme
Do řešení problematiky války na Ukrajině se zapojila i mladá generace. Desítky českých influencerů se vyjadřují k problematice na svých…