foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Národní očkovací centrum zřízené v multifunkční hale O2 universum
Z dat zpracovávaných demografy Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik bylo zjištěno, že očkování proti COVIDU-19 snížilo počet úmrtí v České republice až třiapůlkrát.
Měřeným obdobím bylo poslední čtvrtletí loňského roku, kdy převládala varianta delta s velkou mírou infekčnosti. „Na základě demografických metod jsme nejprve odhadli, kolik by hypoteticky v uvedeném tříměsíčním období zemřelo lidí v souvislosti na onemocnění COVID-19, kdyby nikdo nebyl očkovaný,“ uvedla vedoucí výzkumu Dagmar Dzúrová ze SYRI v tiskové zprávě zaslané médiím. Společně s kolegyní Klárou Hulíkovou Tesárkovou dospěla k číslu 20,8 tisíc.
„Rozdíl mezi hypotetickým počtem úmrtí a počtem vykázaných úmrtí udává odhad počtu úmrtí, ke kterým díky očkování nedošlo, což představuje téměř 15 tisíc. Lze usuzovat, že očkování pravděpodobně snížilo počet úmrtí 3,5krát,“ doplňila Dzúrová. Z těchto dat můžeme vidět, že očkování velmi výrazně napomáhá ke snížení úmrtnosti.
Antivaxerů je však i přes výsledky vědeckých výzkumů v Česku velké množství. První a druhou dávkou se u nás nechalo naočkovat něco přes 6,5 milionu lidí. Nejvíc lidí se nechalo očkovat v Praze, kde se použilo 2 337 306 dávek. Nejmíň využitých dávek je v Karlovarském kraji, kde bylo použito pouhých 332 890 vakcín, jak uvádějí data na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky – onemocnění aktuálně.
„Nejvyšší kompletní proočkovanost populace, nad 85 procent, mají oproti tomu v zemích jako je Kuba, Portugalsko, Chile, Vietnam, Čína, Singapur, Brazílie, Kanada, Itálie a Japonsko,“ uvedla Dzúrová.
„Zřejmě je motivováno všeobecnou nedůvěrou, ale též kulturním přesvědčením a ideologií. Například na Ukrajině je proočkována jen asi třetina obyvatel, velmi nízká proočkovanost se zde týká i dalších onemocnění jako jsou spalničky a záškrt nebo dětská obrna,“ dodala Dzúrová.
V Česku máme nyní 821 hospitalizovaných pacientů s nákazou koronavirem. Ke stejnému datu čítáme 40 980 úmrtí v souvislosti s touto nemocí, jak uvádějí data ministerstva zdravotnictví.
Nyní je u nás možnost očkovat se čtvrtou dávkou čili druhou posilující. Komu je v tuto chvíli vakcína doporučována? Především pro osoby starší 60 let. Dále osobám, jejichž zhoršený zdravotní stav očkování vyžaduje a pro osoby se závažným imunodeficitem či imunosupresí, jak uvádí web ockovani.praha.eu.
Očkování druhou posilující dávkou je možné již od 18. července. Aplikují se pouze vakcíny Comirnaty (Pfizer) a SpikeVax (Moderna). Očkovat se lze na 11 místech v Praze.
Psali jsme
Šíření epidemie koronaviru v Praze druhým týdnem zrychluje. Za posledních sedm dní testy odhalily 1979 nově nakažených, což je zhruba o 240 víc…
Psali jsme
Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) v Praze 4 získala jako první nemocniční zařízení v metropoli 2880 dávek nové vakcíny proti nemoci covid-19.…