foto: Vlada.cz, se svolením/Očkování
Po očkování posilovací dávkou není platnost certifikátu v tuto chvíli omezena. Ke zkrácení platnosti očkovacích certifikátů dochází na základě doporučení Evropské komise. Posilovací dávkou vakcíny se mohou rizikoví pacienti a osoby nad 60 let očkovat pět měsíců po 2. dávce.
Tento týden byla spuštěna předregistrace posilovací dávkou pro všechny zájemce. V pondělí 13. prosince se v pražském obchodním domě Kotva otevře nové očkovací centrum, které zajišťuje Všeobecná fakultní nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví tak reaguje na předpokládaný zvýšený zájem o očkování.
„Orgány Evropské komise vnímáme jako odbornou autoritu v oblasti vakcinace. Proto zohledňujeme její doporučení zkrátit platnost očkovacích certifikátů na devět měsíců. Posilovací dávka ještě násobí účinnost očkování. Prosím proto všechny, aby s podáním posilovací dávky neotáleli,“ popsal důvod změny ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Přes 70 procent dospělých Čechů bylo očkováno
Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pátek 3. prosince pražskou O2 arenu a Obchodní dům Kotva, kde se seznámil s možnostmi vybudování velkokapacitních očkovacích center. Premiér také jednal se zástupci armády, centrálního řídícího týmu, VZP a nemocnic o možnostech navýšení očkovacích kapacit v Praze.
„Čeká nás velká výzva naočkovat třetí dávkou 1,534 milionu občanů starších 18 let. Kvůli tomu musíme posílit kapacity. Potřebujeme se znovu dostat na velkou očkovací kapacitu, jakou jsme měli letos v červnu, kdy to bylo téměř 150.000 dávek denně,“ dodal Babiš.


Z prosincového jednání premiéra v demisi Andreje Babiše. Foto: Vlada.cz
Aktuálně je v ČR naočkováno 73 procent dospělé populace. Třetí dávku dostalo téměř polovina populace nad 80 let a téměř 40 procent populace 70-75 let. Současná kapacita v tuzemských očkovacích centrech dosahuje 110.000 dávek bez započítání praktických lékařů a mobilních očkovacích týmů.
Evropa rudne
Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy, který bude účinný od pondělí 6. prosince. Kypr, Monako, Norsko a Švýcarsko budou nově v tmavě červené kategorii. Do červené kategorie se přesune Bulharsko, Malta a Itálie.
Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

Bulharsko, Malta a Itálie budou nově v červené kategorii zemí podle míry rizika nákazy. Kypr, Monako, Norsko a Švýcarsko budou tmavě červené. Zdroj: resort zdravotnictví
Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie se momentálně neřadí žádná ze zemí.
Při návratu ze zemí zelené, oranžové, červené a tmavě červené kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do 5 dní po vstupu je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test.
Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Finsko, Francie, Portugalsko vč. Azorských ostrovů a Madeiry, Rumunsko, Malta, Itálie, Švédsko a Španělsko vč. Kanárských a Baleárských ostrovů. Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie.
Praha žádá o pomoc
Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 dle hlášení krajských hygienických stanic a laboratoří se v České republice za sobotu zastavil těsně pod hranicí 11 tisíc. Nedělní data prozatím nejsou dostupná.
V polovině listopadu pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl, že je v Praze zhruba 300 tisíc neočkovaných. Denní kapacita ve zdravotnických centrech je zhruba 17.500.

V pondělí 13. prosince bude otevřeno očkovací centrum o ploše cca 2000 m2 zaměřené na očkování mladších věkových skupin v Obchodním domě Kotva, které bude zajišťovat Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Foto: Vlada.cz
Pražská radní Milena Johnová navíc apelovala na potenciální zájemce z řad široké veřejnosti, ale i ambulantní a praktické lékaře, aby se zapojili různými způsoby do pomoci přetíženým nemocnicím a dalším zdravotnickým i sociálním zařízením nejen na území metropole.
„Všichni víme, že největší krize nastane během vánočních svátků. Ten, kdo by chtěl pomoci, nemusí být nutně zdravotník, mimo jiné díky bezplatným kurzům základního ošetřovatelství, které pro dobrovolníky organizuje Český červený kříž. Na odděleních nemocnic mohou absolventi kurzů zastat spoustu práce a ulehčit tím přetíženým sestrám. Chtěla bych za hlavní město požádat, aby každý, kdo může, zvážil zapojení do pomoci přetíženému zdravotnictví. Procházíme zkouškou solidarity. Pevně věřím, že v ní jako společnost obstojíme,“ uvedl radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.
Psali jsme
Přestože je podle dosluhujícího premiéra Andreje Babiše potřeba aktuálně navýšit kapacity očkovacích míst, znovuotevření velkokapacitního centra …
Psali jsme
Praha zahájí kompletní zimní humanitární opatření na ochranu lidi bez přístřeší. Posílí terénní práci, zajistí více než 500 lůžek v noclehárnách…