Nový lék na rakovinu tlustého střeva má prý stoprocentní účinnost
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Jednotka intenzivní péče; ilustrační foto
Pacientům, trpícím rakovinou tlustého střeva a konečníku svítá nová naděje. Vědci z newyorské Memorial Sloan Kettering Cancer Center přišli s novou experimentální léčbou pro onkologické pacienty. Nadějí se má stát lék s názvem Dostarlimab.
Podle informací zahraničních médií, v čele s portálem The New York Times, se z 18 pacientů, kteří se do léčby zapojili, vyléčili všichni. Pod pojmem vyléčení se počítá stav, kdy se jejich organismus dostane do původního zdravotního stavu, takzvané remise.
Během podávání léku Dostarlimab navíc pacienti nezaznamenali žádné vedlejší účinky. Nový experimentální lék obsahuje uměle vyrobené molekuly, které v lidském těle působí jako substituční protilátky.
Oproti dosavadní léčbě nádorových onemocnění pomocí radioterapie a chemoterapie je nový lék nesrovnatelně šetrnější pro organizmus pacienta.
V rakovině tlustého střeva jsme na špici
Tato zpráva je navíc pro Čechy o to více důležitější, protože právě Česká republika dlouhodobě obsazuje první příčky v žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Léčba tímto experimentálním lékem by navíc mohla být modifikována i na další typy rakoviny a to zejména na karcinomy žaludku, slinivky a močového měchýře I v těchto případech pak počítají odborníci s vysokou účinností nového preparátu.
Rakovina tlustého střeva
Nádory tlustého střeva a konečníku se tvoří na vnitřní straně stěny střeva a nazýváme je polyp, když jsou benigní a rakovina, když jsou zhoubné.
Benigní polyp není tak závažný, protože jde jen o malé výrůstky, které nemůžou napadnout ostatní tkáně nebo orgány a také se nerozšiřují do zbytku těla. Jsou lehko identifikovatelné během procesu zvaném kolonoskopie, během něhož se také dají jednoduše odstranit a neohrožují lidský život.
Když se ale neodstraní včas, můžou se z nich stát zhoubné nádory, které velmi rychle narostou, dostanou se přes stěnu tlustého střeva a šíří se metastázemi do celého těla.
Tímto způsobem napadají a poškozují blízké tkáně a orgány, ale můžou se dostat i do vzdálených částí těla a tvořit nádory, například v plicích nebo v játrech. Když se rakovina dostane do tohoto stadia, léčba je velmi komplikovaná a úplné uzdravení pacienta je nepravděpodobné.
Zdroj: Vitalion.cz
|
Psali jsme
ROZHOVOR Barbara Miller patří k vzácnému druhu vědců, kteří mají vzdělání jak v exaktních vědách, tak ve „standardní“, ale i „alternativní“…
Psali jsme
Šedesát procent lidí žijících v domovech pro seniory trpí stařeckou demencí, čtvrtina Alzheimerovou chorobou. Statistiky hovoří nekompromisně -…
Tagy
Speciály